Yağış hayatı felç etti

İstanbul'da dün akşam etkili olan sağanak yağış nedeniyle su baskını ve birikintilerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi 350 araç ve 700 personel, İSKİ ise 175 araç ve 325 personelle müdahale etti.

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 17:19
ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, kenti etkisi altına alan sağanak yağış, sabaha karşı etkisini kaybederken, kentte yağış süresince önemli bir sorun yaşanmadı. E-5 karayolu Kumburgaz mevkisinde oluşan su birikintisi ise ekipler tarafından çekildi.

SICAKLIK 10 DERECE DÜŞECEK-5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

DENİZ ULAŞIMINA ENGEL

İSTANBUL'DA BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

TUNCA NEHRİ TAŞTI

TENDÜREK DAĞI'NDA ARAÇLAR MAHSUR KALDI

KAYAK MERKEZLERİNDE KAR BEREKETİ

Sağanak yağış uyarısı nedeniyle dün saat 18.00'de alarma geçen AKOM, ihbarlar doğrultusunda ekipleri Beşiktaş, Fatih, Bakırköy, Avcılar, Silivri bölgelerinde bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katlarına dolan yağmur sularına müdahale amacıyla yönlendirdi. Toplam 102 noktadaki ev ve iş yerlerinin bodrum katlarında ve yollarda oluşan su birikintileri çekildi.

Yağışın sabaha karşı kara dönüşmesi üzerine, ekip sayıları arttırıldı. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü toplam 350 araç, 700 personel, İSKİ ise 175 araç ve 325 personelle su birikintilerine müdahale etti. Ayrıca, tıkanan su kanalları ve mazgallar da temizlendi. Meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda, hava şartlarının normale dönmesi üzerine AKOM'da alarm durumu kaldırıldı.

Bu arada, kentte yağmur nedeniyle saatte metrekareye Terkos'ta 41, Hadımköy'de 30, Selimpaşa'da 30, Florya ve İkitelli'de 26, Göztepe'de ise 18 kilogram yağış düştü.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ İSTANBUL'DA EN ÇOK BÜYÜKÇEKMECE VE SİLİVRİ'Yİ ETKİLEDİ

İstanbul'da akşam saatlerinde etkisini gösteren şiddetli yağmur en çok Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri ilçelerinde hissedildi. 3 ilçede 50'ye yakın ev ve işyerini su bastı. Su birikintisi olan yollar itfaiye ve yol bakım ekipleri tarafından açıldı.

Şiddetli yağış akşam saatlerinden itibaren etkisini arttırdı. Yağışın yüksek kesimlerde etkisini kar ve karla karışık yağmur şeklinde yağdığı görüldü. Şiddetli yağış İstanbul'da hayatı olumsuz etkilerken, en çok Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri ilçelerini vurdu. 50'ye yakın ev ve iş yerini su bastı. Dereler ve kanallar taştı. Oluşan su birikintilerinde onlarca otomobil sular altında kaldı. Sular itfaiye ile yol bakım ve onarım ekipleri tarafından tahliye edilmeye çalışıldı. Görünen manzara geçtiğimiz aylarda Trakya'da yaşanan sel felaketini hatırlattı.

Evinin sular altında kaldığını belirten Ali Gençoğlu, "Herşeyim, tüm emeklerim sular altında. Eşyalarım kullanılamaz durumda. Eşimi ve çocuklarımı akrabalarımın yanına gönderdim. Ne yapacağımı bilemez durumdayım. Kimse bize yardım etmiyor" dedi.

Çevrede 40-50'ye yakın ev ve iş yerini su bastığını ifade eden Ali Eker ise, "Her şiddetli yağmur yağınca aynı şeyleri yaşıyoruz. Defalarca belediye ile yol bakım ve onarım müdürlüğüne müracaat etmemize rağmen bizimle ilgilenen olmadı. Şu anda iş yerimizi su basmasın diye kapının önünde nöbet tutuyoruz." ifadelerini kullandı.

AYVALIK SULAR ALTINDA KALDI

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi, sağanak yağmur ve denizin yükselmesi nedeniyle sular altında kaldı.

