Arabalı vapurlar 3. köprü oldu!

"İstanbul'daki trafik sorununun çözümü denizde" diyen İDO Genel Müdürü Paksoy, Harem-Sirkeci hattındaki arabalı vapur seferleriyle 3'üncü köprü olmadan da trafiğin rahatlatılacağını savunuyor

Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Boğaz'daki vapur seferleriyle sadece yolcu taşınmasında değil, arabalı vapurlar sayesinde araçların geçişinde de aktif rol oynayan İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDO), yılda 7 milyona yakın araca hizmet veriyor. İstanbul'daki trafik sorununa denizden çözüm üreten İDO'nun Genel Müdürü Ahmet Paksoy, "Arabalı vapurlarla üçüncü köprü gibi çalışıyoruz" diyor. Deniz taksiden hızlı feribota, 7 ayrı gemisiyle tüm Marmara'da denizden ulaşımı sağlayan İDO, Harem-Sirkeci hattındaki arabalı vapur seferleriyle büyük ilgi görüyor. Bu seferlerle köprü trafiğini büyük ölçüde rahatlatan işletme, İstanbul'un kuzeyinden Boğaz'a doğru da bir arabalı vapur seferi başlatmayı planlıyor. Bu güzergâhtaki arabalı vapur seferlerinin, üçüncü köprü kurulmadan da İstanbul trafiğini rahatlatacağı düşünülüyor. İDO'nun "Haliç Vapurları" adıyla başlattığı projede, 1 Ocak 2010'da sefere başlayacak olan 3 vapurdan biri olan "Kasımpaşa"da, SABAH ekibiyle deneme seferi yapan Paksoy, "İstanbul'daki trafik sorununun çözümü denizde. Yat konforu sunan yeni vapurlarımızla trafiğe meydan okuyoruz" diye konuşuyor.

VENEDİK DEĞİL HALİÇ

Haliç'te turistlere "kültür turları" da düzenleyecek olan İDO, yolcuları kaliteli ve konforlu yolculukla tanıştırmaya hazırlanıyor. İDO'nun yeni seferlerinde, engelli vatandaşlardan emziren annelere, hattâ yolculukta bile evcil hayvanlarından ayrılamayanlara kadar her ayrıntıyı düşündüğü dikkat çekiyor. Her biri 600'er yolcu kapasiteli olan 3 yeni vapur, Venedik, Amsterdam, Budapeşte gibi büyüleyici Avrupa kentlerinde çalışan tekneler gibi tamamen turistik amaçlı hizmet verecek, aynı zamanda geniş bir seyir zevki de sunacak.

ROMANTİK YOLCULARA ÇAĞRI...
Martıları bu kez Boğaz yerine Haliç'ten besleyen İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, "Martılar da Kasımpaşa vapurunu sevdi. Yeni projelerle martılar da güzergâh değiştiriyor" diyerek, 'romantik' yolculara çağrıda bulunuyor. (Fotoğraflar: İlhami Yıldırım)