8 yaşında boks olur mu

8 yaşındaki Ayşenur, boks antrenörü babasıyla 1 yıldır düzenli idman yapıyor. Küçük kız, boksu çok sevdiğini söylüyor, uzmanlar ise "Psikolojisi bozulur" diyor

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Babası boks antrenörü, ağabeyi de milli boksör olan 8 yaşındaki Ayşenur Durak, 1 yıldan beri Manisa Boks İhtisas Kulübü çatısı altında antrenman yapıyor. İlköğretim 2. sınıf öğrencisi olan Ayşenur'un hedefi başarılı bir boksör olmak. Küçük kız, boks eldivenlerini taktığında kendisini çok mutlu hissettiğini anlatıyor. Birçok kişinin "Güzelliğin bozulur" dediğini söyleyen küçük kız, "Yumruk yiyebilirim ve yüzüm zarar görebilir ama benim için güzellik değil, yaptığım spor önemli. Çünkü ben boksu çok seviyorum ve kendimi çok güçlü hissediyorum" diyor. Küçük Ayşenur, bir kadın boksörün hikâyesini anlatan 4 Oskarlı "Million Dollar Baby" (Milyonluk bebek) filmini de çok beğendiğini anlatıyor.

'OYUN ÇAĞINDA'
Ayşenur Durak'ın durumu, 8 yaşındaki bir kız çocuğunun boks yapmasının doğru olup olmadığı tartışmasını da beraberinde getirdi. Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu Spor Gelişim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Eniseler, çocukları 14-15 yaşından önce travmatolojik sporlara yöneltmenin psikolojik, fizyolojik ve fiziksel olarak çok sakıncalı olduğunu söyledi. Çocukların en az 10 yaşına oyun oynaması gerektiğini söyleyen Eniseler, "Babası da olsa çocuğuna boks eğitimi yaptırması yanlış. Biz çocukları futbola bile 10 yaşından sonra yönlendiriyoruz" ifadesini kullandı.

'KİMLİK GELİŞİMİ YAŞAR'
Psikiyatrist Arzugül Pektaş, boksun bir spor olduğunun çocuğa çok iyi aktarılması gerektiğini söyleyerek, "Boks, çocuğa karşınızdaki nasıl döversiniz diye değil, bir spor tekniği olarak anlatılmalı. 8 yaşın erken olup olmadığı çocuğun yapısına göre değişir. Ama bu yaşlarda kimlik gelişimiyle ilgili sorunlar çıkabilir. Boks, kız çocuğa erkeksi bir kimlik katmamalı" diye konuştu. Psikiyatr Armağan Samancı ise çocuğun boksu, bir güç kazanma unsuru olarak yapmasının uygun olmayacağını söyledi ve ekledi: "Spor disiplini içinde karşısındakine zarar vermeden antrenman yapıyorsa olabilir. Karşılıklı dövüş yaptırılması ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından uygun değil. Çocuk kendi kararlarını vereceği bir yaşta seçimi kendisi yapmalı."

'MÜSABAKA YAPAMAZ'
Türkiye Boks Federasyonu Genel Sekreteri Nasuh Kirit ise, çocukların 11 yaşından önce boks lisansı alamadığını söyleyerek, "Lisans almamış bir sporcu antrenmanda dahi olsa maça çıkamaz. 8 yaşındaki bir çocuğa jimnastik hareketleri yaptırılabilir ama kesinlikle eldiven giydirerek maç yaptırılmamalı" diye konuştu. Boks Federasyonu Teknik Kurulu Üyesi Kenan Keskin de, "Teorik çalışma yaptırılabilir ama kesinlikle ağırlık çalışması yaptırılmamalı" görüşünü savundu.