Kurşun yine kalemi yendi

Bandırma'da sokak ortasında öldürülen 29 yıllık gazeteci Cihan Hayırsevener'in kızı Gaye, "Babamın kalemi ile yaptığı savaşa kurşunla karşılık verdiler" dedi

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde günlük olarak yayınlanan 'Güney Marmara'da Yaşam' gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener, tam 29 yıllık gazeteciydi. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdikten sonra, 1980'de Dünya gazetesinde gazeteciliğe başlayan Hayırsevener, sırasıyla Hürriyet, Dünya ve Karadeniz gazetelerinde çalıştıktan sonra 1999'da adım attığı Bandırma'da mesleğini sürdürdü. Hayırsevener için gazetecilik bir tutkuydu ve işini en iyi şekilde yapabilmek için geceli gündüzlü çalışıyordu. Ancak yol ortasında kurşunlara hedef oldu. Türkiye onu, kanlar içindeki fotoğrafıyla tanıdı. Çünkü yaşamının son dakikaları meslektaşları tarafından görüntülenmişti. Katilinin adını bildiği halde söyleyemeden son nefesini veren Hayırsevener geride gözü yaşlı bir eş ve iki çocuk bıraktı. Kızı Gaye Hayırsevener, babasının ölümüne hâlâ inanamadığını söylüyor: "Bir süreden beri, gazetede yazdığı yazılar ve haberler nedeniyle tehdit ediliyormuş. Bize hiç söylemedi. Öldürülünce öğrendik. O kadar ki, babama polis koruması bile verilmiş. İşe gidip dönerken polis takibi altındaymış. Babam kalemin kılıçtan üstün olduğuna inananlardandı. Kalemi ile yaptığı savaşa kurşunla karşılık verdiler. Bir kez daha kurşun kalemi yendi."

'AŞK' ROMANIYLA TEHDİT
Hayırsevener iddialara göre ihaleye fesat karıştırmaktan, aralarında oğlu ve kardeşinin de bulunduğu 6 kişiyle tutuklanan İlkhaber gazetesinin kurucusu İhsan Kuruoğlu ile ilgili haberi gazetesinde yayımlamasının ardından tehdit almaya başladı ve kendisine gazetenin Yazıişleri Müdürü Ümit Babacan ile birlikte polis koruması verildi. Tehdit edildiklerini doğrulayan çalışma arkadaşı Babacan da şunları söylüyor: "Polisin 8 aylık teknik takibi sonucu ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan gruba operasyon yapıldı, 7 kişi tutuklandı. Biz de bu operasyonla ilgili ayrıntılara gazetemizde yer verdik. Tutuklananlardan biri de İhsan Kuruoğlu'ydu. Kuruoğlu bir süre önce cezaevinden 'Ümit Babacan ve Cihan Hayırsevener' yazılı kargo gönderdi. İçindeki kartonun üzerine, Elif Şafak'ın 'Aşk' isimli romanında bahsettiği 40 kuraldan 17'ncisi olan 'Esas kirlilik dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Yıkamakla çıkmayan tek pislik, kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir' yazılıydı. Daha sonra gazetelerinde tehditvari haberler çıktı."