Ayvalık'ta dün akşam saatlerinde başlayıp gece yarısına kadar süren yağış hayatı felç etti. Yoğun yağış ve denizin yükselmesiyle ilçe Venedik'e döndü. Cumhuriyet Alanı'nda deniz, sahil seviyesini aşarak lodosun etkisiyle yola kadar taştı, Gümrük Meydanı'nda sahil kenarındaki parkta bulunan oturma gruplarına kadar yükseldi. Havanın kararmasıyla şiddetlenen lodos ve daha da hızlanan yağmurun etkisiyle ilçe merkezinde bazı ev ve iş yerleri sular altında kaldı.

Şiddetli yağışın bazı aydınlatma direklerinin lambalarını patlattığı görülürken, ilçenin 06 mevkii ile Macaron mevkii arasında bulunan sokak tamamen kapandı. 06 mevkiinde bir apartmanın zemin katındaki kapıcı dairesi sular altında kalırken, aynı mevkide bulunan bir bilardo salonu da sulara teslim oldu. Bilardo salonu sahibi ve çalışanlarının dükkanlarındaki suyu dışarıya atabilmek için büyük çaba harcadıkları görüldü.

Bilardo salonu sahibi Turhan Yurtgül, "Bütün eşyalarımız mahvoldu. Bilardo masalarımızdan birkaç tanesi ve sandalyelerden bazıları kullanılmaz hale geldi. Suyu kovalarla boşaltmaya çalışıyoruz. Bu gece sabaha kadar burada her an su baskınına karşı tedbirli olacak ve bir yandan da suları boşaltmaya çalışacağız. Belediye ekiplerini çağırdık ama ne yapabilirler ki? Bilardo salonumuz deniz seviyesi hizasında, şiddetli yağış da tetikleyince zararımız büyük oldu" diye konuştu.

Öte yandan, Ayvalık'ın Küçükköy beldesine bağlı turizm bölgesi Sarımsaklı'da da bazı apartmanların bodrum katlarını su bastı. Sarımsaklı'da bulunan Zirai Donatım Kurumu'na ait ilaçlama uçaklarının kullandığı toprak zeminli havaalanının da sular altında kaldığı ve küçük motorlu uçakların maddi zarar gördüğü belirtildi. Ayvalık'ta şiddetli lodos ve yağışın sonrasında bu sabah her şey normale dönerken, ev ve dükkanlarını su basanlar suları tahliye etmeye çalıyor.

EDREMİT'TE LODOS VE DEV DALGALAR KALDIRIM TAŞLARINI SÖKTÜ

Balıkesir'in Edremit ilçesinde etkili olan yağış ve lodosla kabaran dalgalar, sahil şeridindeki kaldırım taşlarını söktü. Güre beldesinde ise deniz, yürüyüş yolu ve çay bahçelerine kadar taştı.

Balıkesir ve ilçelerini dün akşam saatlerinden itibaren etkisi altına alan sağanak yağış ve lodostan Edremit'in bazı beldeleri olumsuz etkilendi. Özellikle Akçay ve Güre'de etkisini gösteren fırtına, denizde dev dalgalara sebep oldu. Dalgalar sahildeki kaldırım taşlarını sökerken birçok büfe de hasar gördü. Güre'nin İskele Mahallesi'nde ise kordondaki yürüyüş yolu ve çay bahçeleri su altında kaldı. Vatandaşlar, dev dalgaların fotoğrafını çekmeye çalıştı. Sabah saatlerinden itibaren lodosun etkisini kaybetmesinden sonra belediye ekipleri, sahilde hasar gören yerleri ve sökülen kaldırım taşlarını onarmaya başladı.

YÜKSELEN DENİZ, SOKAKLARI GÖLE ÇEVİRDİ

Fethiye'de deniz seviyesinin yaklaşık bir buçuk metre yükselip, suların taşması sonucu sokaklar göle döndü.

Fethiye'de dün akşam saatlerinden itibaren yükselmeye başlayan deniz suyu saat 22.00 sıralarında bir buçuk metre mesafeye ulaştı. Körfezdeki suyun yükselmesiyle deniz suyu seviyesi kordon boyuyla eşit seviyeye geldi. Kıyıda demirleyen teknelerin karayla aynı seviyeye yükseldiği olayda, şehirdeki yağmur sularını körfeze taşıyan su kanallarına deniz suları doldu ve Fethiye sokaklarını su bastı.

