Mafya hesaplaşması 'bavulda infaz'la bitti

Kocaeli'de bavulda bulunan cesetlerin, ismi Nesim Ö. cinayetine karışan Cengiz Nurçin'le, Nizam Polat'a ait olduğu belirlendi. Azmettirici ise Nesim Ö.'nün kardeşi

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Kocaeli'nin Dilovası ilçesi, Tepecik Köyü yakınlarında ormanlık alanda parçalanarak bavula konulup toprağa gömülen cesetleri bulunan iki kişinin kimlikleri saptandı. Cesetlerden birinin 'Nesim Ö. cinayetinin azmettiricisi' olduğu iddia edilen Cengiz Nurçin (35), diğerinin ise "silahla yaralama sanığı" Nizam Polat (25) olduğu anlaşıldı. Çifte infazın azmettiricisi ise öldürülen Nesim Ö.'nün kardeşi çıktı. Cesim Ö.'nün Nurçin ve arkadaşı Polat'ı 16 milyon lira karşılığı PKK'lılara öldürttüğü ortaya çıktı, 10 kişi gözaltına alındı.

TESTEREYLE KESMİŞLER

Toprağa gömülü bulunan iki erkek cesediyle ilgili olarak yoğun bir çalışma yürüten jandarma, olayı kısa sürede çözdü. Yan yana toprağa gömülen iki ceset dün Gebze Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İncelemede her ikisinin de başlarından tabancayla vurularak öldürüldüğü belirlendi. İstanbul'da öldürülen 2 kişinin bavullara sığması için cesetlerin baş ve ayaklarının testereyle kesildiği tespit edildi. Jandarma, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'yle yapılan çalışma sonucu, maktüllerin kimliğini belirleyip operasyonlara başladı.

PKK'LIYA ÖLDÜRTTÜ

Yapılan tespitlerde Cengiz Nurçin'in 3 ay kadar önce Maltepe'de öldürülen Nesim Ö. cinayetinin azmettiricisi olarak, Nizam Polat'ın da 3 yıl önce İstanbul Pendik'te haraç anlaşmazlığı sırasında çıkan çatışmada 4 yaşındaki Şevval Tandoğan'ın ölümüne neden olmak suçundan arandığı belirlendi. Seri operasyonlar sonucu Nurçin ve Polat'ın, Nesim Ö.'nün kardeşi Cesim Ö. tarafından 16 milyon TL karşılığında, PKK'nın dağ kadrosunda olduğu iddiasıyla aranan Erdal E. ve Nizamettin Ö.'ye öldürttüğü belirlendi. Üç şüphelinin yanı sıra, Yunus Ç., Musa Ö., Erdal G., Adil Ö., Gökhan Ö. ve Ekrem Ö. de gözaltına alındı. Soruşturma sürüyor.

SUÇ MAKİNESİ İKİ ARKADAŞ...
Nesim Ö. cinayetinin azmettiricisi olduğu iddia edilen Cengiz Nurşin ile arkadaşı Nizam Polat'ın cesetleri, parçalanarak bir bavul içinde toprağa gömülü halde bulundu. Ümraniye'deki bir suç örgütünün liderliğini yaptığı ifade edilen ikilinin defalarca cezaevine girdiği, bir dönem Alaattin Çakıcı'nın grubuyla çalıştığı belirlendi.