Osmanlı bindallısına rakip

Son yıllarda kına gecelerinde abiyenin yerini alan Osmanlı bindallısına talep artınca Hindistan'dan ithal edilen, üzerinde Türk motifi bulunmayan ürünlerin, ucuzluğu nedeniyle daha fazla tercih edildiği bildirildi.

Perşembe 24.12.2009 00:00
ABONE OL
Eskiden gelinlik kıyafetlerde, yöresel giysilerde, yorgan ve örtülerde kullanılan bindallı, orijiinal haliyle Osmanlı döneminden bugüne kadar geldi. Özellikle son yıllarda genç kızların kına gecelerinde abiye kıyafetleri terk ederek eskiye yönelmesi, bindallıyı tekrar gözde yaptı. Bindallıya olan talebin artması, İstanbul, Bursa, Ankara gibi birçok ilde bu ürünlerin satıldığı dükkanların açılmasını sağladı.

Bursa'da babadan kalma mesleği sürdüren ve orijinal Osmanlı bindallısı üreten bir firmanın sahibi Ali Türek, bindallı geleneğine her genç kızın sahip çıkmasını ve sürdürmesini istediklerini belirtti. Orijinalliğini kaybetmemiş Osmanlı bindallısında özel motiflerin yer aldığını ifade eden Türek, şunları söyledi:

''Türk motiflerinde doğa ön plandadır. Çiçekler, sarmaşık, kaz ayağı, dağ motifleri Osmanlı bindallısının ana motifleridir. Bugün bu motiflerin hemen hepsi makineyle işlenebiliyor. Türkiye'de el işi bindallı yok denecek kadar azaldı. Biz en azından motifleri, bindallı geleneğini korumak için çaba harcıyoruz ancak herkes bizim kadar duyarlı değil. Bindallıya olan talep artınca Hindistan'dan ithal edilen ürünler satılmaya başlandı. Ülkenin dört bir yanında genç kızlar, kına gecelerinde üzerinde Türk motifi olmayan Hint işi bindallı giyiyor. Kendi kültürümüz olan kına gecesinde başka ülkenin motiflerinin olması bizi üzüyor. Bazen Türkiye'de moda adı altında eski kıyafetler, günümüze uyarlanıyor. Bindallının eteğinde olması gereken motifi, yakada kullanıyorlar. Moda altında bindallıyı bozuyorlar.''

''YABANCI TURİSTLERE BİLE HİNT İŞİ BİNDALLI SATILIYOR''

Türek, Türk motifiyle elde işlenmiş orijinal bir bindallının fiyatının, motifin zorluğu, deseni ve kumaşın kalitesi gibi etkenlere bağlı olarak 10 bin liraya kadar çıktığını belirterek, ''Bir bindallıyı yapmak 2 ayı bulabiliyor. Yerli üretim olan Türk motifli bindallılar 150 liradan başlıyor. Tabi bunlar makine ürünü. El işi olunca fiyatlar çok artabiliyor. Makinede de işlense fiyatı bin 500 liraya ulaşan bindallılar var'' dedi. Hint işi ürünlerin fiyatının ise 25 liradan başladığını dile getiren Türek, şunları kaydetti:

''Bir bindallı bu kadar ucuzsa kalitesi tartışılır. Kesinlikle Türk motifi yok. Pullarla süsleyip, kendi motiflerini bizim düğünlerimize soktular. En büyük özelliği ucuz olması. Yabancı turistler Türkiye'ye geldiğinde kültür hediyesi olarak bindallı alıyor ancak Hint işi olduğunu bilmiyor. Çünkü onlar da ucuza talep gösteriyor. Türkiye'de satılan bindallının yarısından fazlasını Hint işi ürünler oluşturuyor.''

Türek, Osmanlı bindallısına yönelik Bosna Hersek'ten bir teklif aldıklarını vurgulayarak, ''Bosna Müzesinden motif alıp bindallıya uyguladık. Yöresel saray kostümü olarak kullanılan bu bindallı örneği beğenilirse Bosna Hersek için üretim yapacağız'' diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...