Nakil bekleyen Muhammed Emin için kritik bir ay

Böbrek hastası 3 yaşındaki Muhammed'e 1 ay içinde organ bulunması gerekiyor. Yaşaması için mücadele veren annesi böbrek hastaları için dernek kurdu. Erdoğan'dan çalışmalara destek sözü adı aldı

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Düzce ziyaretinde kucağına alarak sevdiği doğuştan böbrek hastası 3 yaşındaki Muhammed Emin nakil bekliyor. Küçük Muhamed'in hastalığı anne karnında 4.5 aylıkken teşhis edildi. Doktorlar, bebeğin böbrek yetmezliği yüzünden idrar üretemediğini, sakat doğabileceğini söyledi. Düzce'de memurluk yapan 32 yaşında iki çocuk annesi Arzu Dolapçıoğlu ise gebeliğin sonlandırılmasını kabul etmedi ve Emin'i doğurdu. Ancak Emin 3 yıldır günde 12 saat diyalize giriyor. İstanbul'daki Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Sevgi Şahin'in takibini yaptığı küçük çocuk, şimdi nakil için sırada bekliyor. Anne Dolapçıoğlu, "Çektiği acılara rağmen yaşından beklenmeyecek kadar güçlü, mutlu ve hayata bağlı bir çocuk. Ama tek çaresi nakil. Eğer donör bulamazsak 1 ay içinde babasının böbreği nakledilecek" dedi.

BAŞBAKAN KUCAĞINA ALMIŞTI

Anne Dolapçıoğlu, oğlunu kucağına alıp 6 ay önce partisinin il kongresine katılmak için Düzce'ye giden Başbakan'a ulaşmayı başarmıştı. Küçük çocuğu seven ve bir oyuncak hediye eden Başbakan Erdoğan, annenin böbrek hastalarıyla ilgili dernek kurma çalışmalarına destek sözü verdi. Bunun üzerine bir ay önce Düzce Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği'ni kuran anne Dolapçıoğlu, "Özellikle organ bağışı ile ilgili duyarlığı artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

20 YAŞINDA İKİNCİ KEZ NAKİL OLACAK
Doç. Dr. Sevgi Şahin, Muhammed Emin'in durumu için "Vücut böbreği reddedebilir. Tüm bunların dışında en önemli diğer gerçek 20'li yaşlarına geldiğinde bir kez daha böbrek nakli olma zorunluluğu. İkinci ameliyat şart" dedi.