İstanbul'da şiddetli yağış uyarısı

Pazar 20.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009 19:05
ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), şiddetli yağış uyarısı nedeniyle muhtemel olumsuzluklara karşı alarma geçti.

AKOM'dan yapılan açıklamada, hava tahminlerine göre, İstanbul'un şiddetli yağışın etkisi altına gireceği, bu doğrultuda AKOM'un birimlerini toplayarak alarma geçtiği bildirildi.

Açıklamada, Lodos yönünden kuvvetlice, aralıklarla fırtına şeklinde saatte 60-70 km hızla esen rüzgar sebebiyle, başta Yalova-Yenikapı, Bostancı- Kadıköy, Yenikapı- Bakırköy, Kartal-Yalova Bostancı–Adalar İDO seferlerinin yapılamadığı belirtildi.

AKOM açıklamasında Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yağışların şehrin güney kesimlerinde miktar olarak daha fazla olacağı, gecenin ilk saatlerinde sıcaklıkların hızla düşmeye başlamasıyla birlikte yağışın önce karla karışık yağmura, yüksek kesimlerde ise (Çatalca, Binkılıç, Maslak, İkitelli, Ümraniye, Çamlıca, Kartal, Şile, Aydos) kara dönüşeceğinin tahmin edildiği, yağışların Avrupa yakasında etkili olmasının beklendiği anımsatıldı.

ALINAN ÖNLEMLER

Açıklamada, İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Zabıta, Park ve Bahçeler, Katı Atık Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü, İETT, İDO ve İGDAŞ sorumlularının, sahada görev yapan ekipleri AKOM'dan yönlendireceği bildirildi.

Muhtemel olumsuzluklara karşı, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü'ne bağlı 50 ekibin mazgal temizliği ve kontrolü yaptığı belirtilen açıklamada, 20 kombine araç, 20 kepçe, 3 büyük kepçe, 50 loder ile 250 personelin görev yapacağı belirtildi.

İSKİ'nin 45 kombine araç, 150 personel ile ana arter ve caddelerde çalışma yapacağı, itfaiye ekiplerinin istasyonlarında gelen ihbarlar doğrultusunda olaylara müdahale edeceği vurgulandı.