Maltepe Cezaevi kantini soyuldu

Güvenlik kameralarıyla izlenen cezaevindeki tek kör nokta olan kantin soyuldu. Demir kapısı kesilen kantinden 2 bin liralık malzeme çalındı

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Maltepe Cezaevi Kampusu'nda, güvenlik kamerası bulunmayan tek nokta olan lojman kantini soyuldu. Demir kapıyı keserek içeri giren ve yaklaşık 2 bin liralık sigara ve yiyecek içecek alan kişi ya da kişlerin yakalanması için çalışmalar sürüyor. İstanbul'daki Maltepe Cezaevi Kampusu'nda "Bu kadar da olmaz" dedirtecek bir olay yaşandı. 24 saat güvenlik kameralarıyla korunan cezaevinde, tek kör nokta olan lojman kantini, hırsızların hedefi oldu. Soygun, sabah erken saatlerde kantini açmak isteyen güvenlik görevlisinin demir kapının kırık olduğunu görmesiyle ortaya çıktı. Görevlinin cezaevi yönetimine haber vermesinin ardından hemen olay yeri inceleme ekibi parmak izi araştırması yaptı. Kantinden piyasa değeri yaklaşık 2 bin lira olan 20 karton sigara, bir miktar yiyecek ve içecek ile kasada bulunan demir paraların çalındığı saptandı.

ESKİ MAHKÛMLAR MI?

Cezaevi kampusunda yaşanan soygunla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Tüm güvenlik kameraları tek tek incelemeye alındı. Cezaevi yönetimini şoke eden soygunu daha önce açık cezaevinde yatan ve kampus içini iyi bilen eski bir mahkum ya da mahkumların gerçekleştirilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Bu arada, soygunu gerçekleştiren kişi ya da kişilerin, çaldıkları sigaraları, üzerine 'Maltepe Cezaevi'nin' diye not yazıp Sarıgazi'de bir marketin önüne bıraktığı öğrenildi. 4 bin 800 mahkumun bulunduğu Maltepe Cezaevi 2008'de açıldı. İlk ünlü konuğu Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem Garipoğlu oldu. Garipoğlu bir süre sonra Silivri Cezaevi'ne sevk edildi. Maltepe'ye 11, Kartal'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan cezaevi kampusunda 4 kapalı, 1 açık ve bir de Çocuk ve Gençlik Cezaevi bulunuyor. Ayrıca yemekhane, çamaşırhane, mutfak, fırın, restoran, oto tamirhanesi, mobilya, demir doğrama, resim ve inşaat atölyeleri, kuaför, çay ocakları ile 4 ayrı kantin var.

CEZAEVİ 500 DÖNÜM ARAZİ ÜSTÜNDE...
Maltepe Cezaevi'ni diğer cezaevlerinden ayıran en büyük özelliği ise yüksek duvarları ve yaklaşık 500 dönüm arazi üzerine kurulmuş olması. Cezaevinin iç güvenliği infaz koruma, dış güvenliği ise jandarma tarafından sağlanıyor. Cezaevinin içi, dışı ve her bir köşesi kameralarla izleniyor. Her birim girişinde X-Ray cihazları bulunuyor.