Denize 50 metre mesafede olan dispanser sokağı dahi tamamen kapatan deniz suyu vatandaşları da korkuttu. Bazı vatandaşlar deprem olacağı düşüncesiyle endişelenirken bazı vatandaşlarda kanalizasyon suyuyla karışan deniz suyunun sokaklara akarak mikrop yayacağı endişesini taşıdılar. Denizde demirli bazı küçük tekneler yükselen sular nedeniyle kordondaki yürüyüş yolunun üzerine kadar geldiler. Mazgallardan fışkıran deniz suyunu gören vatandaşlar şaşkınlıklarını dile getirdiler.

Suların doldurduğu Dispanser Sokak'ta market işletmeciliği yapan Erbil Atakulu "Mazgallardan deniz suyu çıkıyor. Hayretle izliyoruz. Foseptik kanallarının yetersiz oluşundan dolayı, deniz suyunu tahliye borularına basıyor. Sokaklar şuan deniz suyunun yanı sıra foseptikli. Şu anda mikrop var ortalıkta" dedi. Fethiye Belediyesi İtfaiye ekipleri ise olası bir olaya anında müdahale etmek için sürekli bölgede hazır bulundular.GEBZE'DE LODOS KAYIKLARI PARÇALADI

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde etkili olan şiddetli lodos, sahildeki kayıkların parçalanmasına neden oldu. Lodos fırtınası yurdun birçok yerinde olduğu gibi Kocaeli'nin Gebze ilçesinde de hayatı olumsuz etkiledi. Şiddetli lodos yüzünden Eskihisar sahilinde ters dönen çok sayıda kayık parçalandı, bazıları da su alıp battı. Seferber olan balıkçılar, iplerle taşlara bağlayarak kayıkların tamamen sulara gömülmesini engellemeye çalıştı.KİLYOS'A METRE KAREYE 25.6, ÇATALCA'YA 22.8 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

İstanbul'da Kilyos'ta metre kareye 25.6, Çatalca'da ise 22.8 kilogram yağış düştü.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İstanbul'da akşam saatleri boyunca devam eden yağış, özellikle Kilyos, Çatalca ve Florya'da etkili oldu. Meteoroloji verilerine göre, Kilyos'ta metre kareye 25.6, Florya'da 24.4, Çatalca'da 22.8, Sarıyer'de 21.2 kilogram yağış düştü. Anadolu yakasında ise Kartal'da metre kareye 14.8, Şile'de 13.8, Göztepe'de 13.6, Samandıra'da 7.6 kilogram yağış düştü.

BAŞKENT'TE SABAH SAATLERİNDE BAŞLAYAN YAĞMUR HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Başkent Ankara'da sabah erken saatlerde başlayan yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Sabah saatlerinde işe gitmek isteyenler yağmur sürpriziyle karşılaştı. Vatandaşlar yolda biriken sulardan atlayarak geçmeye çalıştı.

Zaman zaman etkili olan ve şiddetini arttıran yağmur, sürücüleri de olumsuz etkiledi. Yollarda biriken sular nedeniyle sürücüler trafikte güçlükle ilerleyebildi. Bazı bölgelerde su birikintileri oluştu. Aşrı yağışlar logarların taşmasına neden oldu. Başkent'te yağış aralıksız olarak devam ediyor.

ASKİ GENEL MÜDÜRÜ KILIÇ: BARAJLARDA 1 YILLIK GEREKSİNİMİ KARŞILAYACAK SUYUMUZ VAR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Kamil Kılıç, barajlarda 1 yıllık gereksinimi karşılayacak düzeyde 393 milyon metreküp suyun olduğunu bildirdi.

Kılıç, birkaç gündür etkili olan sağanak yağışın, Ankara'daki barajlara olumlu katkısı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıllardan bu yana su sıkıntısı yaşanmadığını ifade eden Kılıç, son 3 günde etkili yağışın barajların doluluk oranını artırdığını belirtti. Çamlıdere barajının kapasitesinin çok büyük olduğuna dikkati çeken Kılıç, ''Çamlıdere barajı dışında Ankara'ya su sağlayan toplam barajların doluluk oranı yüzde 30 gibi yüksek düzeyde bir rakamdır'' dedi. Kılıç, barajlarda 1 yıllık gereksinimi karşılayacak düzeyde 393 milyon metreküp suyun olduğunu bildirdi.

