Sigara satışı azaldı ama tiryakilik yaşı 11

Yeşilay "Dumansız Hava Sahası"nın etkilerini açıkladı. Sigara satışları azaldı. Ancak 7-11 yaş grubu, Türkiye'deki 25 milyon tiryakinin yüzde 12'sini oluşturdu

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Yeşilay, bu yıl "Tam Dumansız Hava Sahası" na geçen Türkiye'nin sigarayla sınavını rapor haline getirdi. "Yeşilay Sigara Raporu-2009" adlı çalışma, 25 milyon tiryakinin yaşadığı Türkiye'de, sigaraya başlama yaşının 11'e düştüğünü ortaya edilen raporda, tiryakilerin yüzde 12'si, 7 - 11 yaş grubu gençlerden oluşuyor. Erkeklerin yüzde 56'sı, kadınların ise yüzde 48'i sigara içiyor. Ama toplumun yüzde 85'i, sigara içenlerin ise yüzde 63'ü Türkiye'de hayata geçen sigara yasağını destekliyor. Şu ana kadar yasaya uyum oranı ise yüzde 99.4'le rekor düzeyde seyrediyor.

KİŞİ BAŞI 93 PAKET

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçtiğimiz yaz "Tam Dumansız Hava Sahası"na geçen Türkiye'de sigara satışlarında bugüne dek yüzde 9 oranında azalma olduğunu açıklamıştı. Ancak rapora göre Türkiye'de hâlâ yıllık ortalama 115 milyar adet sigara tüketiliyor. Bu da kişi başı 93 paket sigaraya karşılık geliyor. Raporda, yoğun sigara tüketiminin hastalıklara yol açtığı konusunda da uyarılarda bulunuluyor, bilgilendirme yapılıyor. Sigaranın özellikle genç yaşta insanlarda cinsel iktidarsızlık, kanser, kalp krizi ve felç gibi ani hastalıklara yol açtığı belirtilen raporda sigaradan kaynaklanan ölümlerin, trafik kazalarından 35 kat daha fazla olduğu savunuluyor. Türkiye'de sigaranın neden olduğu hastalıklarla ilgili harcamaların 2.7 milyar doları bulduğuna dikkat çekiliyor.