Kerbela şehitleri anıldı

Cumartesi 26.12.2009 00:00
ABONE OL
Iğdır'da Caferiler, Hazreti Muhammed'in torunu İmam Hüseyin ve yakınlarını, şehit edilişlerinin 1370. yılında andı. Kerbela'da İmam Hüseyin ve 72 yakının şehit edilişini anma amacıyla Iğdır ve ilçelerinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla tören yapıldı.

Sabah saatlerinde camilerde toplanan binlerce Caferi, mersiyeler okudu ve ''sine vurma'' töreni
düzenlediler. Daha sonra, deste guruplarıyla birlikte Şehir Mezarlığı'nda bir araya gelen Caferiler, Kuran-ı Kerim okudu ve ağıtlar yaktı.

Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Akil Yıldız, burada yaptığı konuşmada, binlerce insanı birada toplayanın İmam Hüseyin'ın aşkı olduğunu söyledi.

İmam Hüseyin'in Kerbela'ya İslam dinini kendi kafasına göre uygulamaya çalışan Yezit ve adamalarına ''dur'' demek için gittiğini ve İslam uğruna şehit olduğunu ifade eden Yıldız, ''Hazreti Hüseyin İslam dini için, Kuran-ı Kerim için şehit olmuştur. Bizler de ona layık olmalıyız'' diye konuştu.

Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Yeşil de Kerbela'da Yezit ve adamları tarafından susuz bırakılarak, işkenceye tabi tutularak şehit edilen İmam Hüseyin için yas tuttuklarını ifade etti.
Yeşil, İslamiyet için şehit olan İmam Hüseyin'in kahramanlığını gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.

İŞ YERLERİ AÇILMADI
Kerbela şehitlerini anma etkinlikleri ve Aşure Günü nedeniyle Caferiler iş yerlerini açmazken, bazı Sünni esnafın da iş yerlerinin kapalı olduğu gözlendi.

Ayrıca, şehirler arası otobüs seferleri sabah saatlerinde durduruldu, bazı fırınlar da ekmek çıkarmadı.
İmam Hüseyin için yemek ve helva dağıtılırken, hayırseverler tarafından da camilerde anma etkinliklerine katılan vatandaşlara ihsan yemeği ikram edildi.

Bazı Caferiler de Kızılay Gezici Kan Merkezi'nin Şehir Mezarlığı'nda kurduğu stantlarda kan bağışında bulundu.

Kerbela şehitlerini anma etkinlikleri Aralık, Tuzluca, Karakoyunlu ilçeleri ile köylerde de düzenlendi.

KARS'TAKİ ANMA TÖRENİ
Kars'ta da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela'da şehit edilişinin 1370. yılı nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Hz. Ali Camisi önünde toplanarak, Türk bayrağı, Hazreti Ali ve Atatürk'ün posterini taşıyan binlerce kişi, sine ve zincir vurarak Ehlibeyt Işıklı Camisi'ne daha sonra da Garnizon Şehitliği'ne yürüdü.

Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen tören, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İl Müftüsü İlyas Gümüş, törende yaptığı konuşmada, Hazreti Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbela'da şehit olmasının çok sayıda kişinin bir araya gelmesi için vesile olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

''Kendilerini rahmetle anıyoruz. Bizler Müslüman olarak Allah'a inanan, Peygambere inanan Kur'an'ın getirdiği yüce değerlere sahip çıkan insanlar olarak elbette ehlibeyte karşı sevgimiz, saygımız sonsuzdur. Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hasan ne ilk şehit ne de son şehit olacaktır. Artık bizler yaşadığımız sürece vatanımızın ve milletimizin birliği için, vatanımızın ve milletimizin selameti ve bekası için ülkemize göz diken dahili ve harici bedbahtların emellerine ulaşmamaları için gerekiyorsa toptan şehit olmaya, bu ülke için her şeyimizi feda etmeye hazırız ve inşallah ülkemiz üzerinde kirli emeller besleyen insanlar bu emellerine muvaffak olamayacaklardır. Tarih buna şahit olmuştur.''
Konuşmanın ardından kalabalık, mersiyeler eşliğinde sine ve zincir vurarak, Yeni Mahalle Asri Mezarlığı'na geldi.

Aile mezarlarını ziyaret eden vatandaşlar, Kuran-ı Kerim okuyarak, dualar etti. Törene, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Ehlibeyt Işıklı Cami İmamı Seyyid Ahmet Erdem ve çok sayıda vatandaş katıldı.