Sıcaklık 10 derece düşecek

Meteoroloji'den yapılan 5 günlük haritalı hava tahminleri için tıklayınız...

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:48
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümü aralıklarla yağışlı geçecek. Yağışların; Orta Karadeniz (Samsun, Amasya, Tokat, Ordu), Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi (Konya, Aksaray, Niğde, Karaman) ile Afyonkarahisar, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Marmara'nın güneydoğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısı'nın yüksekleri, Erzurum, Kars, Ardahan, Hakkari, Bitlis ve Muş ile zamanla İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Ülkemizin iç kesimlerinde gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.


HAVA SICAKLIĞI: Batı ve iç kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), kuzeybatı kesimler ile zamanla ülkemizin batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden orta kuvvette, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) ile güney ve iç kesimlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

TRAKYA BÖLGESİNDE KAR YAĞIŞININ KESİLMESİNİN ARDINDAN BUZLANMA VE DON BEKLENİYOR

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ (Çorlu) çevrelerinde kar yağışının ardından buzlanma ve don olayının beklendiği bildirildi. Uyarıda, buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olması istendi.

METEOROLOJİ'DEN ANTALYA'DA FIRTINA VE DON UYARISI

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, Antalya Merkez, Kemer, Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerinde şiddetli fırtına uyarısında bulundu. Antalya Bölgesel Tahmin Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Antalya'da halen güney yönlerden etkili olan orta kuvvette rüzgarın öğle saatlerinden itibaren kuzey yönlere dönmesi ve akşam saatlerinden itibaren Antalya Merkez, Kemer, Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerinde hızını artırarak saatte 40-60 kilometre hızla esmesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, kuzey yönlü rüzgarın, bölge genelinde özellikle gece sıcaklıklarını ve sıcaklıkların sahilde 4-6, iç kesimlerde de 6-8 derece düşüreceğinin tahmin edildiği ifade edildi. Gece ani sıcaklık düşüşünün meydana geleceğinin ifade edildiği Açıklamada, sahil kesiminde hafif, iç kesimlerde ise kuvvetli buzlanma ile don olayı gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbir alması gerektiği uyarısında bulunuldu.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Orta Karadeniz (Samsun, Amasya, Tokat,Ordu), Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi (Konya, Aksaray, Niğde, Karaman) ile Afyonkarahisar, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal su baskını, sel, taşkın, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar vs.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; kuzeybatı kesimlerde kuzeyli, güney ve iç kesimlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Baca gazı kaynaklı zehirlenmeler, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, deniz ulaşımında aksamalar vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.

ANİ SICAKLIK DÜŞÜŞÜ UYARISI: Hava sıcaklığının batı ve iç kesimlerde 8 ila 10 derece düşerek mevsim normallerinin altına inmesi beklendiğinden başta gribal enfeksiyon olmak üzere soğuk havanın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı (buzlanma ve don) vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir.BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, İstanbul'un Anadolu yakası ile Bursa ve Bilecik'in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar bölge genelinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Afyonkarahisar ile sabah saatlerinde Kütahya, Denizli, Uşak, Muğla'nın Marmaris, Fethiye ve Dalaman İlçeleri yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar bölgenin kuzey ve iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların sabah saatlerinde Batı Akdeniz ile öğle saatlerinden sonra Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güneyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; öğle saatlerinden sonra güneyinde (Konya, Aksaray, Niğde, Karaman) kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar; güney ve doğu kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur ve sağanak, zamanla iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar bölge genelinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; öğle saatlerinden sonra Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin batısı ile zamanla Erzurum, Kars, Ardahan, Muş, Bitlis ve Hakkari çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Erzurum, Kars, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Muş ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.