Cüneyt Gökçer vefat etti

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 17:23
ABONE OL
Türkiye'de tiyatro sanatının usta isimlerinden Cüneyt Gökçer, 89 yaşında hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Gökçer'in cenazesi yarın Ankara'da düzenlenecek törenin ardından 26 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da toprağa verilecek.

Malatya'da 1920 yılında doğan Cüneyt Gökçer, 1942'de Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Sanat yaşamına öğrencilik yıllarında atılan Gökçer, Devlet Tiyatrosu'nda uzun yıllar hem oyuncu hem de yönetmen olarak görev yaptı.

1951 yılında ''Vatan ve Namık Kemal'' filmiyle sinema oyunculuğuna başlayan Gökçer, 1981'de televizyon için çekilen ''4. Murat'' adlı dizide rol aldı. ''Kral Oidipus'', ''Onikinci Gece'', ''IV Henry'', ''Damdaki Kemancı'', ''Bağdat Hatun'', ''Kral Lear'' gibi oyunlarda başrol oynayan Gökçer'in, sinemada rol aldığı filmler arasında ''Vatan ve Namık Kemal'', ''Barbaros Hayreddin'', ''Lale Devri'', ''Kara Davut'', ''Kaldırım Çiçeği'', ''Nilgün'', ''Büyük Sır'', ''Damdaki Kemancı'', ''Mevlana'', ''Yedi Evlat İki Damat'' yer alıyor.

GÖKÇER İÇİN YARIN BİLKENT ÜNİVERSİTESİ İLE DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAHÇESİNDE İKİ AYRI TÖREN DÜZENLENECEK

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle dün hayata veda eden Türk tiyatrosunun en büyük ustalarından, eski Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi genel müdürlerinden Cüneyt Gökçer için yarın Ankara'da iki ayrı tören düzenlenecek.

Gökçer için yarın önce Bilkent Üniversitesinde, daha sonra Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün bahçesindeki heykelinin önünde tören yapılacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Gökçer'in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Türk tiyatrosunun çok büyük bir ustasını kaybettiğini vurgulayan Gökmen, ''O, asıl bir tiyatro ustası olarak öne çıkmasına karşın, her yönden bir sahne insanıydı. Operamıza çok büyük hizmetleri dokunmuş bir yönetici ve rejisördü'' dedi.

Gökçer'in 1961-68 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünü yürüttüğünü de hatırlatan Gökmen, ''O, bütün Türk operalarının ilk rejisini yapmış bir insandı. 'Midas'ın Kulakları', 'Gılgamış', 'Dördüncü Murat' bunların arasında sayılabilir'' sözleriyle Gökçer'in sahne sanatına yaptığı hizmetleri aktardı.

Opera ve bale sanatlarına tiyatro kadar hizmeti dokunan Gökçer'in tiyatro sahnesinde canlandırdığı ''Hamlet'', ''Kral Oidipus'' gibi eserlerdeki yorumlarının asla unutulamayacağını dile getiren Gökmen, ''Çok büyük üzüntü duyuyoruz. Balenin ilk kuruluş yıllarında genel müdürümüzdü. 1957 yılında Türk balesi ilk adımlarını attığında o öncülük etmişti. Türk sahne sanatı büyük bir kayıp yaşamakta. Kolay yeri doldurulamayacak bir kayıp. Yeni yetiştireceği öğrencilerin onun yolunda gideceğine inanıyorum'' diye konuştu.

''AYRILIK OLMASAYDI''

Devlet Tiyatroları eski genel müdürlerinden Bozkurt Kuruç, Cüneyt Gökçer'in öğrencisi olduğunu, kendisinin yetişmesinde de büyük tiyatro ustasının birinci derecede katkısının bulunduğunu söyledi. Gökçer'in öğrenciliğini ve asistanlığını yapmanın yanında, uzun yıllar asistanlığını ve Devlet Tiyatrolarında genel müdür olduğu sırada yardımcılığını üstlendiğini anlatan Kuruç, üzüntüsünün ve acısının büyük olduğunu ifade etti. Kuruç, şunları söyledi:

