Yönetmen Zeki Ökten hayatını kaybetti

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 22:14
ABONE OL
Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Ökten, İstanbul'da vefat etti.

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Amerikan Hastanesi'ne kaldırılan Ökten, bu akşam yaşamını yitirdi.

İstanbul'da 1941 yılında doğan ve sinemayla asistanlık yaparak tanışan Ökten, 1963'te ''Ölüm Pazarı'' filmiyle yönetmenliğe başladı.

Yönetmen ve senaryo yazarlığı yapan Ökten, ilk çıkışını 1973'te ''Bir Demet Menekşe'' ile gerçekleştirdi.
Yılmaz Güney'in senaryolarını yazdığı ''Düşman'' ve ''Sürü'' filmlerinin yönetmenliğini üstlenen Ökten, bu filmlerle özellikle yurt dışında büyük ilgi gördü ve pek çok ödül kazandı.

Ökten, Kemal Sunal'ın baş rolünü oynadığı ''Hanzo'', ''Şaşkın Damat'', ''Kapıcılar Kralı'', ''Çöpçüler Kralı'', ''Yoksul'', ''Düttürü Dünya'' gibi komedi filmlerinin yanı sıra ''Pehlivan'', ''Faize Hücum'', ''Pisi Pisi'' ve ''Güle Güle'' sosyal içerikli filmlere de imzasını attı.

Yönetmenin son çalışması ''Gülüm''ün baş rollerinde Tarık Akan, Rutkay Aziz, Okan Bayülgen ve İdil Fırat oynadı.

Zeki Ökten, Antalya Film Şenliğinde 1977'de ''Kapıcılar Kralı'', 1983'te de ''Faize Hücum'' filmleriyle ''En İyi Yönetmen, ''Sürü'' filmiyle ise 1979'da Locarno Film Festivalinde ve 1980'de 10. Uluslararası Antwerp Film Festivalinde ''En İyi Film'' ödüllerini kazandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL: HER ZAMAN SEVGİ VE SAYGIYLA HATIRLANACAKTIR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türk sinemasının gelişmesine değerli katkılarda bulunan, yurt içinde ve dışında önemli ödüller kazanan Zeki Ökten, her zaman sevgi ve saygıyla hatırlanacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Abdullah Gül, Yönetmen Zeki Ökten'in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanın Gül'ün, mesajı şöyle:

''Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Ökten'in vefatından derin üzüntü duydum. Türk sinemasının gelişmesine değerli katkılarda bulunan, yurt içinde ve dışında önemli ödüller kazanan Zeki Ökten, her zaman sevgi ve saygıyla hatırlanacaktır.

Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.''