Eşinin göbek deliğinden böbrek nakli

Özgül Demirci eşi Ferhat'a böbreğini verdi. Nakil işlemi için yeni bir yöntem uygulandı. Göbek deliğinden tek kesikle böbrek alındı. Böylece vücutta iz kalmaması sağlandı

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Türkiye'de ilk kez göbek deliğinden çıkartılan böbrek ile Özgül Demirci eşine ikinci hayatını verdi. Dünyada henüz yeni yapılmaya başlanan operasyon Türkiye'de 31 yaşındaki Demirci çiftine uygulandı. Özgül-Ferhat Demirci çifti karı kocaydı artık aynı zamanda böbrek kardeşi oldu. Beş ay önce nefrite bağlı kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunda böbrekleri çoktan iflas etmiş olan Ferhat Demirci için nakil kararı verildi. Özgül ve Ferhat Demirci beş yıllık evliydiler, 4 yaşında Ömer Erdem isimli bir çocukları vardı. Özgül Demirci önce kocasının hemşiresi oldu, eğitim aldı. Eşine evde diyaliz yaptı. Sonra da böbreğini vermeye karar verdi. Memorial Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Op. Dr. Burak Koçak bu operasyonu dünyada son derece yeni olan bir teknikle yapmayı teklif etti. Verici açısından son derece cazip olduğu için Özgül Demirci operasyonu kabul etti. Eşi ile birlikte el ele ameliyathaneye girdiler. Göbek deliğinden çıkartılan böbreği eşi Ferhat Demirci'ye nakledildi. Operasyon bir saat daha kısaldı ve üç saatte tamamlandı. Ameliyat sonrasında hemen ayağa kalkan Özgül Demirci, uyanır uyanmaz yan odada yatan eşinin yanına gitti. Özgül Demirci'nin vücudunda hiç iz kalmadı. Ameliyattan üç gün sonra da taburcu oldu. Böyle bir tecrübeyi ilk kez yaşayan Özgül Demirci, 'Hiç ağrım, sızım yok. Çok rahat hareket ediyorum" dedi.

DÜNYADA İLK KEZ ABD'DE YAPILDI
Op. Dr. Burak Koçak: "Türkiye'de ilk kez tek kesikle böbrek alma ameliyatı gerçekleştirdik. Daha önce ilk kez Ağustos 2008'de Amerika'da yapıldı. Operasyonun amacı, kozmetik olarak hastanın vücudunda ameliyat izi bırakmayarak hastanın kaygısını azaltmak. Artık organ vericilerinin vücutlarında iz bırakmadan bir günde iyileştirip, aburcu edeceğiz" dedi.