''O, hepimizin öğretmeni, Türk tiyatrosunun en büyük aktörü idi. Devlet Tiyatrolarına uzun yıllar hizmet vermiş, Türkiye'de tiyatro sanatının yaygınlaşması için çaba göstermiş, DOB'un gelişmesinde katkısı olan bir isimdi. Unvanlarını nasıl saysak, hocayla ilgili olarak ne söylesek yetmez. Hepimizin başı sağ olsun. Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en büyük aktörü, en büyük sanatçıyı kaybettik. Bir dönem kapanmış oldu. Ben de onun öğrencisiyim. Onu aşağı yukarı 50 yıldır tanıyordum. Hem öğrencisiyim, genel müdür yardımcılığını yaptım, sahneye koyduğu eserlerde oynadım, asistanlık yaptım. Çok şeyler paylaştım. Benim yetişmemde birinci derecede katkısı olan hocamdı, yaratıcı insandı, çok büyük bir acı... Ama ölüm Allah'ın emri, ayrılık olmasa, mesele bu...''

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV) Genel Başkanı Tamer Levent de Cüneyt Gökçer'in Cumhuriyet kültürünün oluşturulmasında tiyatronun en önemli simgelerinden biri olduğunu belirtti. Cüneyt Gökçer'in, Cevat Memduh Altar ile başlayan, Muhsin Ertuğrul ile gelişen sürecin en önemli temsilcisi olduğunu vurgulayan Levent, ''Onu kaybetmiş olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Ancak, onun ve bu büyük ustaların öğrencileri olarak aydınlanmayı sanatla buluşturma konusunda söz veriyoruz. Başımız sağ olsun'' sözleriyle duygularını özetledi.

SANATÇI KENAN IŞIK: TÜRK TİYATROSU HOCASIZ KALDI

Tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'in Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefatı, sanat camiasını üzüntüye boğdu. Sanatçı Kenan Işık, büyük bir ustayı kaybetmekten dolayı üzüntülü olduğunu bildirdi.

Işık, ''Eğer Cüneyt Gökçer olmasıydı galiba ben bugün olduğum yerde olmazdım. Benim üzerimde çok fazla emeği olan biri. Tiyatromu neredeyse ona borçluyum diyebilirim. Bu yüzden bendeki yansıması biraz daha farklı'' diye konuştu. Gökçer'in Türk tiyatrosunun en değerli sanatçılarından biri olduğunu ifade eden Işık, ''Onun tiyatrocu ve sanatçı ruhu çok önemli, bu herkesin malumu. O tiyatromuzun hocasıydı. Herkesin hocası şu anda yok. Türk tiyatrosu hocasız kaldı'' dedi.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Zihni Göktay da Cüneyt Gökçer'in Türk tiyatrosunun temel taşlarından biri olduğunu belirterek, ''Birlikte bazı toplantılara katıldığımız oldu. Fakat aynı sahnede birlikte oynamak kısmet olmadı. Kendisine olan saygım sonsuzdur'' diye konuştu. Gökçer'in Türk tiyatrosuna büyük hizmetler verdiğini anlatan Göktay, ''Devlet tiyatrosunda müzkallerin başlangıcı olan 'My Fair Lady' ve 'Damdaki Kemancı' gibi batı anlamındaki çok büyük müzikallere yönetmenlik yapan Cüneyt Gökçer, aynı zamanda bu müzikallerde eşi Ayten Gökçer ile birlikte Türk tiyatrosuna silinmeyecek izler kazımıştır. Kendisine Allah'tan rahmet, Türk tiyatrosunun geride kalan sanatçılarına ve öğrencilere sabır diliyorum'' dedi.

Tiyatro sanatçısı Haldun Dormen de ''Cüneyt Gökçer, hem hoca, hem yönetmen, hem de oyuncu olarak eşi bulunmaz insanlardan biriydi. Türk tiyatrosu bir dev sanatçısını kaybetti. Cüneyt Gökçer, Türk tiyatrosunun gerçekten büyük bir kaybı. Türk tiyatrosunun başı sağolsun'' şeklinde konuştu.

