Sarıkamış'ta kayak keyfi

Bayraktepe Kayak Merkezi'nde kayak sezonun açılmasıyla vatandaşlar Kars'ın Sarıkamış ilçesine akın etmeye başladı.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 13:04
ABONE OL
Kültür ve kış turizmi açısından Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerinden olan Sarıkamış, kış turizmini doyasıya yaşamak isteyen kayakseverleri konuk ediyor. Son yağışların ardından pistlerdeki kar kalınlığının 70 santimetreye ulaşması ve telesiyejlerin de devreye girmesiyle kayak merkezi renkli görüntülere sahne oldu.

Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi'nin en belirgin özelliği ender bulunan kristal kara sahip olması ve yılın birçok günü güneşli olmasına rağmen karın özelliğini kaybetmemesi. Çığ tehlikesinin olmadığı kayak merkezinde pistler sarı çam ormanları ile çevrili olduğundan rüzgara karşı da korunaklı. 5 pistin bulunduğu ve toplam pist uzunluğunun 17 kilometreyi bulduğu Bayraktepe Kayak Merkezi'nde 5 kilometresi uluslararası federasyon tescilli toplam 50 kilometre Cross Country alanı da yer alıyor.

HAVALAR ISINACAK - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

EDİRNE'DE YOĞUN SİS

Bayraktepe Kayak Merkezi'nde Toprak Otel ve Çamkar Oteli bulunuyor. Otellerin biri 55 odalı ve 132 yataklı, diğeri ise 120 standart oda, 11 köşe oda, 5 süit ve 4 kral daireli 5 yıldız ayarında bir tesis.
İstanbul'da uçağa bindikten 1,5 saat sonra Kars Havaalanı'na varılabiliyor ve 45 dakika sonra da Sarıkamış'ta Bayraktepe Kayak Merkezi'nde sarıçam ormanları içerisinde kayak keyfi yapılabiliyor. Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'a 45 kilometre, Erzurum'a ise 140 kilometre uzaklıkta. Otellerin havaalanı transferleri de mevcut.

Sarıkamış Kayak Merkezine karayolu ile gelmek isteyenler için ilk seçenek Giresun-Tirebolu-Torul-Erzincan-Erzurum-Sarıkamış; ikinci seçenek Trabzon-Erzurum-Sarıkamış; üçüncü seçenek ise Hopa-Artvin-Kars-Sarıkamış, Orta Anadolu'dan Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahları tercih ediliyor.

KAYAK MERKEZLERİNDE SON DURUM

Yurttaki bazı kayak merkezlerinde sezon açıldı. Yılbaşı hazırlıklarını sürdüren kayak merkezlerinin birçoğunda kar kalınlıklarının yetersiz olması, rezervasyonları olumsuz etkiliyor.

KARTALKAYA

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya'da kar kalınlığı 65 santimetreye kadar düştü. Geçtiğimiz günlerde aralıklarla yağan kar yağışının ardından 80 santimetreye yükselen kar kalınlığı sağanak yağış ve havaların güneşli gitmesinin ardından düştü. Tatil için kayak merkezine gelen tatilciler pistlerde kar kalınlığının az olmasına rağmen kayak yapıyor. Bolu Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, Kartalkaya'da kar kalınlığının 65 santim olarak ölçüldüğünü, Bolu'da hafta sonu sağanak yağış beklendiğini, sağanak yağışla birlikte kar yağışının beklenmediğini ve ılık bir havanın etkili olacağını söyledi.

ULUDAĞ

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı 52 santimetreye ulaştı. Hafta sonuna kadar kar yağışının beklenmediği ve hava sıcaklığının 4 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, sabah saatlerinde etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman düştüğü bildirildi. Bu arada, Uludağ'daki otellerde sezon açılışının ardından yılbaşı gecesi için hazırlıkların devam ettiği öğrenildi.

ERCİYES

Son yağışlarla birlikte geçen hafta kayak sezonunun açıldığı Erciyes'te kar kalınlığı 55 santimetreye çıktı. Kayakevi yetkilileri, pistlerin düzeltilip sertleştirildiğini, hafta sonu kayak severleri beklediklerini ifade etti. Yaklaşık bin yatağın bulunduğu Erciyes'te otellerde Yılbaşı hazırlıklarının sürdüğü, rezervasyonların her geçen gün arttığı bildirildi.

ARTVİN

Artvin Valiliğince Mersivan Dağı'nda yaptırılan Atabarı Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının 70 santimetre olduğu bildirildi. Atabarı Kayak Merkezi yetkilileri, dün gece etkili olan kar yağışıyla birlikte merkezde kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığını belirttiler. Merkezde pistin kayak yapmaya elverişli olduğunu ifade eden yetkililer, hava sıcaklığının 3 derece olduğunu kaydettiler.

DAVRAZ

Isparta'da bulunan Davraz Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 60 santimetreye ulaştı. Isparta Vali Yardımcısı İzzet Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davraz Kayak Merkezi'nin birinci telesiyej kısmında henüz kar olmadığını, ikinci telesiyejin üst bölgelerinde ise kar kalınlığının 60 santimetreye ulaştığını belirtti. Davraz'da birinci pist hariç, ikinci ve üçüncü pistlerde kayak yapılabildiğini ifade eden Ercan, suni kar üretim denemesini yaptıklarını bildirdi.

SAKLIKENT

Antalya yakınlarındaki Saklıkent Kayak Merkezi'nde de son yağışlarla birlikte kar kalınlığı pistin üst kısımlarında 50 santimetreye ulaşırken, bölgede etkili olan lodos nedeniyle alt kesimlerde yer yer açılmalar meydana geldi. Saklıkent Kayak Merkezi İşletme Müdürü İsa Alemdar, kar kalınlığının kayak yapmak için henüz yeterli olmadığını belirtti. Bölgede etkili olan lodos nedeniyle alt kesimlerde yer yer açılmalar olduğunu vurgulayan Alemdar, merkezdeki motel ve restoranın hizmet verdiğini, telesiyejin ve pistin yılbaşına kadar hazırlanmaya çalışıldığını söyledi. Alemdar, yılbaşı için motel ve restoranda program hazırlandığını ifade ederek, ''Havai fişek gösterisi, ateş etrafında eğlence ve restoranda canlı müzikle biz bize bir eğlence düşünüyoruz. Zaten kapasitemiz gereği çok yüklü olmayacak. Bunun da tercih sebebi olacağını düşünüyoruz'' dedi.

KARTEPE

Kocaeli Samanlı Dağları'nın zirvesi olan Kartepe'de kar kalınlığı 15 santimetre olarak ölçüldü. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 18 kayak pisti bulunan Kartepe'de, tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı Green Park Resort Kartepe Oteli'nin yüzde 40 doluluk oranına sahip olduğu, hafta sonu bu oranın yüzde 80'e ulaşılmasının beklendiği bildirildi. Kar kalınlığının 80 santimetreye ulaşması halinde ilk etapta 2 pistin açılacağı, karın yoğunluğuna bağlı olarak 10 pistin daha devreye alınacağı kaydedildi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...