İki usta sanatçı birlikte uğurlandı

Usta yönetmen Zeki Ökten ve tiyatro sanatçısı Ali Taygun'un cenazeleri, Teşvikiye Camisi'nden kaldırıldı

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
İstanbul'daki Teşvikiye Camisi dün iki ünlü isim için düzenlenen veda törenine ev sahipliği yaptı. Sinemanın usta yönetmeni Zeki Ökten ve tiyatro sanatçısı Ali Taygun, son yolculuklarına birlikte uğurlandı. Kalp ve damar hastalığı şikâyetiyle tedavi gördüğü hastanede 68 yaşında hayatını kaybeden Ökten için önce Beyoğlu Sineması'nda; 66 yaşında yine kalp rahatsızlığından hayata veda eden Ali Taygun için ise Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Güntekin sahnesinde bir tören düzenlendi.

İLK TÖREN SİNEMADA
Aralarında "Kapıcılar Kralı," "Çöpçüler Kralı" ve "Sürü"nün de bulunduğu unutulmaz filmlerin usta yönetmeninin cenazesinin getirilmediği Beyoğlu Sineması'ndaki töreninde Ökten'in filmlerinden oluşan kolaj perdeye yansıtıldı. Törende Rutkay Aziz, Zeki Demirkubuz ve Aytaç Arman kısa bir konuşma yaparken, duygularını paylaşması için sahneye davet edilen Tarık Akan en arka sıralardan "Ben burada ağlayacağım" diye bağırarak gözyaşlarına boğuldu.

ANNESİNİ UĞURLADI

Cenaze namazında ön safta yer tutan isimler arasında ünlü söz yazarı Sezen Cumhur Önal da vardı. Ancak Önal iki ünlü sanatçıya değil, 100 yaşında hayata veda eden annesini son yolculuğuna uğurlamak için törene katılmıştı. Teşvikiye Camisi'ndeki törenden sonra Zeki Ökten'in cenazesi Zincirlikuyu'da, Ali Taygun ise Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi.