Anne ve çocuklarının acı sonu

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde, bir evde çıkan yangında, 7 aylık hamile kadın ve 2 çocuğu yanarak öldü.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 14:51
ABONE OL
Vakıf Mahallesi Vural Sokak'ta oturan Mehmet (47) ve Şengül Arda (27) çiftine ait evde sabaha karşı henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Baba Mehmet ve 7 aylık hamile eşi Şengül ile çocukları Sümeyye (7) ve Umutcan'ın (5) uyuduğu sırada çıkan yangın, kısa sürede büyüdü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Uyanarak yangına müdahale etmek isteyen baba Mehmet Arda, üzerindeki eşofmanların tutuşması üzerine kendini evin bahçesindeki süs havuzuna attı. Babanın bağırarak yardım istemesi üzerine yangından haberdar olan mahalle sakinleri, durumu polis ve itfaiyeye bildirdi.

Yaralı Mehmet Arda, 112 Acil Servis ekibince Şevket Yılmaz Devlet Hastanesine kaldırıldı. Arda, burada yapılan müdahalenin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.
İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Evden dışarı çıkmayı başaramayan anne Şengül, çocukları Sümeyye ve Umutcan, yanarak hayatını kaybetti. Anne Arda ve çocuklarının cesetleri itfaiye ekiplerince bulundu.

Yangın, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 3 saat süren çalışmaları sonucu tamamen söndürülürken, Mehmet Arda'nın ilk eşinden olan 19 yaşındaki oğlu Sercan Arda'nın, teyzesinde kaldığı için geceyi evde geçirmediği öğrenildi.

Bu arada, Mehmet Arda'nın yeni satın aldığı ve evinin önüne park ettiği ticari minibüsü de kullanılamaz hale geldi.

''YANGININ, AİLE FERTLERİNİN YATTIĞI ODADAKİ ELEKTRİKLİ ISITICIDAN ÇIKTIĞINI TAHMİN EDİYORUZ''

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, merkez Yıldırım ilçesinde bir evde çıkan ve 7 aylık hamile kadın ile 2 çocuğunun hayatını kaybettiği yangınla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü belirterek, ''Yangının, aile fertlerinin yattığı odadaki elektrikli ısıtıcıdan çıktığını tahmin ediyoruz'' dedi.

Doğan, sabaha karşı kendilerine ulaşan ihbarın ardından 9 ekiple Vakıf Mahallesi Vural Sokak'taki evde çıkan yangına müdahale ettiklerini söyledi. Yangında, 7 aylık hamile Şengül Arda ile 7 yaşındaki kızı Sümeyye ve 5 yaşındaki oğlu Umutcan'ın hayatlarını kaybettiğini, baba Mehmet Arda'nın yaralandığını ifade eden Doğan, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğünü bildirdi.

Doğan, yangını söndürme işlemlerinin tamamlanmasından sonra iki katlı evde inceleme yapıldığını dile getirerek, ''Yangının, aile fertlerinin yattığı odadaki elektrikli ısıtıcıdan çıktığını tahmin ediyoruz. İlk kanaatimiz bu yönde. Ancak incelemelerimiz sürüyor'' dedi.

YANGIN, UZAK DOĞU'DAN GELEN STANDARTLARA UYMAYAN ÜRÜNLERİ GÜNDEME GETİRDİ

Bursa'da bir evde çıkan, 7 aylık hamile kadın ile 2 çocuğun ölümüyle sonuçlanan yangının elektrikli ısıtıcıdan kaynaklandığının tahmin edilmesi, Uzak Doğu'dan gelen standartlara uymayan ürünleri gündeme getirdi. Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Erdal Aktuğ, elektrikli ısıtıcıdan kaynaklanan yangınların iki önemli nedeninin olabileceğini belirtti.

Bunlardan birinin ısıtıcının devrilmesi olduğunu ifade eden Aktuğ, ''Piyasada satılan birçok ürün emniyetli. Isıtıcının devrilmesi ya da zemine tam basmaması durumunda elektrik akımını kesiyor. Bu tür emniyeti olmayan ısıtıcılar devrilse bile ısıtmaya devam ediyor ve yangınlara yol açabiliyor'' dedi. Aktuğ, ikinci durumun ise ısıtıcının tesisatta yaptığı tahribat olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Uzak Doğu'dan gelen birçok ürün standartlara uymuyor. Bu ürünler farklı nedenlerle yangınlara yol açabiliyor. Bazı cihazlar kullanıldığı yerdeki tesisatın gücüne fazla gelebiliyor. Vatandaşlar daha iyi ısınmak için yüksek güçte ısıtıcı alabiliyor ancak bunlar tesisatta ciddi tahribata yol açarak yangına davetiye çıkarabiliyor. Bunun için evlere kaçak akım rölesi (yangın rolesi) takılması gerekiyor. Bu roleler, herhangi bir kaçak olduğunda ya da yangın tehlikesi olduğunda elektriği keserek kötü sonuçları önlüyor.''

Eski yapıların tesisatlarının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Aktuğ, ''Eve alınan her elektrikli eşya tesisata ilave yük demek. Aşırı yük tesisatta yangınlara yol açabilecek sorunları tetikleyebiliyor. Biz oda olarak çok küçük ücret karşılığında tesisatları kontrol edebiliyoruz. Herkesin evindeki tesisatı kontrol ettirmesi gerekli'' diye konuştu.

"SOBA ÜÇ CAN DAHA ALDI" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"ANNE VE BEBEĞİ SOBA KURBANI" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