HATAY'DA VALİSİ LEKESİZ: 4 BELDE VE 17 KÖYDE EVLER SU BASKININA MARUZ KALDI

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, hafta sonunda kuvvetli yağış nedeniyle 4 belde ve 17 köyde evlerin bir kısmının su baskınına maruz kaldığını bildirdi.

Lekesiz, yazılı açıklamasında, Hatay'da 18-19 Aralık günleri, meteorolojik verilere göre metrekareye, Antakya merkezde 187.4, Samandağ'da 20.6, İskenderun'da 80.2, Dörtyol ilçesinde 20.6 ve Hatay Havaalanı meydanında 95.2 kilogram yağış düştüğünü ifade etti. Yağıştan dolayı Antakya'da Kardeşler Mahallesinde İsmail Çelik adlı vatandaşın evinin çatısının çökmesi sonucu hayatını kaybettiğini anımsatan Lekesiz, açıklamasına şöyle devam etti:

''Yine aynı yerde Havva Çelik ve Altınözü ilçesine bağlı Yolağzı köyünden Mehmet Serkan Kurt olmak üzere 2 vatandaşımız yaralanmıştır. Her ikisinin sağlık durumları iyi. 4 belde ve 17 köyde yağan yağışlar neticesinde Asi Nehri'nin yer yer taşması sonucunda, evlerin bir kısmı ve tarım alanlarının bir bölümü sular altında kalmıştır. Kent merkezinde 140 ev için su baskını ihbarı yapılmış, Antakya Belediyesine bağlı ekipler tarafından su tahliye çalışmaları yapılmıştır.''

Lekesiz, bir evin selden yıkıldığını, 3 evin yıkılma tehlikesine karşı tahliye edildiğini, burada oturanların akrabalarının yanına yerleştirildiğini belirtti. Altınözü ilçesinde, Antakya'ya bağlı 3 belde, Samandağ'a bağlı 7 belde ve 21 köy olmak üzere toplam 32 yerleşim biriminin elektriğin selden dolayı kesintiye uğradığını kaydeden Lekesiz, Samandağ'a bağlı Çanakoluk ve Huzurlu köyleri arasında ulaşımı sağlayan köprünün yıkıldığını bildirdi. Lekesiz, bu köylere ulaşımın Tomruksuyu köyü üzerinden sağlandığını belirterek, normal duruma geçilmesi için valilik koordinasyonunda Antakya Belediyesi, belde belediyeleri ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

KIZILIRMAK'TAN SU VERİLMİYOR

Geçen yıl aynı dönemdeki su miktarının ise 142 milyon metreküp olduğuna dikkat çeken Kılıç, ''Şubat ayından bu yana Kızılırmak'tan su vermediklerini ve yağışların böyle gitmesi halinde de verilmeyeceğini'' kaydetti. Kızılırmak suyunun barajlarda bir su sıkıntısı çekilmesi halinde devreye gireceğini ifade eden Kılıç, bir süre daha 'rezerv' olarak elde tutulduğunu söyledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden aldıkları bilgilere göre, yağışların devam edeceğini dile getiren Kılıç, metrekareye düşen yağış miktarının da geçtiğimiz yıllardan daha iyi oranda olduğunu kaydetti.

HATAY'DA 20 BİN DÖNÜM BUĞDAY EKİLİ ALAN SULAR ALTINDA KALDI

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Tarım Müdürü Hamza Sapar, geçen hafta sonunda etkili olan yağış nedeniyle, 20 bin dönüm buğday ekili alanın sular altında kaldığını belirtti. Sapar, ilçede hasar tespit çalışmalarının sona erdiğini söyledi. İlçe merkezi ile Kurtuluş, Karahöyük, Karacanlık, Kumtepe, Uzunkavak, Karasüleymanlı, Suluköy ve Terzihöyük köylerinin şiddetli yağıştan etkilendiğini ifade eden Sapar, yaptıkları hasar tespitinde 20 bin dönüm buğday ekili alanın sular altında kaldığını belirlediklerini kaydetti.

