Hayat kurtaran Türk'ün ismi ABD'li bebeğe verildi

Türk cerrah Mustafa Başkaya, beyin kanaması geçiren hamile bir hemşireyi ölümden döndürdü. Hasta, 5 ay sonra doğan bebeğine "Başkaya" ismini verdi

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
ABD'nin Wisconsin eyaletinde hemşirelik yapan üç çocuk annesi 26 yaşındaki Stephanie White hamileliğinin 16. haftasında fenalaştı ve bilinci kapandı. Çekilen filmlerde beyninde oluşan damar yumağı (AVM) nedeniyle beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. White'ın yaşaması için hemen ameliyata alınması gerekiyordu. Genç hemşire, helikopterle Modison'daki Wisconsin Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Beyin ölümüne yakın olduğu belirlenen White, 14 yıl önce Amerika'ya yerleşen Aydınlı Beyin Cerrahı Dr. Mustafa Başkaya ve ekibi tarafından acil olarak ameliyata alındı.

DERGİ TAM SAYFA AYIRDI

Genç kadın, başarılı geçen ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı. Bu arada hastanede açılan hatıra defterine, onlarca kişi genç kadın ve karnındaki bebeğiyle ilgili iyi dileklerini yazdı. Sağlığına kavuşan hemşire, 5 ay sonra sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. White Ailesi, Türk doktora minnettarlığını erkek bebeklerine Charles Başkaya adını vererek gösterdi. Amerika'da her ay yayınlanan ve prestijli tıp dergisi UW Health Dergisi de Dr. Başkaya'nın başarısına bir sayfa ayırdı.

'BEYİN ÖLÜMÜNE YAKINDI"
Amerika'da Çocuk Doktoru Pelin Başkaya ile evli Dr. Mustafa Başkaya, hasta geldiğinde yaptıkları muayenede beyin ölümüne çok yakın olduğunu gördüklerini anlatarak, "Radikal bir kararla hastayı ameliyata almaya karar verdim. Arteriovenoz malformasyon dediğimiz damar yumağı beynin kritik bir bölgesine yerleşmişti ve çok büyük bir kanamaya yol açmıştı. Aynı seansta hem kanamayı boşalttık hem de bu damar yumağını mikro cerrahi tekniklerle çıkardık. Bebek doğduğunda benim soyadımı bebeğe verdiler. Bu haber benim şu ana kadar almış olduğum en güzel ve anlamlı hediyeydi" diye konuştu.