DİĞER GÖRÜŞLER

Sanatçı Müjdat Gezen de Gökçer'in Türk tiyatrosu için çok önemli bir isim olduğunu söyledi. Gezen, Gökçer'in Türk tiyatrosuna hem disiplin getirme, hem de saygınlık kazandırma açısından önemli katkıları olduğunu anlatarak, ''23 yıl devlet tiyatrosunun başında olabilmek kolay değildir. Cüneyt Gökçer, sadece iyi bir aktör olarak kalmayıp, çok iyi bir tiyatro oyuncusu ve tiyatro yöneticisi olarak da anılacaktır. Türk tiyatrosunun başı sağ olsun'' dedi.

Tiyatro oyuncusu Kazım Akşar da Gökçer'den 4 yıl ders aldığını belirterek, şunları kaydetti: ''Ben 55 yaşında bir oyun çalışırken bile kendisini taklit etmiyorum ama onun öğrettiklerini kullanmaya çalışıyorum. O, bilgiyi gözüyle, dokunuşuyla, enerjisiyle verebilen ve bunu bağırmadan yapabilen ender hocalardan biriydi. Cenaze törenine katılıp son görevimizi yapmak istiyoruz.''

Tiyatrocu Behzat Uygur da hayatını kaybeden isimlerin ardından bir şeyler söylemenin kendisi için her zaman zor geldiğini dile getirerek, Gökçer'in Türk tiyatrosuna büyük katkıları bulunduğunu, hem klasik tiyatroyu sevdiren başarılı bir oyuncu, hem de başarılı bir tiyatro yöneticisi olduğunu kaydetti.

Oyuncu Can Gürzap da Gökçer'in Türk tiyatrosuna hem hoca, hem oyuncu, hem de yönetici olarak önemli katkıları olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Kendisi benim hocamdı ve uzun yıllarda genel müdürüm oldu. Cüneyt Gökçer, Türk tiyatrosunun gelmiş geçmiş en büyük tiyatro sanatçılarındandır. Onun Muhsin Ertuğrul'dan devraldığı bayrakla Türk tiyatrosunun çıtası çok yükseklere taşındı. Devlet tiyatrosu o yıllarda çok büyük başarılar elde etmiştir.''

CUMHURBAŞKANI GÜL: CÜNEYT GÖKÇER, HER ZAMAN SEVGİ VE SAYGIYLA HATIRLANACAKTIR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk tiyatrosuna uzun yıllar emek veren, çalışmalarıyla kültür ve sanat hayatına değerli katkılar sunan, başarılarıyla yurt içinde ve dışında önemli ödüller alan Cüneyt Gökçer'in, her zaman sevgi ve saygıyla hatırlanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, tiyatro sanatçısı Gökçer'in vefatı nedeniyle mesaj yayımladı. ''Tiyatronun çınarlarından'' olarak nitelediği Gökçer'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Gökçer'in vefatının, Türk tiyatrosu için büyük bir kayıp olduğunu vurguladı. Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Tiyatromuzun unutulmaz isimlerinden usta sanatçı Cüneyt Gökçer, üstün yeteneği, örnek kişiliği ve oynadığı unutulmaz rollerle, sanatseverlerin büyük beğenisini kazanmış, sanat dünyamızda saygın bir yer edinmiştir. Türk tiyatrosuna uzun yıllar emek veren, çalışmalarıyla kültür ve sanat hayatımıza değerli katkılar sunan, başarılarıyla yurt içinde ve dışında önemli ödüller alan Cüneyt Gökçer, her zaman sevgi ve saygıyla hatırlanacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, eşi değerli sanatçı Ayten Gökçer ve diğer yakınlarına, sanat camiamıza ve milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN: CÜNEYT GÖKÇER'İ HER ZAMAN SAYGIYLA VE TAKDİRLE HATIRLAYACAĞIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da vefat eden tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'in her zaman saygı ve takdirle hatırlanacağını bildirdi. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, tiyatro sanatçısı Gökçer'in vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı. Gökçer'in vefatını teessürle öğrendiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Devlet sanatçısı unvanına da sahip olan Cüneyt Gökçer, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak görev yaptığı uzun yıllar boyunca yerli tiyatro eserlerine büyük önem vermiştir. Refik Erduran, Cahit Atay, Güngör Dilmen Kalyoncu, Yıldırım Keskin, Recep Bilginer, Necati Cumalı, Aziz Nesin, Oktay Arayıcı, Yaşar Kemal, Turan Oflazoğlu, Orhan Asena gibi oyun yazarlarının eserlerini seyirciyle buluşturan Gökçer'in, tiyatromuzun gelişmesine önemli katkıları olmuştur. Tiyatro oyunlarında olduğu kadar sinema filmlerindeki oyunculuğuyla da unutamayacağımız, değerli tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'i, her zaman saygıyla ve takdirle hatırlayacağız. Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, tüm sanat camiasına ve milletimize başsağlığı diliyorum.''

CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL: CÜNEYT GÖKÇER TÜRK TİYATRO VE SANAT DÜNYASININ ÇOK BÜYÜK BİR KAYBIDIR

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün hayatını kaybeden Cüneyt Gökçer'in Türk tiyatro ve sanat dünyasının çok büyük bir kaybı olduğunu belirtti.

CHP'den yapılan yazılı açıklamada, Baykal'ın, eşi Ayten Gökçer'i telefonla arayarak, Cüneyt Gökçer'in vefatından duyduğu üzüntüyü ve baş sağlığı dileğini ilettiği kaydedildi. Açıklamaya göre Baykal, telefon görüşmesinde, ''(İdarecilik ayrı bir görevdir, gelir geçer. Ben her şeyden önce sanatkarım, rejisörüm, aktörüm) diyen Cüneyt Gökçer Türk tiyatro ve sanat dünyasının çok büyük bir kaybıdır'' ifadelerini kullandı. Baykal, Cüneyt Gökçer'in Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş ve yaklaşık 20 operanın rejisini yapmış bir usta olduğunu vurguladı. Baykal, açıklamada şunları vurguladı:

''68 yıl önce Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden mezun olan ve 38 yaşında Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü'ne atanan Gökçer döneminde Türkiyemiz, Refik Erduran, Cahit Atay, Güngör Dilmen Kalyoncu, Yıldırım Keskin, Recep Bilginer, Necati Cumalı, Aziz Nesin, Oktay Arayıcı, Yaşar Kemal, Turan Oflazoğlu, Orhan Asena gibi oyun yazarlarının eserleriyle buluştu.

Antigone, Julius Ceasar, Gülünç Kibarlar, Yanlışlıklar Komedyası, Faust, Kibarlık Budalası, Hamlet, My Fair Lady, Damdaki Kemancı, Beckett Yahut Tanrı'nın Şefi, Hastalık Hastası, Kral Lear, Cadı Kazanı, Don Kişot, Ah Bir Zengin Olsam oyunlarında rol alan, Gılgamış, Van Gogh, Nasreddin Hoca, IV. Murat, Yusuf ile Züleyha, Midas'ın Kulakları, Gülbahar (Ağrı Dağı Efsanesi), Romeo ve Juliet, Salome, La Boheme, Madam Butterfly gibi operaları yöneten, ayrıca birçok filmde de rol alan Türk tiyatrosu ve sanat dünyasının acı kaybı Cüneyt Gökçer dün olduğu gibi yarın da saygıyla anılacaktır.''

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY, AYTEN GÖKÇER'E TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara'da dün hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'in eşi sanatçı Ayten Gökçer'e taziye ziyaretinde bulundu.

Gökçer'in Bilkent Üniversitesi lojmanlarındaki evine gelen Günay, burada sanatçının eşi ve yakınlarıyla görüştü. Ziyarette Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de hazır bulundu. Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Günay, Cüneyt Gökçer'in büyük bir sanatçı, yönetici ve kültür insanı olduğunu belirtti. Günay, Gökçer'in Türk tiyatro ve sinema sanatında çok önemli bir yere sahip olan ender sanatçılardan biri olduğunu kaydetti.

