Geronimo'nun kemikleri Skulls and Bones'da mı?

Apaçi şefi Geronimo'nun ikinci nesil torunu, büyük dedesinin kemiklerini çaldığı iddia edilen Skulls and Bones'a ve ABD hükümetine dava açtı

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru üç genç, sisli bir gece vakti ABD'nin Oklahoma eyaletindeki Fort Hill Mezarlığı'na girer. 1909'da ölen Apaçi şefi Geronimo'nun mezarı telaşla kazılmaya başlanır. Acele içinde mezardan çıkardıkları bir kafatası, iki kemik parçası, bir yular ve üzengiyi kaptıkları gibi gecenin karanlığında kaybolurlar. 4 yıl önce ortaya çıkan, bir Skull and Bones (Kafatası ve Kemikler) üyesinin 1918'da yazdığı "Kötü Geronimo" başlıklı mektubu, bu eski söylencenin gerçek olabileceği yolundaki kuşkuları artırdı. Mektuba göre mezardaki kemikler gerçekten Geronimo'ya aitti. Kemikleri çalan üç gençten biriyse, ABD eski başkanı George Bush'un babası Prescott Bush'du. Yine mektuba göre Geronimo'nun kemikleri hâlâ Connecticut eyaletinin New Haven kentinde, Anıt Mezar adı verilen Bones mabedinde gizli... Bu iddianın ardından, 61 yaşındaki ikinci nesil torun Harlyn Geronimo savaş boyalarını yüzüne sürdü ve "Büyük büyük babamın ruhu serbest kalamadı" diyerek, kadere bakın ki, ABD Başkanı olan torun Bush'tan bir mektupla yardım istedi. Anlaşılan o ki, Bush'tan Geronimo'ya bir cevap ulaşmadı. Torun Geronimo, büyük büyükbabasının ölümünün 100'üncü yıldönümü olan 20 Şubat 2009'da mezarlık ABD federal hükümeti topraklarında olduğu için hükümete ve Skull and Bones isimli öğrenci topluluğuna dava açtı. Ayrıca mezarın, Geronimo'nun öldüğü Fort Hill'den doğduğu New Mexico'nun dumanlı Gila Dağlarına nakledilmesini istedi.

'KÖTÜLÜĞÜ SEVİYORLAR'
Peki bizim deyişimizle kemikleri sızlayan Geronimo'nun ruhu huzura erecek mi? "Anıt Mezar'ın Sırları" isimli kitabın yazarı, Yale mezunu ve Skull and Bones uzmanı Alexandra Robbins'in yorumu şöyle: "Bones'un Geronimo'nun kemiklerini çalmış veya çalmaya niyetlenmiş olması mümkün. Ama çalmışlarsa bile çok iyi gizlemişlerdir. Haklarında ne kadar gizem üretilirse, o kadar keyif alıyorlar. Kötü adam gibi görünmeyi seviyorlar." Robbins, Bones'un dünyanın en elit ve gizliliği koruyabilmesi açısından dünyanın en başarılı örgütü olduğunu söylüyor: "Komplo teorisyenleri, Bones adamlarının yeni dünya düzeninde gölge bir hükümeti yöneten satanik bir güç olduğunu ve örgütün üyelerine kendi alanları içinde kendi güçlerini tatmin etmelerini istediğini söylüyor. Atom bombasının atılmasına neden oldukları, bu teoriler arasında." Fort Hill'deki müzenin arkeoloğu ve yöneticisi Towana Spivey'in yorumuysa şöyle: "Ellerinde bir kafatası olduğuna eminim ama Geronimo'ya mı ait, işte ondan emin değilim."