Doktorlara sorduk

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Prof. Dr. Tezer Kutluk: (Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı): Bu çalışmaların sonuçlarını çok kısa zamanda değil, orta ve uzun vadede alacağız.Bu çalışmalar, tedavide başarı şansının artması için yeni ufuklar açıyor.

Prof. Dr. Fikri İçli (Ankara Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı): Gen haritasının çıkarılması da kanser oluşturan mekanizmaların tam anlaşılması için yeterli bir çalışma değil, ancak büyük bir adım. Çünkü bu genler arasındaki iletişiminde anlaşılması gerekiyor.

Prof. Dr. Haluk Onat (Anadolu Sağlık Merkezi Onkolojik Bilimler Koordinatörü): Adı üstünde bu bir araştırma. Sonuca ulaşılması yıllar alır. Bu çalışmalar hayal edilen, umut edilen sonuçlardır. Bir kan testiyse kanseri tespit şu an imkansız . Ama ileri de gerçek olacak."

Doç. Dr. Hakan Karagöl (Trakya Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümü): Zaten bilim adamları 2000 yılında insanın gen haritasını çözmüştü. Gen haritasının çözümünden sonra da çalışmalar kanseri yenmek için hızlandı. Ama 20-25 yıl sonra kesin sonuçlar çıkar.