Merhum Gökçer'in 20 yılı aşkın bir süre devlet tiyatrolarında genel müdürlük görevinde bulunduğunu hatırlatan Günay, ''Cüneyt Gökçer, gerçek bir sanatçı olmasının yanında, usta bir öğretici ve yöneticiydi. Gökçer'in ölümü ülkemizin kültür ve sanat yaşamı için ciddi bir kayıp'' dedi.

Eşi Ayten Gökçer'e, sevenlerine ve Türk milletine baş sağlığı dilediğini ifade eden Günay, Cüneyt Gökçer'in her zaman çok büyük bir insan, usta bir sanatçı ve öğretici olarak belleklerde hatırlanacağını söyledi. Cüneyt Gökçer'in eşi Ayten Gökçer, çıkışta Bakan Günay'ı aracına kadar uğurladı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY: TÜRKİYE YERİ KOLAY DOLDURULAMAYACAK GERÇEK BİR AKTÖRÜNÜ YİTİRMİŞTİR

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'in vefatıyla Türkiye'nin yeri kolay doldurulamayacak gerçek bir aktörünü yitirdiğini bildirdi. Günay, tiyatro sanatçısı Gökçer'in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Gökçer'in Türk tiyatrosunun yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olduğunu vurguladı. Gökçer'in vefatından ''büyük üzüntü duyduğunu'' ifade eden Günay, mesajında şunları kaydetti:

''Türkiye yeri kolay doldurulamayacak gerçek bir aktörünü yitirmiştir. Tiyatromuzun bugünlere ulaşmasında önemli payı bulunan Cüneyt Gökçer, sanata adadığı yaşamında büyük başarılar göstermiş, birçok değerli tiyatrocunun yetişmesine katkı sağlamıştır. Oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak gelecek kuşaklar için de örnek olacak, ışık tutacak hizmetlerde bulunan Cüneyt Gökçer'in tiyatro sanatının gelişimi için gösterdiği üstün çaba hafızalardan silinmeyecektir. Değerli sanat adamı Cüneyt Gökçer'e Allah'tan rahmet, ailesine, milletimize ve sanat çevrelerine başsağlığı diliyorum.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN, GÖKÇER'İN VEFATI NEDENİYLE BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Şahin'in mesajı şöyle:

''Türk tiyatrosunun saygın ismi, eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Cüneyt Gökçer'in vefatından derin üzüntü duydum. Tiyatromuzun gelişmesine ve sevilmesine önemli katkılarda bulunan Cüneyt Gökçer, milletimizin beğenisini kazanan seçkin eserleriyle her zaman gönüllerde yaşayacaktır. Ülkemizin çınar sanatçılarından biri olan merhum Gökçer, tutkuyla bağlı olduğu Türk tiyatrosuna yaptığı hizmetler ve kişiliğiyle genç kuşaklara örnek olacaktır. Hayatının önemli bir kısmını tiyatro sanatına adayan Cüneyt Gökçer'e Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, tiyatro camiasına ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.''

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER: GÖKÇER, HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAYACAK VE DAİMA SAYGIYLA ANILACAKTIR

DSP Genel Başkanı Masum Türker, vefat eden tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer'in hiçbir zaman unutulmayacağını ve daima saygıyla anılacağını bildirdi. Türker, Gökçer'in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları kaydetti:

''Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi, usta oyuncu Cüneyt Gökçer'in yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duyduk. Türk tiyatrosunun mihenk taşlarından olan Gökçer, sadece bir oyuncu değil, aynı zamanda Devlet Tiyatrolarının gelişimine büyük katkı sağlamış bir sanatçıydı. Yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda ödül alan Gökçer, yaşamı boyunca tiyatro sanatına hizmet etmiş ve birçok değerli tiyatrocu yetiştirmiştir. Hayatını tiyatroya adayan Gökçer, hiçbir zaman unutulmayacak ve daima saygıyla anılacaktır. Kendisine rahmet, ailesine sanat dünyamıza ve Gökçer'i seven tüm halkımıza baş sağlığı diliyorum.''

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...