Hafta sonu hava nasıl olacak?-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:16
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülke geneli aralıklarla yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile gece Edirne, Kırklareli, Bolu ve Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; Muğla, İzmir, Manisa, Aydın, Çanakkale ile Balıkesir'in batı ilçeleri (Ayvalık, Burhaniye, Edremit) ve Antalya'nın Kaş, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, zamanla Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Ege kıyıları ile zamanla Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Ege ve Akdeniz kıyılarında kuvvetli yağış ve fırtına, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağış bekleniyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteoroloji uyarıya göre, bugün öğle saatlerinden itibaren yarın sabah saatlerine kadar kıyı Ege, Çanakkale, Antalya'nın doğu ilçeleri, Hatay ile Adana ve Osmaniye'nin güney ilçelerinde kuvvetli yağış görülecek. Ege kıyılarıyla akşam saatlerinden itibaren Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına olacağı tahmin ediliyor. Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde de yarın öğlene kadar kuvvetli yağışın etkili olması bekleniyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış görülecek yerlerde vatandaşları ani sel ve su baskınına karşı uyardı.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Ege kıyıları ile zamanla Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması v.b.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Yağışların; Çanakkale ile Balıkesir'in batı ilçeleri (Ayvalık, Burhaniye, Edremit) kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Muğla başta olmak üzere İzmir, Manisa ve Aydın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kıyılarında batı ve güneybatılı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Antalya'nın Kaş, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kıyılarında güneybatılı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, gece saatlerinde iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklarla yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçecek.