Sortie'deki açık alana kaçak çatı

Ünlü eğlence mekânı Sortie'nin 3 bin kişilik açık alanını kapatma çalışması, Boğaziçi Öngörünüm Kanunu'na takıldı. Ceza kesilen işletmeci, "Kış bahçesi yapıyorduk" dedi

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
İstanbul'un en güzel Boğaz manzarasına hâkim ve sosyetenin uğrak yeri olan ünlü eğlence mekânı Sortie'nin açık alanına kaçak kondu yapılıyor. İçinde Doğa Balık, Mori, Cafe de Paris, Şamdan, Steakhouse, Sahan, Mirror, Meyhane, Niwa, La Brise gibi açık havada hizmet veren mekanların bulunduğu Sortie'de 3 bin kişilik açık alanın kapatılması çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşların ihbarı üzerine Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri dün Ortaköy Muallim Naci Caddesi üzerinde bulunan ve işçilerin harıl harıl çalıştığı ünlü mekâna gitti.

ÇALIŞMAYI SONLANDIRIN
İmar Müdürlüğü ekipleri, mekânın Boğaz öngörünümünde olması nedeniyle Boğaziçi İmar Kanunu'na göre 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin alınması zorunluluğu bulunduğunu mekân işletmecilerine bildirdiler. Ekipler, ruhsatına aykırı şekilde yapılan çalışmada binanın gabarisiyle oynandığını belirlediler ve tutanak tutup, işletmeci ile mimara ceza yazdılar. Yetkililer, "Yapılan çalışmayı hemen sonlandırın" diyerek Sortie'den ayrıldılar. Sortie'nin işletmecilerinden Erol Kaynar ise "İmar Müdürlüğü yetkilileri ceza yazmışlar. Biz oraya kış bahçesi yapıyorduk" diye konuştu.

3 YIL HAPİS OLABİLİR

Tutanağa rağmen çalışmalar devam ederse, savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Sortie yöneticileri ve müteahhitle ilgili de İmar Kanunu'nun 18. maddesi gereğince 1 - 3 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabilecek. Suç duyurusunun ardından tutulan yapı tatil tutanağı çerçevesinde yıkım kararı alınabilecek. Erol Kaynar, Vural Kaynar ve Burak Tireci'nin işlettiği mekânda yapılan çalışmayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne soru önergesi verilecek.

VATANDAŞ İHBAR ETTİ
Arnavutköy'deki mekânda süren çalışmalar, vatandaş tarafından fark edilerek yetkililere bildirildi. Şu ana kadar Boğaz öngörünümünde 27 bin 500 kaçak yapı tespit edildi. Bunlardan 3 bini hakkında ise yıkım kararı çıktı.