1 günde 2 kez defnedildi

Pazar 20.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009 14:17
ABONE OL
Adana'da 112 yaşında hayatını kaybeden Cennet Uzun'un yaşı sağlık ocağı kayıtlarına 2 yaşında yazıldığı ileri sürülünce mezarı açılarak otopsi yapıldıktan sonra aynı gün yeniden toprağa verildi.

Merkez Sarıçam ilçesinde yaşayan ve 112 yaşında hayatını kaybeden Cennet ninenin başına öldükten sonra gelmeyen kalmadı. Sürekli yaylada yaşayan 9 çocuk annesi, 35 torun, 73 torununun çocuğu ve 3 tanede torununun torununu gören Cennet nine öldükten sonra Türk filmlerini aratmayacak karışıklığın kurbanı oldu.

Son 2 haftadır sağlık problemleri yaşayan ve artık ayağa kalkamayan gözleri görmeyen Cennet nine 15 Aralık günü hayatını kaybetti. Çocukları, vefat eden annelerini köyün imamını ve muhtarını çağırdıktan sonra ilçe mezarlığında toprağa verdi. İddiaya göre, daha sonra mahalle muhtarı sağlık ocağını arayarak 112 yaşındaki Cennet Uzun'un öldüğünü haber verdi. Sağlık ocağı da ölüm kayıtlarını polis merkezine bildirdi.

Bunun üzerine polisler, cenaze evine gelerek Cennet Uzun'un en büyük oğlu Mehmet Uzun (66) ile görüştü. Mehmet Uzun, polisin kapıyı çalarak kendisine, bu adreste 2 yaşında bir kızın suikasta kurban gittiğini söylediğini belirterek, "Ben polisin bu cümlesiyle şaşkına döndüm. Memur bey burada 2 yaşında kız çocuğu ölmedi. Benim 112 yaşındaki annem öldü. Onu da öldükten sonra topağa verdik dedim. Bunun üzerine polisler beni polis merkezine götürdü. Orada savcıyla görüştüler. Savcı mezarın açılıp bakılmasına karar verdi" dedi.

Uzun, 4-5 saat önce gömülen annesinin cenazenin tekrar çıkartılarak otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Morgu'na kaldırıldığını söyledi. Uzun, "Muhtar annemin ölüm haberini sağlık ocağı ve belediyeye bildirdi. Muhtar sağlık ocağına bildirirken karşıdaki görevli annemin yaşını 112 yerine 2 yaşında diye almış olabilir" diye konuştu.

Mezarı açtıran savcının kendilerine çok kibar davrandığını annesinin sadece saçını ve ayak kısmını incelediğini belirten Uzun, "Annemi 16 Aralık sabahı morgdan alarak tekrar mahalleye getirip mezara götürdük. Yeniden imam çağırarak ikinci kez toprağa verdik. Bu bizim başımıza ilk kez geliyor. Annemin cenazesini toprağa verdikten sonra mezarını yeniden açmak bizim çok ağrımıza gitti. Ancak mecbur açmak zorunda kaldık. Cenazeyi bir gün içinde iki kez toprağa verdik" diye konuştu.

Adana İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik ise bir yerde ölüm vakası olduğu zaman doktorların kontrol etmesi için muhtarlar tarafından sağlık ocağına bildirim yapıldığını vurgulayarak, "Ailenin iddia ettiği gibi sağlık ocağında görevli kişinin yaşı 112 yerine 2 diye not alması söz konusu olamaz. Bu ölen kişinin mezarı 2 yaşında olduğu için değil öldükten sonra doktor raporu olmadığı için açılmıştır" dedi.