'Taç sevmiyorum, acıtıyor'

Ürdün Kraliçesi, elinde bir sihirli değnek olsa ilk iş çocuklara en iyi eğitimi sağlayacağını söylüyor. Yapmaktan hoşlanmadığı şeyse taç takmak: Başımı acıtıyor, hiç rahat değil

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Hem dünya hem de Arap ülkelerinde birçok kadın sizi 'rol modeli' olarak kabul ediyor. "Kraliçe güçlü bir kadın ve hayatta her şeyi elde edebilir" diye düşünüyor. Hayatta zorluklar yaşıyor musunuz? İsteyip de elde edemediğiniz bir şey var mı?
Tabii ki istediğim her şeyi elde edemem. Kraliçe olmanın da sınırları var! Ama elimde sihirli değneğim olsaydı, tüm dünya çocukları muhteşem sınıflarda okur ve en yeni teknolojilerle, en iyi eğitimi alırlardı. Hiç kimse yoksul veya aç veya hasta olamazdı. Ancak biliyoruz ki bu o kadar basit değil. Bu zorluklarla baş etmek için çok çalışmak gerekir. Örneğin, geçtiğimiz yıl Ürdün'ün tüm devlet okullarının daha iyi altyapıya ve daha çok ekipmana ihtiyacı vardı. Bu nedenle 5 yıllık bir inisiyatif başlattık. Şimdiden ektiklerimizi biçiyoruz. Elde etmek için çok çalışmak zorunda olduğumuz şeylerin en değerliler olduklarını düşünürüm. Ben de her şeyin kolayca olmadığını düşünerek minnettar olurum.

EVDE PATRON KİM?

Arap dünyasında bir ilke imza attınız ve cinsel tacize uğrayan, kötü muamele gören çocuklar için bir merkez kurdunuz. Buna nasıl cesaret ettiniz?
Çocuklar Tanrı'nın bir armağanıdır. Onları bilerek incitecek her şey vicdansızlıktır ve bu beni rahatsız eder. Bu nedenle, "Jordan River Foundation"ı kurduğum zaman yaptığım öncelikli işlerden biri de, toplumda çocuklara cinsel taciz ve kötü muameleyi sona erdirmekti. Çocuk tacizi bir tabuydu ve herkes bunun aile içinde çözülmesini istiyordu. Ancak bu konuda azimle çalıştım ve bu iğrençliği yok etmek için istikrarlı ilerlediğimiz için mutluyum.

Siz güçlü bir kadınsınız. Ancak eşiniz de kral ve bir ülkeyi yönetiyor. Peki evin kapıları kapandığında patron kral mı yoksa kraliçe mi?..
Konunun ne olduğuna bağlı... İkimiz perde arkasında çok iyi idare ediyoruz. Kimi durumlar için "Sen daha dik durmalısın" diyorum. Bazen de inisiyatifi ben alıyorum. İkimiz iyi polis kötü polisi oynuyoruz. Denge kuruyoruz. Ben disiplinli olursam çocuklar babalarına gider. Hep benim kötü olmam da olmaz. Çocuklar tutarlı bir mesaj almalı.

30 Ocak eşinizin doğum günü. Bir kraliçe bir krala böyle özel bir günde ne hediye alır?
Ona bir hediye almak gerçekten çok çok zor. Çünkü moda hiçbir şeyi sevmiyor eşim. Çok aktif biri öncelikle. Hep son çıkan teknolojileri ve elektronik aletleri takip etmek zorundayım. Mesela bir motosiklet alabilirim. Eski antika tanklar veya savaşçı kalkanı da olabilir. Önceden kendisine Türkiye'den antik bir silah da almıştım.

Taç ne zaman takılır?
Sadece devlet ziyaretlerine gidildiğinde, çok resmi gezilerde takılıyor. Kraliyet ailesi varsa örneğin. En son Hollanda ve İspanya'da taktım. Aslında çok hoşlanmıyorum taç takmaktan. Başımı acıtıyor, hiç rahat değil.