Miyoplar ikiye katlandı

ABD'de yapılan bir araştırma son 30 yılda miyop sayısındaki artışa dikkat çekti. Türkiye'de hastalığın görülme yaşı ilkokul seviyesine indi. Nedenini uzmanına sorduk

Pazartesi 21.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009
ABONE OL
Uzağı iyi göremeyen yani miyop olan insan sayısı son 30 yılda iki kat arttı. Amerika'da yapılan bir araştırma, miyopların sayısının giderek artış gösterdiğini ortaya koydu. Türkiye'de de uzmanlar eskiden ancak lise yıllarında görülen yüksek miyop oranının artık ilkokulara kadar indiğini vurguluyor. Tıptaki diliyle miyopinin özellikle gelişmiş ülkelerde artış gösterdiğine dikkat çeken araştırma, bunun pek çok nedeni olduğunu vurguladı. Florence Nightingale Hastaneleri Göz Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu bu artışın en büyük nedeninin okuma oranının artması olduğunu söylüyor. Gözün doğal yapısının bu kadar okumak için yaratılmadığını anlatan Prof. Dr. Bahçecioğlu, "Eskiden lise düzeyinde birinin okuduğu kitapları artık ilkokul çağında çocukların okuması gerekiyor. Bu nedenle liselerde gördüğümüz miyop oranları ilkokula kadar indi" diyor. Bilgisayar kullanımı, televizyon izleme saatlerinin artması gibi gözün yakın mesafeden yaptığı işlerin artmasının miyop hastalığını hızlandırdığını anlatan Bahçecioğlu, "Miyopi uzağı iyi görememedir. Yakına çok fazla odaklanan göz bu kez uzağı görmede zorlanıyor" diyor. Miyopinin özellikle çocuklar arasında çoğaldığını vurgulayan Prof. Dr. Bahçecioğlu, genetiğin de bunda etkili olduğuna dikkat çekiyor. Anne ve babasında miyopi olan çocukların da miyop olma oranı çok daha fazla artıyor.

KARANLIKTA UYUSUNLAR

Miyopinin artışında pek çok neden sayılıyor. Prof. Dr. Bahçecioğlu, "Son yapılan araştırmalardan birinde de gece ışığında uyutulan çocuklarda miyopi gelişme oranı üç kat fazla bulundu. Gözbebeği ışık altında daraldığı için miyop olasılığı artıyor. Tamamen karanlık bir ortamda uyumaları daha sağlıklı" dedi.