Tunca Nehri taştı

Edirne'de Tunca Nehri'nin taşması sonucu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi mevkisi ile bazı tarım alanları yer yer sular altında kaldı. Meriç Nehri'nin debisi de artmaya devam ediyor.

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 17:54
ABONE OL
Meriç, Arda ve Tunca nehirlerdeki su debisinin yükselmesi nedeniyle Sarayiçi mevkisindeki Kanuni ve Fatih köprüleri ile Yeniimaret mevkisindeki Yalnızgöz Köprüsü geçici olarak trafiğe kapatıldı.

SICAKLIK 10 DERECE DÜŞECEK-5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

DENİZ ULAŞIMINA ENGEL

İSTANBUL'DA BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

YAĞIŞ HAYATI FELÇ ETTİ

TENDÜREK DAĞI'NDA ARAÇLAR MAHSUR KALDI

KAYAK MERKEZLERİNDE KAR BEREKETİ

Edirne Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, su debilerinin artması halinde sular altında kalması muhtemel üç köprünün giriş ve çıkışlarına güvenlik şeridi çekti. Tunca Nehri'nin taşması sonucu Adalet Kasrı, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi mevkisi yer yer sular altında kaldı. Ayrıca nehir kenarlarında bulunan bazı balıkçı barınaklarını da su bastı. Edirne Valiliğince oluşturulan kriz masasının çalıştığı ve her türlü önlemin alındığı belirtildi.

EDİRNE'DE ÖNLEMLER ARTIRILDI, KÖPRÜLER ARAÇ TRAFİĞİNDEN SONRA YAYALARA DA KAPATILDI

Edirne'deki Tunca ve Meriç nehirlerinin debilerindeki artış sürüyor. Araç trafiğine kapatılan tarihi köprüler, önlemler çerçevesinde yayalara da kapatıldı. Köprü başlarında polis ekipleri nöbet tutuyor.

Meriç ve Tunca nehrindeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Balkan Şehitliği ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi mevkisinde sabah saatlerindeki seviye daha da artmış durumda. Tunca Nehri üzerindeki Fatih Köprüsü'nün gözleri, sular nedeniyle nehir yatağından taşmaya başladı. Balkan Şehitliği ve Sarayiçi'ndeki tarihi yapılara kadar sular ulaştı, Tarihi Kırkpınar yağlı Güreşleri'nin yapıldığı alanın çevresi de sular altında.

Önlemler çerçevesinde sabah saatlerinde araç trafiğine kapatılan Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleri yayalarında geçişine kapatıldı. Bu köprülerin başında polis ekipleri bekletiliyor. Araç ve yayaların geçişine izin verilmiyor.

Öte yandan, bu sabah yapılan debi ölçümlerine göre, Tunca Nehri'nin ve Meriç Nehri'nin debisinin arttığı gözleniyor. Sabahki ölçümlerde debisi 216 metreküp/saniye olan Tunca Nehri'nin debisi 218 metreküp/saniye, Meriç Nehri'nin debisi ise 466 metreküp/saniyeden 595 metreküp/saniyeye çıktı. Ayrıca sivil savunma ve Edirne Arama Kurtarma Derneği ekipleri, teyakkuzda bekliyor. Kriz masası çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ'NİN YAPILDIĞI SARAYİÇİ MEVKİSİ SULAR ALTINDA KALDI

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Tunca ve Meriç Nehri'nin debilerinin arttığını belirterek, ''Taşkın ihtimaline karşı önlemlerimizi alıyoruz'' dedi.

Tunca Nehri'nin taşan bölümlerinde incelemelerde bulunan Vali Büyük, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki aşırı yağışlar nedeniyle Meriç ve Tunca nehirlerinin debilerinin arttığını söyledi. Tunca Nehri'nin bazı bölgelerde yatağından taştığını ifade eden Büyük, şöyle konuştu:

''Tunca Nehri üzerindeki Yalnızgöz ve Fatih köprüleri civarında su seviyesi hızla artıyor. Tahminen öğleden sonra burada su seviyesi daha da yükselecek. Nehirlerimizde debi artışı devam ediyor, taşkın ihtimaline karşı önlemlerimizi alıyoruz. Meriç Nehri'nin debisi şu anda tehlike sınırlarında değil. Tunca Nehri'nin taştığı bazı geçiş noktalarındaki köprülerimiz trafiğe kapatıldı. Su seviyesine göre gerekli önlemlerimizi alacağız.''

Edirne'de daha önce yaşanan nehir taşkınları nedeniyle bazı önlemlerin de alındığını belirten Büyük, su taşkınlarının yaşandığı kesimlerde daha önceden seddelerin yükseltildiğini bildirdi. Tunca Nehri'nin taşması sonucu Adalet Kasrı, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi mevkisi yer yer sular altında kaldı. Polis ekipleri, Yeniimaret mevkisindeki Tunca Nehri'nde suyun debisinin yükselmesi nedeniyle Yalnızgöz Köprüsü'nü trafiğe kapattı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...