Otogarı su bastı

Bayrampaşa'da bulunan Büyük İstanbul Otogarı'nın alt katında bulunan dükkanlarda mahsur kalanlar botla kurtarıldı. Otobüs sahipleri, otogarda alt yapının olmamasından şikayet etti.

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 19:56
ABONE OL
İstanbul'da öğle saatlerinde etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Büyük İstanbul Otogarı'nı su bastı. Otogara giriş çıkış yapmaya çalışan iki otobüs de suda mahsur kaldı. Otogarın alt bölümünde bulunan birçok dükkan da sel sularına teslim oldu. Vatandaşlar, dükkanlarındaki suları kendi imkanlarıyla boşaltmaya çalıştı. Bu arada, dükkanlarda mahsur kalan vatandaşlar, botlarla kenara çıkartıldı.

Öte yandan, sular altında otobüsleri kalan vatandaşlar, otogarın alp yapısının olmadığını, su baskınlarını bu nedenle yaşandığını ifade etti. Vatandaşlar, otogarın altındaki tamirhane ve oto yedek parça dükkanlarının tamamen sular altında kaldığını söyledi.

İSTANBUL'DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ HAYATI FELÇ ETTİ

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

BODRUM SULAR ALTINDA

KAR YOLLARI KAPATTI

İSTANBUL'DA BARAJLAR YÜZDE 90 DOLDU

HAVA ULAŞIMINA SİS ENGELİ

ULUDAĞ KARA TESLİM

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...


KÜÇÜKÇEKMECE TREN İSTASYONU'NDA MAHSUR KALAN YOLCULAR KURTARILDI

Yağmur sularının alt geçidi doldurması nedeniyle Küçükçekmece Tren İstasyonu'nda mahsur kalan yolcular, itfaiye ekiplerinin kurduğu merdiven köprü ile tahliye edildi.

İstanbul'da öğle saatlerinde başlayan ve giderek etkisini arttıran yağmur nedeniyle, Küçükçekmece Tren İstasyonu'na giden alt geçit sular altında kaldı. Halkalı ve Sirkeci'den trenle gelerek Küçükçekmece İstasyonu'nda inen yolcular, burada mahsur kaldı. Alt geçidin su ile dolması nedeniyle yolcular istasyondan çıkamadı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, merdivenle köprü kurarak, bekleyen yolcuları tahliye etti. Merdiven üzerinden geçen yolculara itfaiye erleri yardım etti.

YAĞMUR SULARI ANNE VE BEBEĞİNİ AYIRDI

Yağmur suları bir anne ve bebeğini kısa süreliğine ayırdı. Yengesinin bebeğini kucağına alan kadın ile suyun öbür tarafındaki anne bir süre uzaktan irtibat kurarak birbirlerine ulaşmaya çalıştı. İtfaiyenin yardımıyla tahliye olan yolcular, böyle bir şey beklemediklerini ancak itfaiyenin kendilerini kurtardığını dile getirdi. Mahsur kalan yolcuları kurtarma çalışmalarını yürüten itfaiye ekipleri bir yandan da alt geçidi dolduran suları tahliye etti.

ZARAR MİLYON TL İLE İFADE EDİLİYOR

Sağanak yağıştan en fazla olumsuz etkilenen Büyük İstanbul Otogarı'nın esnafı su baskınlarından büyük maddi zarar gördü. Zararın boyutunun milyon TL'lerle ifade edildiğini belirten çoğu oto yedek parça satan esnaf, hiçbir yetkilinin kendilerine yardım için gelmemesinden yakındı.

Öğle saatlerinde bastıran sağanak nedeniyle İstanbul'da birçok ev ve iş yerini su bastı. Esenler'deki Büyük İstanbul Otogarı ise selden büyük zarar gördü. Otogarın altından geçen kanalizasyon boruları tıkanınca otogarın altındaki rögar kapakları patladı ve otogarın altında yaklaşık 1,5-2 metrelik su birikintileri oluştu. Birçok araç ve şehirlerarası otobüs sular altında kaldı. Suda mahsur kalan birçok kişi itfaiyenin botlarıyla kurtarıldı. Selde ölen ya da yaralananın bulunmaması herkesi sevindirirken, otogarda milyonlarca liralık maddi hasar meydana geldi. Otogarın alt katında en çok yedek parça satan esnafın bulunduğu ve bu malzemelerin sular altında kaldığı öğrenildi.

Kanalizasyon borusunun patlamasıyla otogarın bir anda sular altında kaldığını belirten Rasim Tarı, "Bütün eşyalarımız sular altında kaldı. Biz olay yerine botla gelen itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldık." dedi.

Sel nedeniyle otogarda milyon TL'lik hasar meydana geldiğini anlatan Hakan Demir "Ben en az 20 aracın sular altında kaldığını gördüm. Hasar çok büyük. Şu ana kadar hiçbir yerden bize yardım için gelmediler. Perişan haldeyiz" diye konuştu.

Zararlarının çok büyük olduğunu ifade eden Taner Işık, "Faturalı birçok malzememiz sular altında kaldı. Hiçbir resmi makamdan bizi ziyaret eden olmadı. Otogarın ismi Esenler Otogar diye geçiyor. Ancak, otogarın bir kısmı Esenler'e, bir kısmı Bayrampaşa'ya bağlı. Herkes topu birbirine atıyor. Olay yerine itfaiye geldi. Ama itfaiye de belli yere kadar ilerleyebiliyor." ifadelerini kullandı.