Sağanak yağışa dikkat!-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 11:25
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin iç ve batı kesimlerinde aralıklarla sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara, Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerimizde yer yer sis görülecek.

HAVA SICAKLIĞI : Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı; zamanla Marmara ve Ege'de 5 ila 7 derece azalacak.

RÜZGAR : Genel olarak güney ve güneybatı, zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, iç ve batı bölgelerimizde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Marmara ve Kıyı Ege'de bugün akşam 18.00'e, Antalya ve ilçelerinde de yarın 06.00'ya kadar sürecek gök gürültülü sağanak yağış beklendiği bildirildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Marmara ve Kıyı Ege'de (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa) bugün akşam 18.00'e kadar devam edecek gök gürültülü sağanak yağış beklendiği kaydedildi. Antalya ve ilçelerinde de bugün sabah saatleri ile yarın saat 06.00 arasında gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtilen açıklamada, ani sel, su baskını, sel, yıldırım gibi muhtemel olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları istendi.

İZMİR VALİLİĞİ'NDEN YAĞIŞ VE LODOS UYARISI: İzmir Valiliği, kentte şiddetli yağış ve lodos beklendiğini belirterek, vatandaşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İzmir'de sabah saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağışın akşam saatlerine kadar sürmesinin beklendiği, yine sabah başlayan kuvvetli lodosun ise yarın sabaha kadar devam edeceği belirtildi. Açıklamada, yağış ve lodosun ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, çatı uçması, ulaşımdaki aksamalar gibi olumsuzluklara neden olabileceği ifade edilerek, gerekli tedbirlerin alınması uyarısında bulunuldu.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şelinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BURSA VALİLİĞİ'NDEN FIRTINA UYARISI: Bursa Valiliği iç ve batı bölgelerde etkili olması beklenen kuvvetli fırtına dolayısıyla vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Valilik Bursa'da etkili olan kuvvetli fırtınaya karşı halka dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulundu. Yarın sabah saatlerine kadar etkili olması beklenen fırtınanın saatteki hızının 100 kilometreye kadar çıkacağı belirtilirken, vatandaşların çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesiyle, doğalgaz zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları istendi.

KAYSERİ'DE LODOS UYARISI: Kayseri Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, kentte kısa süreli şiddetli lodos beklendiğini ve halkın soba zehirlenmelerine karşı dikkatli olmasını istedi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, özellikle iç ve batı bölgelerinde 35-40 kilometre hıza kadar ulaşan kuvvetli rüzgarın beklendiği bildirildi. Halkın soba ve doğalgaz zehirlenmesine karşı tedbirli olmalarını ve baca gazı zehirlenmelerine karşı daha dikkatli olmaları istenilen açıklamada, bugün aralıklarla sağnak yağışın beklendiği kaydedildi. Öte yandan Kayseri Emniyet Müdürlüğü ise seyir halinde ring atan ekiplerin dikkatli olmasını ve yaşanabilecek çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesine karşı duyarlı olmasını istedi.

MARMARA BÖLGESİ YILBAŞINDA ILIK HAVANIN ETKİSİNE GİRECEK

Marmara Bölgesi yılbaşında ılık havanın etkisine girecek. Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale'de bugün için gündüz sıcaklığının 16-18 derece olduğunu söyledi. Gün boyu yağışların aralıklarla süreceğini ifade eden yetkililer, akşamdan sonra yağışların ve lodosun kesileceğini, sıcaklığın azalacağını bildirdi. Gündüz sıcaklığının yarın 10 dereceye kadar gerileyeceğini ifade eden yetkililer, ''Çarşamba gününden itibaren bölgemiz Akdeniz üzerinden gelecek ılık havanın etkisine girecek. Lodosla birlikte sıcaklıklar yükselecek. Gündüz sıcaklığı 15 dereceye kadar çıkacak'' dedi. Yetkililer, lodosun etkisiyle 31 Aralıkta hava sıcaklığının 7 derece civarında olacağını, kar veya yağmur beklenmediğini belirtti.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bölge genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

EGE : Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kıyı Ege'de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güneyli yönlerden kuvvetli ve kıyı kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, Yozgat çevreleri ile zamanla kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir) aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU : Parçalı çok bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis görülecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...