SAĞANAK YAĞIŞIN BİLANÇOSU SULARIN ÇEKİLMESİYLE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'ya bağlı Narlıca beldesinde hafta sonu yaşanan sağanak yağışın bilançosu suların yavaş yavaş çekilmesiyle gün yüzüne çıktı. Narlıca Belediye Başkanı Mehmet Çil, hafta sonunda yaşanan sel afetinden Narlıca'nın il genelinde en fazla hasarı alan belde olduğunu söyledi.

Başkan Mehmet Çil'in verdiği bilgiye göre Narlıca'da 82 bina, 11 işyeri, 1 köprü, 6 menfez, beldeye ait su ve elektrik şebekeleri ve telefon direkleri zarar gördü. Sel öncesinde Belediye tarafından başlatılan su şebeke çalışmaları da sel sularıyla birlikte yeniden toprağa gömüldü. Selle birlikte gelişen fırtınada ise elektrik direkleri yıkıldı.

KOCAELİ'DE FIRTINA VE YAĞMUR HASARA YOL AÇTI

Kocaeli'de saatteki hızı 86 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle kent merkezinde ağaç devrildi, körfez ilçesinde bir evin çatısı uçtu, enerji nakil hatlarında arızalar meydana geldi.

Dün gece saat 22.00'den itibaren etkili olan ve saatteki hızı zaman zaman 86 kilometreyi bulan fırtına İzmit merkeze bağlı bazı köylerde evlerin çatılarında hasara neden oldu, bacalar devrildi, Körfez İlçesi Hacıosman Mahallesi Morlale Sokak'ta 4 katlı binanın çatısı kısmen uçtu. Çatının çarptığı elektrik telleri hasar gördü.

Rüzgar nedeniyle merkeze bağlı Arızlı Köyü ve Gündoğdu Mahallesi'nde enerji nakil hatları koparken, Karabaş Mahallesi Özcan Tengiz Parkında da bir çam ağacı Pertev Paşa Caddesi'ne devrildi. Ağaç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerce motorlu testereyle kesilerek yoldan kaldırdı.

İzmit Körfezi'nde ise oluşan yüksek dalgalar sonucu bazı yerlerde sahil şeridi su altında kaldı, buralarda bulunan iş yerleri zarar gördü. Fırtına ile birlikte etkili olan yağmur sonucu kent merkezi ile merkeze bağlı bazı köylerde bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Öte yandan, fırtına nedeniyle İzmit Körfezi'nde dün ara verilen vapur seferleri sabah saatlerinden itibaren yeniden başladı.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, fırtınanın öğleden sonra etkisini kaybedeceğini, önümüzdeki birkaç günün parçalı bulutlu ve güneşli geçeceğini, hava sıcaklığının mevsim normallerine yükseleceğini bildirdiler. Yetkililer, bu gece kentin yüksek kesimlerinde don beklentisine karşı vatandaşları tedbirli olmaları için uyardılar.

MANİSA'DA YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Manisa'da şiddetli lodosun ardından başlayan ve yaklaşık 3 saat süren sağanak yağmur, hayatı olumsuz etkiledi.

Manisa'da dün gece 22.00 sıralarında başlayan ve 01.00'e kadar süren şiddetli sağanak yağışın yol açtığı su birikintileri nedeniyle, İzmir-İstanbul yolunun şehir merkezinden geçtiği Mimar Sinan Bulvarı, Ayakkabıcılar Sitesi, Öğretmenevi, İstasyon civarı ve Horozköy semtinde sürücüler zor anlar yaşadı.
Elektrik tellerinin kopmasından dolayı bazı mahallelere elektrik verilemedi.

Manisa İmam Hatip Lisesi'nin yan tarafındaki inşaatın istinat duvarında meydana gelen kayma nedeniyle cadde trafiğe kapatıldı. Su baskını olan bölgelerde tahliye çalışmalarını sürdüren Manisa Belediyesi'ne bağlı ekipler, tıkanmış rögar kapaklarını da açtı.

