Kırk Haramiler'in hazinesi ziyarete açıldı

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 20:43
ABONE OL
Mardin'in Kızıltepe ilçesi Sürekli köyünde bulunan ve Kırk Haramiler'e ait olduğu iddia edilen hazine ziyaretçilere açıldı.

Törende konuşan Vali Hasan Duruer, Mardin'de 25 medeniyetin hüküm sürdüğüne dikkat çekerek, "Bu kadar medeniyete ev sahipliği yapan bir kentin her yerinden tarih fışkırır. Bu defineler sayesinde ilimizin tanıtımını daha iyi şekilde yapabiliriz." dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan ise Sürekli Definesi'nin müzede herkesin görebileceği bir yerde ziyaretçilere açtıklarını söyledi.

Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Sürekli köyü, tarihi İpek Yolu güzergâhında bulunuyor. Bu önemli konumundan dolayı ve yüzey üzerinde toplanan malzemeye bakıldığında erken dönenlerden itibaren iskan alam olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Köyde halen kalıntıları mevut olan kiliseler, köyün Orta Çağa kadar önemli bir yerleşim yeri olduğunu göstergesidir. Sürekli köyünde at yapı çalışmaları için başlatılan hafriyatta köyün kuzeydoğusundaki bir kanal kazısında çeşitli altın sikkelerine rastlanılmıştır. Küpler içinde altın ve gümüş eserler açığa çıkarılmıştır. Altı gün boyunca sürdürülen kurtarma kazılan sonucunda dört adet pişmiş toprak kabın içinde 524 adet eser bulunmuştur. Tarihlenmesi yapılabilen toplanı 336 adet sikkenin dönemsel değerlendirilmesi sonucunda 216 âdetin İlhanlılar (1256-1336) 38 adetin Eyyübiler (1171-1348) 35 adetin Memlükler 1250-1517 7 adetin Bizans Venedik (476-1453). 6 adetin Anadolu Selçuklu 1092-1307 3 adetin Zengiler (1 127-1259) 1 adetin Artuklu (1102-1408) ve 30 adetin İslami olduğu anlaşılmıştır. Altın ve gümüş sikkelerin okunabilen yüzlerinde basım yerleri olarak: Cürcan, Tebriz.Sebzevar Kasan. Merv ve Şehristan (İran şehirleri). Bağdat. Musul. Basra (Irak kentleri) İskenderiye. Kahire (Mısır) Dimaşk. Halep (Suriye kentleri) ve ayrıca Anadolu'nun değişik şehirleri Mardin. Malatya. Erzurum. Hısın (Hasankeyf). Harran. Ani (Kars). Samasota (Adıyaman) Erzincan. Samsun. Sivas. Alanya, Amasya ve Tokat olduğu anlaşılmıştır, Eserlerin basım yerlerinin çeşitliliği ve alanın İpek Yolu üzerinde bulunması bölgenin ticari ve Siyası ağının ne kadar gelişkin ve harekeli olduğunu göstermektedir."

Erdoğan, İpek Yolu üzerinde yüzyıllar boyu kervan soyarak geçimini sağlayan aşiretlerin varlığını Sürekli köyüne 5 kilometre mesafedeki Çıldız (Kırk Hırsız Haramı) köyünde isim olarak halen yaşatıldığını dikkat çekerek, söz konusu gömünün, kervan ganimeti olmasının da muhtemel gözüktüğünü sözlerine ekledi.

Müzede sergilenen defineyi ziyaret etmeye gelen Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise define sayesinde tarihi kentin yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacağına inandığını dikkat çekti.
Omay, kazı sahasında bir gömü içinde Allah'ın 99 isminin üzerinde bulunduğu 99 altının bulunması karşısında ise şaşkınlık geçirdiğini dile getirdi.