'Kanka polise' SMS yağmuru

İstanbul Polisi'nin çocuklar için kurduğu hat ilgi gördü. Dayakçı babayı şikâyet eden çocuktan, torununu döven oğlunu ihbar eden dedeye kadar herkes mesaj atıyor

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
İstanbul polisinin, ilköğretim çağındaki çocuklarla iletişim için başlattığı 'Alo Kanka 1550' projesi büyük ilgi gördü. Bir yılda 82 bin çocuk, "kanka polislere" mesaj yolladı. Kimi babasından şiddet gördüğü için yardım istedi, kimi de sevgilisi olmadığından yakındı. Mesajlar sayesinde onlarca çocuğun hayatı değişti. İstanbul Çocuk Şube Müdür Yardımcısı Uğur Tekin, projenin İstanbul'la sınırlı olduğu halde Türkiye'nin farklı köşelerinden de mesaj aldıklarını söyledi. Tekin, yetişkinlerden de 'çocuklara yönelik şiddet' ihbarları aldıklarını anlattı. İstanbul'un 39 ilçesindeki 2 bin 200 ilköğretim okulunun büyük kısmını ziyaret eden 'Alo Kanka 1550' ekibi, 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

PSİKOLOGLA EVE ZİYARET

Kanka polisler 1550'ye mesaj gönderen çocukların şikâyetlerine göre evlerine de gidiyor. Bir polis, bir psikolog ve bir de sosyal hizmetler uzmanından oluşan 'Alo Kanka' ekibi hem aileyle hem de çocukla görüşüyor. Ciddi durumlarda ise hemen savcılığa durumu bildiriyor. İşte çocukların polis ağabeylerine attıkları 'sms' lerden bazıları;
"Beş kardeşiz, babam bize bakmıyor, üvey anne yüzünden bizi ve babaannemizi dövüyor. Zor durumdayız, ne olur, yardım edin."
"Kanka sevgilim yok, nasıl bulucam"
"Abla olarak rica ediyorum, ailem, ben ve küçük kardeşim, erkek kardeşimden sürekli küfür ve bıçakla dayak yiyoruz, yardım edin"
"Üvey annem şiddet uyguluyor, adresim..."
"Satrançta kısa mat yöntemi var mı?"
"Kanka sosyal bilgilerden 98 aldım, 2 puanla 100'ü kaçırdım."
"Kanka ben de polis olmak istiyorum, ne yapmam lazım?"
"Polis evladım, oğlum torunumu dövüyor"