'Hata payı yüksek diye yasakladık'

Sağlık Bakanlığı özel hastanelerde uygulanan hızlı A gribi testinin yasaklandığını duyurdu. Kararın nedenini İstanbul İl Sağlık Müdürü yetkilisi Dr. Gencer bu sözlerle açıkladı

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
Özel hastanelerde yapılan hızlı A gribi (domuz gribi) testlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından "pahalı ve hata payı yüksek" gerekçesiyle yasaklanması, grip şüphesiyle hastanelere başvuran hastaların kafasını karıştırıyor. İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serap Gencer, test yasağının nedenini "Hata payı çok yüksek olduğu için 'hızlı test' adı verilen testi yasakladık" diye açıkladı. "Grip şüphesi taşıyan her hastaya test yapmak zaten doğru değil" diyen Gencer, şöyle konuştu: "Hızlı test 5-10 dakika içinde sonuç veriyor, ancak duyarlılığının yüzde 17 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Yani sağlıksız sonuç verebiliyor. Referans laboratuvarlarımız İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı ve Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'dir. En doğru adres buralardır." Referans laboratuvarlarının kullandığı 'PCR' adı verilen yöntemle gerçekleştirilen testlerin bazı özel hastanelerde de yapıldığını, ancak yüksek, hatta 'fahiş' ücretler istendiğini belirten Gencer, "Bu yöntem hızlı testten daha detaylı bir inceleme içeriyor. Bunlar için yasak söz konusu olmasa da, kullanılan 'kitler'in neler olduğunu bilmediğimiz için Bakanlık olarak önermiyoruz" diye konuştu.

"ARTIK VİRÜSÜN ADI ÖNEMSİZ"
Konuyla ilgili görüşünü aldığımız İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Haluk Ulusoy "Zaten teste gerek yok. Doktorun koyduğu grip teşhisi hastanın tedavi sürecine başlaması için yeterli. Yani artık virüsün H1N1 mi yoksa H1N3 mü olduğunu bilmemiz şart değil. Önemli olan hastalığın nasıl seyrettiği" dedi.