"Kösem Sultan"ın hayatı film olacak

Osmanlı İmparatorluğunun ''Mahpeyker'' lakaplı ''gizli'' sultanı ve sarayın en kudretli validelerinden ''Kösem Sultan''ın entrikalarla dolu hayatı beyazperdeye aktarılacak.

Cuma 18.12.2009 00:00
ABONE OL
Filmin uygulayıcı yapımcısı Belgin Baştürk, ''Mahpeyker'' adını taşıyacak filmin yapımcılığını TFT Film adına Avni ve Ayfer Özgürel'in üstlendiğini belirtti.

Yönetmenliğini Tarkan Özel'in yapacağı filmin özel efekt yönetmenliğini Cem Özel'in, görüntü yönetmenliğini de Soykut Turhan'ın üstleneceğini ifade eden Baştürk, filmin, 2010 yılında, Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul açısından Topkapı Sarayı ekseninde imparatorluk kültürünü yansıtacağını anlattı.

Filmin, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından da desteklendiğini bildiren Baştürk, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında Osmanlı'ya, dönemin İstanbul'una ilgi duyan seyirciyi cezbedecek nitelikte bir yapım olarak projelendirildiğini ifade etti.

''3 BOYUTLU ANİMASYON TEKNİKLERİ KULLANILACAK''

Belgin Baştürk, çekimlerin 2010 yılının Ocak ayı ortalarında başlayacağını ifade ederek, Topkapı Sarayı'nın iç mekanları ölçeklendirilerek Gebze yakınlarında bir plato kurulduğunu ve çekimlerin burada yapılacağını söyledi. Dış mekan çekimlerinin ise Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirileceğini dile getiren Baştürk, oyuncu seçimi ve kostüm hazırlama işlemlerinin ise sürdüğünü kaydetti.

Filmde, ''Kösem Sultan''ın 14, 28 ve 60'lı yaşlarını 3 ayrı oyuncunun canlandıracağını belirten Baştürk, ''Mahpeyker''in 60'lı yaşlarını Selda Alkor'un oynayacağını bildirdi. Baştürk, filmde çok kalabalık bir figürasyonla Topkapı Sarayı'nda I. Ahmet'in tahta çıkma sahnesinin canlandırılacağını belirterek, ''Filmde 3 boyutlu animasyon teknikleri kullanılacak. Sadece 10 saniyelik o dönemin İstanbul geneli için 5-6 aylık çalışma süreleri var. Dolayısıyla bir padişahı tepenin üzerinden şehre bakarken gördüğümüzde 17. dönem İstanbul'unun birebir yansıması olacak. 5-6 sahnede cami inşaatı gibi özel animasyonlar planlanıyor'' diye konuştu.

Baştürk, filmin tanıtımının 2010 yılının ortalarında yapılacağını ve vizyon tarihinin de henüz netlik kazanmadığını ifade etti.

''Kösem Sultan''ı, 1980 yılında TRT yapımı ''IV. Murat'' dizisinde Ayten Gökçer, 1996 yapımı ''İstanbul Kanatlarımın Altında'' adlı filmde ise Zuhal Olcay canlandırmıştı.

''KADINLAR SALTANATININ ÖNEMLİ SİMASI''

Uygulayıcı yapımcı Baştürk, filmde, Osmanlı devletinin, imparatorluğun bir dönemine damgasını vuran, ''saltanat naibi'' olarak devlet yöneten önemli bir kadın karakterin üzerinden anlatılacağını söyledi. 17. yüzyılın siyasi olayları ötesinde bir aşk ve iktidar mücadelesi hikayesi olduğunu anlatan Baştürk, filmin konusu hakkında özetle şu bilgileri verdi:

''Özgün senaryoda, köle olarak 6 yaşında İstanbul'a getirilip yaşlı ve emekli bir denizcinin eşine evlatlık olarak verilmiş, din ve ad değiştirip Müslüman olmuş, talihin kendisini Osmanlı Sarayı'na sürüklediği, Sultan I. Ahmet'in eşi olup 'Kösem Mahpeyker' olarak ünlenen genç bir kadının 28 yaşında dul kaldıktan sonra sahip olduğu statü ve iktidar gücünü korumak için giriştiği mücadele yansıtılmaktadır.''

''Mahpeyker''in, batı dünyasında egzotik çağrışımlar dışında fazla bilinmeyen, Türkiye'de ise Osmanlı İmparatorluğunun yıkılış sebepleri arasında gösterilip ''Kadınlar Saltanatı'' diye anılan dönemin önemli simalarından biri olduğunu anlatan Baştürk, şöyle devam etti:

''Mahpeyker, giriştiği siyasi mücadele içinde bir dizi entrika girdabına savrulan, ancak saray dışında halk katında vesile olduğu hayır işleriyle de anılan bir karakterdir. I. Ahmet'in eşi, IV. Murat ve Sultan İbrahim'in annesi, IV. Mehmet'in babaannesi olan Mahpeyker'in kendisine atfedilen olumlu ve olumsuz özellikler bir yana oğlunun öldürülmesi için verdiği emre rağmen hanedanın hayattaki tek erkek üyesi Şehzade İbrahim'i kurtararak Osmanoğulları soyunun devamını sağlamış olması dolayısıyla dahi ilgiyi hak eden, tarihsel kişiliğiyle hem edebi hem sinematografik açıdan ilginç bir karakterdir.''

''KÖSEM SULTAN'' KİMDİR?

''Kösem Sultan'', 1590 yılında Bosna'da ''Anastasya'' adıyla doğdu. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul'a kızlarağasına gönderilen Anastasya, 15 yaşında Sultan I. Ahmet'e haseki oldu. Kocası ölünce tahta geçen kocasının kardeşi Sultan I. Mustafa ve Sultan II. Osman zamanında devlet işlerinde etkinliği artan ''Kösem Sultan'', eski saraya gönderildi.

Oğulları IV. Murat ve I. İbrahim'in padişahlıkları döneminde devlet yönetiminde etkisini gösteren ''Kösem Sultan''ın saraydaki nüfuzu, torunu 6 yaşındaki IV. Mehmet'in tahta çıkmasıyla sarsıldı.

IV. Mehmet'in annesi Turhan Sultan ile Kösem Sultan arasında 3 yıl süren kıyasıya rekabet, ''Kösem Sultan''ın 61 yaşındayken bir gece dairesinde boğdurularak öldürülmesiyle sona erdi.

''Kösem Sultan''ın cenazesi Sultanahmet Camisi'ndeki I. Ahmet Türbesi'ne gömüldü.