Meteoroloji yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 3 saat süren sağanak nedeniyle Manisa Merkez'de metre kareye 26 kilogram, Akhisar ilçesinde ise metre kareye 35 kilogram yağmur düştü.

Geçen yıl Aralık ayında metre kareye toplam 83,4 kilogram, bu yıl Aralık ayında ise son yağışla birlikte metre kareye toplam 118 kilogram yağış düştüğü belirtildi.

BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI VE SİS TRAFİĞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

D-100 Karayolu'nun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı ve sis trafik akışını olumsuz etkiliyor. Aralıklarla devam eden kar yağışı, sürücülere zor anlar yaşatıyor. Kar henüz zeminde etkili olmazken, Karayolları ekipleri güzergâhta çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, Bolu Dağı'nın Seymenler ve Karanlık Dere mevkilerinde sis etkili oluyor. Sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 50 metreye kadar düşüyor.

Sürücülere yardımcı olması için yol kenarında bulunun sis lambaları açık tutuluyor. Trafik ekipleri, güzergâhta uyarılarını sürdürürken; sürücülerden yanlarında çekme halatı, takoz ve zincir bulundurmalarını istedi.

YOZGAT'TA GECE BAŞLAYAN SAĞANAK YAĞIŞ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Yozgat'ta gece başlayan sağanak yağış aralıksız devam ediyor. Yurdun büyük bir kısmında etkili olan soğuk ve yağışlı hava Yozgat'ta da yağmur olarak etkisini sürdürüyor. Yozgat'ta aralıksız yağan yağmur, bazı cadde ve sokaklarda küçük gölcükler oluşmasına neden oldu. Bazı vatandaşlar mevsimlerin değiştiğini belirterek, "Eskiden bu aylarda Yozgat'ta kardan yürüyemezdik. Şu anda Doğu'ya hatta Batı'ya kar yağarken Yozgat'a yağmur yağıyor. Yağmur yağması çiftçiler açısından çok iyi, ancak yer altı sularının artması bakımından kar yağışı çok önemlidir." şeklinde konuştu.

KEMER'DE FIRTINA SONRASI TEMİZLİK

Antalya'ya bağlı Kemer'de etkili olan fırtınanın ardından belediye ekipleri ilçe merkezinde temizlik yaptı. Fırtına sebebiyle yıkılan ağaçlar ve sahil belediye çalışanları tarafından temizlendi.

Kemer'de dün etkili olan fırtına ve sağanak yağış nedeniyle yıkılan ağaçlar ve ortaya çıkan çöp, Kemer Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından temizlendi. Sabah erken saatlerde başlatılan çalışmayla ilk olarak Kemer sokaklarının temizliği yapıldı. Fırtına nedeniyle sahil kenarında biriken çöpler de ekipler tarafından toplandı.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, ekiplerin cadde ve sokaklardaki rutin temizliğinin yanında fırtına sonrasında yıkılan ağaç ve dalların temizliklerini de gerçekleştirdiğini kaydetti. Aynı zamanda fırtınadan dolayı sahilde çoğu tahta parçalarından oluşan çöp biriktiğini hatırlatan Gül, "Ekiplerimizi sahilimize de yönlendirdik ve temizleme çalışmalarına başladık. Kemer bir turizm cenneti ve en önemli mekânı elbette ki sahiller. Bu nedenle önceliği sahillerimizin temizliğine verdik." dedi.

MERSİN'DEKİ SEL FELAKETİNİN ARDINDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Beldesinde yaşanan sel felaketinin ardından enkaz temizleme çalışmalarına başlandı. Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş, özellikle yağışların zarara yol açtığı Mansuriye Mahallesi, Reşadiye Mahallesi, Kum Mahallesi, Çavuşbucağı Mahallelerinde incelemelerde bulunarak vatandaşlarla görüştü. Açıkbaş, "Vatandaşlarımızın uğradığı zararları tespit ve yapılabilecekler konusunda yardımcı olabilmek için kurduğumuz komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Belediyenin araçları ile iş makinesi ve kamyon yol yapım çalışmalarına enkaz temizleme ve suları boşaltma çalışmalarını devam ettiriyor. Vatandaşımızın yaralarının sarılması için belediyenin bütün imkanları seferber edilmiş durumdadır" dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...