Tüm yurtta yağış bekleniyor

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 11:19
ABONE OL
Türkiye'nin genelinde yağış bekleniyor. Sıcaklar, kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Tüm yurt yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile akşam ilk saatlerde Edirne ve Kırklareli, Sivas çevreleri ile gece saatlerinde Balıkesir, Bursa, Bilecik'in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusu (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt), Bitlis, Şırnak, Hatay çevreleri, Antalya'nın doğu ilçeleri, Adana ve Osmaniye'nin güney ilçeleri ile akşam ilk saatlerde İstanbul ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Sıcaklar, kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Rüzgar genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, akşam ve gece saatlerinde Marmara'da, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, zaman zaman kuvvetli olarak esecek.


İSTANBUL'A YILIN İLK KARI DÜŞTÜ

İstanbul'a yılın ilk karı dün gece düştü. Gün boyu devam eden etkili yağmurun ardından saat 23.00 sıralarında Silivri'de kar yağışı görüldü. Daha sonra Büyükçekmece ve Beylikdüzü'nde bastıran kar yağışı yavaş yavaş bütün Avrupa Yakası'nda etkili oldu.

FIRTINAYLA GELDİ

Kar yağışına yolda yakalanan sürücülerin hazırlıksız oldukları gözlenirken, bazı vatandaşlar sokaklarda kar topu oynadı. Fırtına şeklinde esen rüzgarla birlikte etkili olan kar yağışı nedeniyle İstanbul sabaha karşı beyaza büründü. Yağış alçak kesimlerde yağmur şeklinde devam ederken, şehirde sıcaklık 1 dereceye kadar düştü.

BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI VE SİS

D-100 Kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan kar yağışı ve sis ulaşımı olumsuz etkiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, D-100 Kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan sağanak yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışı ve sis özellikle Karanlıkdere ve Seymenler mevkisinde etkili oluyor. Sis nedeniyle görüş mesafesi zaman zaman 20 metreye kadar düşüyor. Karayolları ekipleri güzergahta karla mücadele çalışmasına başladı.

Trafik ekipleri, sürücüleri, kar yağışı ve sise karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusu (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt), Bitlis, Şırnak, Hatay çevreleri, Antalya'nın doğu ilçeleri, Adana ve Osmaniye'nin güney ilçeleri ile akşam ilk saatlerde İstanbul ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, yıldırım düşmesi, taşkın v.b.) karşı ilgililer ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

Yapılan tahminlere göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak, akşam ilk saatlerde Edirne ve Kırklareli, gece saatlerinde Balıkesir, Bursa ve Bilecik'in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Akşam ilk saatlerde İstanbul ve Balıkesir çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Hatay, İskenderun, Antalya'nın doğu, Adana ve Osmaniye'nin güney ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu,kuzey ve doğusu aralıklı, Konya çevreleri ilk saatlerde yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, gece saatlerinde iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur, kuzey ve doğusu karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların yarın (Cumartesi) güney ve doğusunda (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt) kuvvetli olması bekleniyor.