İzmir'de hortum faciası

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 15:40
ABONE OL
İzmir ve ilçelerinde meydana gelen etkili yağış ve fırtına sonrası oluşan hortum can aldı.

İzmir'in Menemen ilçesindeki Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde bir süre etkili olan şiddetli rüzgar hortuma dönüştü. Bölgede koyun otlatan Mustafa Köse (46) isimli bir çobanın hayatını kaybederken, hortum, Villakent Sitesi'nin güvenlik kulübesini yerinden sökerek güvenlik görevlisinin yaralanmasına neden oldu. İzmir'in menderes ilçesinde de etkili olan fırtınada bir sera işçisinin çadıra düşen yıldırım nedeniyle yaralandığı öğrenildi.

İzmir'de şiddetli lodos nedeniyle yolcu ve arabalı vapur seferleri iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, iskelelerde yolcuların iniş ve binişlerinde meydana gelebilecek kazaları önlemek amacıyla, saat 20.40'tan itibaren seferler durdurulurken, hava koşullarının normale dönmesinin ardından seferlere yeniden başlanacağı kaydedildi.

Fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle Alsancak ve Karşıyaka ilçelerinde taşan deniz suyu yolları kapatırken, birçok işyerini su bastı. İZSU ve itfaiye ekipleri tıkanan logarları açmak için çaba sarfetti. Yağış ve fırtınanın olduğu saatlerde dışarıda olan vatandaşlar zor arlar yaşarken, yaşanan duruma isyan ettiler.

Öte yandan İzmir'in Bornova ilçesi Doğanlar semtinde de etkili olan hortum nedeniyle 1454 sokak numara 12'de bulunan Mustafa Karadeniz'e ait işyerinin çatısı uçtu. Uçan çatı elektrik hatlarına zarar verdi. Olay yerine gelen TEDAŞ yetkilileri mahallenin elektriğini keserek duruma müdahale etti. Olayda can kaybı ve yaralanan olmadı. İşletme sahibi Mutafa Karadeniz; "Her şey bir anda oldu. Hortum nedeniyle çatı yerinden söküldü" şeklinde konuştu.

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILIYOR

İzmir'in Menemen ilçesindeki Organize Deri Sanayi Bölgesi ile Villakent Mahallesi'nde dün etkili olan ve 1 kişinin ölümüne, 1 kişinin yaralanmasına yol açan hortumdan zarar gören bölgede hasar tespit çalışması yapılıyor.

Jandarma ekipleri, resmi kurum temsilcileri ve Villakent Projesi'ni hayata geçiren Ege-Koop görevlilerinin hasar tespit çalışması yürüttüğü bölgede, evlerin çatılarının, terasların zarar gördüğü, camların kırıldığı gözlendi.

Villakent Mahallesi Muhtarı Sevgi Zengin, 600 kişinin yaşadığı mahallede 2 dakika etkili olan hortumun, vatandaşlara korku yaşattığını belirtti.

Zengin, ''Kablolar yerlerde, elektrik yok. Daha önce hortum görmemiş, duymamış insanlarımız büyük korku yaşadı'' diye konuştu.

Hortum nedeniyle dün akşam Villakent Sitesi'nin güvenlik kulübesi yerinden sökülmüş, kulübenin içindeki güvenlik görevlisi yaralanmış, bölgede koyunlarını otlatan bir çoban da hayatını kaybetmişti.