Müziğin ışık tuttuğu yolda ABD'ye ulaştı

Doğuştan görme engelli Özgür Altınok'a hayatı boyunca müzik rehberlik etti. O, başarısı sayesinde ABD'nin ünlü müzik okulu Berklee'de eğitim gören ilk görme engelli öğrenci oldu

Cumartesi 26.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Özgür Altınok doğuştan görme engelli... İlkokul çağlarında tanıştığı müzik onu ABD'ye kadar götürdü. İlkokuldayken keman ve piyano çalmaya başlayan Altınok, daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı keman bölümüne girdi. Konservatuarı başarıyla bitiren Altınok, üniversite ve özel yetenek sınavlarını kazanarak Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği'nde eğitim aldı. Eğitim hayatı boyunca hep sosyal bir insan olan Altınok, üniversitede bir müzik grubu kurdu, radyolarda DJ'lik yaptı.

BERKLEE'DE BİR İLK

Hayatının her döneminde müzikle yaşayan Altınok, üniversiteyi bitirdikten sonra kendisine hedef olarak ABD'nin ünlü müzik okulu Berklee College of Music'i seçti. Berklee'nin sınavlarına girip burslu okuma hakkı kazanan Altınok, okulda hem keman hem de elektronik müzik alanında eğitim görmeye başladı. Boston'da kiraladığı evde 1,5 yıldır yalnız yaşayan Altınok, Berklee'de elektronik müzik alanında eğitim gören ilk görme engelli öğrenci olmuş. Elektronik müziğin hayali olduğunu belirten Altınok, "Okulda bu alanda okumak isteyen ilk görme engelliyim. O yüzden aslında ilk başta insanlar çok panik oldu. 'En fazla görsellik barındıran bölümü istiyorsun, çok zor olacak' demişlerdi. Gerçekten zor. Asistanlarım var, özel bilgisayar programlarıyla götürmeye çalışıyorum. Görme engelliler için yapılan özel programların sayısı yok denecek kadar az. Ne yazık ki erişilebilir değil, göz kadar hiçbir teknoloji gelişmedi" diyor.

FİLM MÜZİKLERİ YAPMAK İSTİYOR

Hayalinde Türk ve Hollywood filmlerinin müziklerini ve ses efektleri yapmak olduğunu belirten Altınok, "Elektronik müzikte beni çeken şey, kafamda oluşturduğu sesi üretmek" diye konuşuyor.

* Ünlülerin ilk evlilikleri - GALERİ

* Paris'te sıradışı bir defile - GALERİ

* Gerçek olan dizi aşkları - GALERİ

* Ünlüler bu arabaları kullanıyorlar - GALERİ

* Dizilerden ne kadar kazanıyorlar - GALERİ