11 yaşındaki çocuk tecavüz eder mi?

İstanbul'da, 17 yaşındaki kıza tecavüzle suçlanan 11 yaşındaki 2 çocuk için savcı, psikolog görüşü istedi. Biri "Etmiş olabilir" dedi, diğeri tersini söyledi

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
İstanbul Kadıköy'de 17 yaşındaki bir kızın 11 yaşındaki iki çocuğun tecavüzüne uğradığı iddiaları karşısında savcılık çareyi, "O yaşta tecavüz mümkün mü" diye psikologlara sormakta buldu. Ancak onlar arasında da fikir ayrılığı doğunca Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden rapor istendi. İçerenköy'deki ailesiyle yaşayan 17 yaşındaki B.Ş., geçen yıl haziran ayında "Aynı sitede oturan 7 yaşındaki U.G., 8 yaşındaki M.G. ile 11 yaşlarındaki Ü.G ve U.Ç.'nin tecavüzüne uğradım" diye şikâyette bulundu. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı Çocuk Büro da 7 ve 8 yaşındaki 2 çocuğun cinsel saldırı gerçekleştiremeyeceğine kanaat getirirken, 11 yaşındaki çocuklar için soruşturma kararı verildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Kadıköy Adliyesi Çocuk Büro Cumhuriyet Savcısı, öncelikle iki psikoloğa başvurarak, yaşları itibarıyla tecavüz eylemini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini sordu. Psikologlardan biri "Olabilir" derken diğer psikolog ise tam tersi görüş bildirdi. Bunun üzerine savcılık da çocukları Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderdi. Hastanede heyet tarafından verilecek rapor doğrultusunda, 11 yaşındaki iki tecavüz zanlısı hakkında dava açılıp açılamayacağına karar verilecek. 11 yaşındaki Ü.G. ve U.Ç. ise suçlamaları kesin olarak reddediyor.

Psikiyatr Prof. Dr. Özcan Köknel:

İHTİMAL VERMİYORUM
"ÇOCUKLARIN bazıları çevrelerini ve TV izleyerek cinselliğe özenir. Ama 11 yaşında tecavüz edebileceklerine ihtimal vermiyorum. Ancak Adli Tıp'ta yapılan muayenede erken olgunlaşmış ve cinsel çağa geldikleri tespit edilirse cinsellik yaşayabilirler. 17 yaşındaki genç kız da cinsel açıdan dikkat çekmek için böyle bir iddiada bulunabilir. Kararı Adli Tıp ve savcılar verebilir."