Türk tiyatrosu hocasız kaldı

60 yıla yakın tiyatro hocalığı yapan Cüneyt Gökçer, bugün Ankara'da düzenlenecek iki ayrı törenin ardından yarın toprağa verilecek

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Batı ile Türk Tiyatrosu'nun buluşmasında önemli bir köprü görevi gören, 60 yıla yakın tiyatro hocalığı yapan Cüneyt Gökçer'in, tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nde önceki gece solunum yetmezliğinden yaşamını yitirmesi sanat camiasını da yasa boğdu.

*HOCALARIN HOCASI CÜNEYT GÖKÇER KİMDİR?

1920 doğumlu Gökçer, hem operaya hem de tiyatroya yönetmen ve oyuncu olarak emek verdi. 1958-1983 arasında Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü yapan Gökçer, Türkiye'de ve yurtdışında pek çok ödül aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gökçer'in vefatı üzerine bir mesaj yayımlarken, eşi Ayten Gökçer'i de telefonla arayıp başsağlığı diledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Ayten Gökçer'e taziye ziyaretinde bulundu.

SON İSTİRAHAT İSTANBUL'DA


Büyük bir ustayı kaybetmekten dolayı üzüntülü olduğunu belirten atv Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışmanı tiyatrocu Kenan Işık ise "Eğer Cüneyt Gökçer olmasaydı ben bugün olduğum yerde olmazdım. Üzerimde çok fazla emeği olan biri. O tiyatromuzun hocasıydı. Herkesin hocası şu anda yok. Türk tiyatrosu hocasız kaldı" dedi. Gökçer'in cenazesi bugün Ankara'da düzenlenecek iki törenin ardından yarın İstanbul'da, Teşvikiye Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

İKİ YILDIR HASTAYDI
AYTEN GÖKÇER / Eşi, tiyatro sanatçısı
"45 yıllık hem sanat, hem hayat arkadaşımdı. Onu yaşatmak için çok çabaladım ama buraya kadarmış. İki yıldır hastanedeydi. En büyük şansım böyle bir eşim olması."

*CÜNEYT GÖKÇER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

*BİR ÖLÜMSÜZSÜN ÖLÜMÜ-HINCAL ULUÇ'UN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

*BİR BOŞLUK Kİ- REFİK ERDURAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

*ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ


* 2009 YILININ TİYATRO OLAYLARI İÇİN TIKLAYIN