Akdeniz 5.4'le sallandı

Akdeniz'de 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 17:45
ABONE OL
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, merkez üssü Akdeniz olan ''şiddetlice'' depremin saat 08.06'da, 39,2 kilometre derinlikte meydana geldiğini ve 5,4 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.DEPREM ANTALYA'NIN BAZI İLÇELERİNDE HİSSEDİLDİ


Akdeniz'de saat 08.06'da meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem Antalya'nın bazı ilçelerinde de hissedildi. Antalya'nın Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş ve Manavgat ilçeleri depremin etkisiyle sarsıldı. İlk bilgilere göre, yaklaşık 10 saniye süren deprem can ve mal kaybına neden olmadı.

DEPREM KIBRIS'TA DA HİSSEDİLDİ

Akdeniz'de bu sabah meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem Kıbrıs'ta da hissedildi. Saat 08.06'da meydana gelen ve Ada genelinde hissedilen depremde, ilk bilgilere göre, herhangi bir hasar kaydedilmedi. Depremin etkisi, Lefkoşa'da tek katlı binalarda dahi hissedildi.

DEPREM ANI KAMERADA

Alanya'da bu sabah meydana gelen deprem bazı işyerlerinin güvenlik kameralarına da yansıdı. Cumhuriyet Mahallesi'nde elektrik ve elektronik ürünleri satan bir işyerinin güvenlik kameraları, deprem anını kaydetti. Oktay Elektrik adlı işyerindeki avizeler, sarsıntının şiddeti ile 15- 20 saniye sallandı. Bu sırada işyerinde temizlik yapan bir personelin avizelerin sallanması sırasında yerinde durarak şaşkınlıkla olan biteni izlediği görüldü.

DEPREM ALANYA'DA PANİK YAŞATTI

Akdeniz'de saat 08.06'da 5,4 büyüklüğünde meydana gelen deprem Antalya'nın Alanya ilçesinde de hissedildi. Otellerde kalan yabancı turistlerden bazıları daha büyük şiddetli bir deprem yaşanmasından endişelenerek cadde ve sokaklara çıktı. Yaklaşık 10 saniye süren depremde can ve mal kaybı yaşanmadı. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, sabah saatlerinde meydana gelen depremde kısa süreli bir sarsıntı yaşandığını söyledi. Can ve mal kaybı yaşanmadığını belirten Sipahioğlu, "Deprem sabah erken saatlerde yaşandığı için herhangi bir panik olmadı" dedi.

Alanyalı vatandaşların çoğu depremi hissederek uyandıklarını söylediler. Çarşı esnafı, depremi hissettikleri an işyerlerinden dışarıya çıktıklarını, sarsıntı geçtikten sonra yeniden işlerinin başına geçtiklerini söylediler.

DEPREM TURİSTLERİ KORKUTTU

Antalya'nın Alanya ilçesinde depremi hisseden yabancı turistler, otel odalarından dışarı çıkarak açık alanlarda bekledi. Akdeniz'de saat 08.06'da meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremle uyanan turistlerden Alman Fuank Sculze, şiddetli bir sarsıntı ile uyandığını ve kısa süreli bir şok yaşadığını söyledi. Steuzel Birgit da, "Sarsıntının ardından kendimi sokağa attım. Çok korktuk" diye konuştu. Hollandalı Harold Tromp ise, "Önce ne olduğunu anlamaya çalıştım. Daha sonra deprem olduğunu
anlayarak otelden dışarıya çıktım. Çok korkmadım" dedi.

"BU DEPREMİN ARDINDAN DAHA BÜYÜK BİR DEPREM GELECEĞİNE İLİŞKİN VERİ YOKTUR"

Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Akdeniz'de bu sabah kaydedilen 5.4 büyüklüğündeki depremin Kıbrıs yayının kesim yerinde oluştuğunu bildirdi.

Prof. Dr. Ercan yaptığı yazılı açıklamada, bu sabah 08.06'da Antalya Körfezi açıklarında, Antalya ile Kıbrıs arasında 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini hatırlatarak, depremin kestirilen derinliğinin 39 ile 52 kilometre arasında olduğunu belirtti. Depremin, Antalya, Alanya, Girne'de güçlü olarak hissedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

''Depremin olduğu yer, Doğu Akdeniz'de florens yükselimi Fethiye-Kıbrıs dalma batma kuşağı kuzeyinde yerinde yer alır. Girit - Rodos - Fethiye - Kıbrıs yayı boyunca Afrika kıtası yaklaşık 10 milyon yıldır, Ege-Anadolu kıtası altına yılda 3 santimetre dalmaktadır. Afrika kıtasının Ege ile Anadolu'yu itmesi, dalan Afrika yer kabuğundaki kopmalar depremleri yaratmaktadır. Türkiye'nin 100 kilometreye varan derin depremleri bu bölgede olmaktadır. Bu yörede beklenen en büyük deprem 7,0 dolayındadır. 5,3 büyüklüğündeki deprem, derinde, ayrıca uzak olması nedeniyle etkileme alanı içindeki yapılarda hasar yaratmamıştır. Bu deprem, bölgedeki yapı niteliği için yıkıcı olmaz. Ortalama 45 kilometre derinde olan bu deprem, 8 saniye sürmüştür. Bu bölge için, yapıların 7.2'ye dayanıklı olup olmadığı araştırılmalı.''

Güney Batı Anadolu bölgesinde Kaş'ın 30 kilometre güneyinde deniz içinde, Anaximendros deniz altı dağlarına yakın, 33 kilometre derinde 2005 yılında 5.5 büyüklüğünde bir deprem oluştuğunu anımsatan Ercan, bütün bu depremlerin Kıbrıs dalma-batma kuşağının işleyişiyle ilişkili olduğunu ifade etti. Bu depremin artçılarının 7 ile 10 gün süreyle ve 4,5'a varan büyüklüklerde görülebileceğine işaret eden Ercan, ''Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yoktur. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez'' görüşünü dile getirdi.

Prof. Dr. Ercan, Güney Batı Anadolu bölgesinde bir gerilme olduğunu, son üç aydır bölgede küçük ve orta ölçekli depremlerin oluştuğunu söyledi. Prof. Dr. Ercan, şu bilgileri verdi:

''Güney Batı Anadolu bölgesinde yoğunlaşma var, geriliyor. Bu gerilmenin sonucunda küçük çatlamalar olur. Bu, bölgenin büyük bir depreme gebe olduğunu gösteriyor. Ama şu anda doğuramıyor, ama doğum olacak, yani deprem olacak. Ama hangi büyüklükte olacak belli değil. Antalya'da olacak diye bir şey yok. Bu deprem bölgesi içinde Muğla, Aydın, İzmir, Denizli var. Burdur, Isparta ve Antalya açıkları ile Kaş açıkları var. Antalya ilimiz şu anda sağlam.''

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...