Kayak merkezlerinde kar bereketi

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığının 60 santimetreye ulaştığı bildirildi.

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 16:32
ABONE OL
Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, oteller bölgesinde kar kalınlığı 60 santimetre olarak ölçüldü. Hava sıcaklığının eksi 4 dereceye düştüğü Uludağ'da açık havaya rağmen, zaman zaman sisin etkili olduğu belirtildi. Uludağ'da gün içinde bir ara kar yağışı beklenirken, yağışın yarın tamamen kesileceği bildirildi.

SICAKLIK 10 DERECE DÜŞECEK-5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

DENİZ ULAŞIMINA ENGEL

İSTANBUL'DA BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

TENDÜREK DAĞI'NDA ARAÇLAR MAHSUR KALDI

YAĞIŞ HAYATI FELÇ ETTİ

TUNCA NEHRİ TAŞTI

KARTEPE'DE KAR KALINLIĞI 50 SANTİMETRE

Kocaeli'nin kış sporları merkezi Samanlı Dağları'nın 1640 rakımlı zirvesi Kartepe'de, dün akşamdan itibaren etkili olan yağışın etkisiyle kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı.

The Green Park Otel Kurumsal İletişim Müdürü Birol Aydın, Kartepe kayak tesislerinde aralıklarla devam eden kar yağışı sonucu kar kalınlığının 50 santimetre olarak ölçüldüğünü söyledi. Otele ait tesislerde uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 18 kayak pisti bulunduğunu bildiren Aydın, kar kalınlığının 70-80 santimetreye ulaşması halinde dereceleri zor, orta ve kolay arasında değişen pistleri kayak tutkunlarının hizmetine açacaklarını ifade etti.

İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi Kartepe'de 250 oda, 50 apart ve 800 yatak kapasitesine sahip tek konaklama merkezi olan otelin yüzde 40 dolu olduğunu belirten Aydın, yolun Köylere Hizmet Götürme Birliği ekiplerince açık tutulmaya çalışıldığını, kar yağışının etkili olduğu Maşukiye ile Kartepe arasında iş makineleriyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti. Aydın, Kartepe'de hafta sonu kar yağışının beklendiğini bildirdi.

KARTALKAYA'DA KAR KALINLIĞI 80 SANTİMETREYE ULAŞTI

Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Kartalkaya'da kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı.

Dün akşam başlayan, aralıklarla devam eden kar yağışının ardından Kartalkaya'da kar kalınlığı 80 santimetre olarak ölçüldü. Bolu Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, kar yağışının bugün ve yarın devam edeceğini belirterek, ''Karın bugün özellikle akşam saatlerinde etkili bir şekilde yağması bekleniyor. Özellikle bu 2 gün içerisinde buzlanma ve don yaşanacak. Sabah saatlerinde yer yer etkili sis görülecek. Sürücülerimizi kar yağışı, sis, don ve buzlanmaya karşı uyarıyoruz'' dedi.

KAR KALINLIĞININ 1 METREYE ULAŞTIĞI DAVRAZ'DA KAYAK SEZONU BAŞLADI

Isparta Davraz Kayak Merkezi'nde kayak sezonu başladı. Pistlerde kar kalınlığının 1 metreye ulaştığı merkez, kayak severlerin akınına uğradı.

Mükemmel kar kalitesi ile yeni öğrenenlere ve amatör kayakçılara tehlikesiz pistler, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri 6 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar sunan kayak merkezinde, erken kar yağışı kayak severleri mutlu etti. Kayak Hocası Oktay Başyiğit, kar yağışının erken olması nedeniyle mutlu olduklarını belirtti. Başyiğit, "Kayak severlere müjdeler olsun, kar yağışı erken başladı ve pistlerdeki kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Erken kar yağışı Davraz Kayak Merkezi için iyi bir fırsat oldu. Bundan son derece memnunuz. Kar yağışı bu şekilde devam ederse dolu dolu bir kayak sezonu geçiririz." dedi.

Davraz Kayak Merkezi'nin ayrı bir güzellikte olduğunu belirten Kayak Hocası Fahri Tuğluer de, kar yağışının tam zamanında olduğunu belirterek, "Davraz'ın en güzel yanı herkese göre kaliteli pistlerin olmasıdır. Kayak yapmasını çok iyi bilenler için çok güzel kaliteli pistler mevcutken, kayağa yeni başlayanlar için de aynı güzellikte pistler bulunmakta." dedi. Tuğluer, Davraz'ın manzarasının da mükemmel olduğunu, kayarken Eğirdir Gölü'nü kuş bakışı seyrederek kayak yapmanın daha zevkli olduğunu kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...