İşsizlere tavsiye...

Küresel kriz yüzünden özellikle 'vasıfsız' diye nitelendirilen pek çok kişi işini kaybederken, iş arayanlara dikkat çekici bir tavsiye geldi.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 12:08
ABONE OL
Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor İsmail Yavaş, ekonomik kriz sebebiyle işsiz kalanlara, "Farklı eğitimlerden geçin. Patronlarla görüşün. Onların istediği eleman olma yollarını arayın. Ya da doğru ve istenen bir eleman olma yollarını öğrenin. Bu konuda direkt ve endirekt yollar araştırın ve ter dökün." tavsiyesinde bulundu.

İş sahibi olmak için 'sebepler'e riayet edilmesi gerektiğinin altını çizen İsmail Yavaş, işsiz kalan bir kimsenin önce kendisine bakmasını istedi. "İnsan kendini ameliyat masasına yatırmalı, eksikliklerini ölçmeli, biçmeli ve bu açığı kapatmak için çözüm arayışına girmeli." diyen başhekim yardımcısı, "Kişi, ne iş yapabileceğini düşünmeli. Uzmanlık konularını belirlemeli ve o konularda iş müracaatları yapmalı. Hep aynı ilde iş bulunmayabilir, başka yerlerde de denemeli." ifadelerini kullandı.

İşsizliğin ekonomik olduğu kadar sosyal bir yara olduğuna dikkat çeken psikiyatrist İsmail Yavaş, işi kaybeden kişinin umutsuzluğa ve karamsarlığa düştüğünü belirterek, son dönemde bu yüzden çok sayıda ailenin yıkıldığını vurguladı: "İşsizlik, oldukça zor bir sınav. Hele hele temel ihtiyaçları bile karşılayamıyorsa, bu aileye ateş düşmüş demektir. Böyle bir ailede baba dertlidir, çocuklarının yarınki yiyeceğini düşünerek hastalanır. Annenin sinirleri yıprandığı için çocuklarına iyi bir eğitim veremez. Çocuklar eziktir, ihtiyaçları karşılanamaz ve kendine güvensizdirler. Para arayışı, çocukları sokağa yönlendirebilir."

Bu yüzden 'kanaat' ve 'tasarruf'un çok önemli olduğuna işaret eden İsmail Yavaş, "Kanaatsizlik ve israf, toplumları sardı. Aslında her istek ihtiyaç değildir. Bu sebeple kişiler, bütçelerini zorlamamalıdır. Aksi takdirde kredi kartı borçları ve diğer lüks harcamalar, kişileri belirsizliğe sürükler." ikazında bulundu.