Ölüm servisi davasında şikâyet olmayınca 2 tahliye

Selde hayatını kaybeden 8 kadın işçinin yakınları mahkemede uzlaştıklarını ve davacı olmadıklarını belirtince, tutuklu 2 şirket yöneticisi ilk duruşmada tahliye edildi

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
İstanbul'da 9 Eylül'de yaşanan sel felaketinde 'servis aracı' olarak kullanılan minibüste 8 kadın işçinin boğularak ölümüyle ilgili kamu davasında, tutuklu iki sanık, Pameks Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cevdet Karahasanoğlu ile idari müdür Ferit Öncü tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Ölenlerin yakınları daha önce minibüsün ait olduğu tekstil şirketiyle anlaşarak şikayetlerinden vazgeçmişti. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu sanıklar Pameks tekstil şirketinin yönetim kurulu başkanı Mehmet Cevdet Karahasonğlu, idari müdür Ferit Öncü ve tutuksuz sanık minibüs sürücüsü Mehmet Öğün ile ölenlerin yakınları ve avukatları hazır bulundu. Duruşmaya katılan 8 kadın işçinin yakınları, Pameks yetkilileriyle uzlaştıklarını ve davacı olmadıklarını belirtti. Sanık ve avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların, tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Duruşmayı takip eden sanık yakınları ve Pameks yetkilileri, kararı sevinç gözyaşlarıyla karşıladı.

FELAKET ANI

Adliye çıkışında kısa bir açıklama yapan sektör temsilcilerinden Umut Oran, kararın tutuklu sanıklar, Pameks çalışanları ve 9 Eylül'de yaşanan selde hayatını kaybedenlerin aileleri açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Sektör temsilcisi Aynur Bektaş da 8 kadın işçinin ölmesi nedeniyle üzüntülerinin büyük olduğunu belirterek, "Olay anından bugüne kadar herkes, felakette kimsenin bir kastının olmadığını düşünüyor. TIR garajında da benzer ölümler yaşandı. Karar, Pameks çalışanları ve selde hayatını kaybedenlerin aileleri için olumlu bir gelişme" dedi. Pameks yetkilileri, sel felaketinin yaşandığı anı görüntüleyen güvenlik kamerası görüntülerini de duruşmayı takip eden basın mensuplarına dağıttı.