Domuz gribine karşı vitaminli ekmek

Çarşamba 23.12.2009 00:00
ABONE OL
Isparta'da, gribal enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, içerisinde B ve C vitamini, demir ve çinko elementlerinin bulunduğu ekmek üretildi. Ekmeğin domuz gribi virüsüne karşı da etkili olabileceği belirtiliyor.

Hediye Un Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Kabalak, bir yıldır sürdürdükleri Ar-Ge çalışmaları sonrasında elde ettikleri vitaminli undan üretilen ekmeğin vücut direncini artırması, grip virüsü ve diğer virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesinin amaçlandığını söyledi. Undan üretilen ekmeğin testlerinin başarılı sonuçlar verdiğini belirten Kabalak, ekmeğin seri üretimine başladıklarını kaydetti. Kurdukları laboratuvarda gıda mühendisleri nezaretinde ekmeğin pişirilerek incelendiğini ifade eden Kabalak, "İnsanlar vitamin yetersizliğinden çoğu hastalıklara yenik düşüyor. Bir yıldır sürdürdüğümüz çalışmalar sırasında son dönemde ortaya çıkan H1N1 virüsü gibi gribal enfeksiyonlara karşıda dirençli vitaminleri de unumuza ekledik." dedi.

Ahmet Kabalak, buğdaydaki vitamin ve mineralli maddelerin kabukta olduğundan beyaz un imalatında büyük miktarının kepekle beraber ayrıldığını anlattı. Beyaz ekmekte vitamin ve mineral oldukça az olduğunu ifade eden Kabalak, "Toplumda temel gıda maddesi ekmek olduğu için dengeli ve yeterli bir beslenmeyi ekmekle sağlamamız hem kolay hem de ucuz olacaktır. Günümüzde çıkan değişik hastalıklar için beslenme artık çok önemli hale gelmektedir. Gerekli vitamin ve mineral içeren gıdaları alamayan veya yoğun çalışmalarından dolayı beslenmelerine dikkat edemeyen insanlarımız vitaminli ve mineralli ekmek ile beslendikleri takdirde ihtiyacımız olan vitamin ve minerali temin edecektir." diye konuştu. Kabalak, ürettikleri ekmeği uzmanların gözetiminde bilimsel verilere dayanarak ürettiklerini, kurslar düzenleyerek bunları bayilerine anlatacaklarını ifade etti.

"NORMAL EKMEKTE VİTAMİN YOK"

Gıda Mühendisi Nazan Besim normal unda vitaminli kısımların kepekle birlikte ayrıldığını, unda pek fazla vitamin bulunmadığını söyledi. Besim, "Normal ekmekte un, su, tuz ve maya kullanılıyor. Biz fabrikada ürettiğimiz una mineral ve vitamin takviyesi yapalım diye düşündük. C ve B grubu vitaminlerle birlikte demir, çinko ekledik. Daha sonra laboratuarımızda bulunan fırınımızda bu ekmeği denedik." dedi.

Deneme testlerinden başarılı sonuçlar aldıklarını ifade eden Besim, pişirme süresi, şekil, su, tuz katma gibi oranları belirlediklerini söyledi. Ürettikleri vitamin katkılı unu talep eden fırıncılara da vereceklerini kaydeden Besim, şöyle devam etti: "Ekmeğin seri üretimine başladık. Zamanla ekmeğin ilgi göreceğini düşünüyorum. İlk başta halk sanki ekmeğin içinde 'katkı maddesi vardır', 'yan etkisi vardır' diye tereddüt ediyor. Kullandığımız vitaminler tamamen sağlığa uygun, tamamen doğal yollardan elde edilen vitaminler. Günlük 1 ekmek yiyen birisi vitamin ve mineral bakımından vücudun ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamış oluyor."

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...