Antalya'da su baskını

Antalya'da etkili olan şiddetli yağış devam ederken, itfaiye, mahsur kalan vatandaşlara ve 50'ye yakın su baskınına müdahale edildi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 14:34
ABONE OL
Antalya kent merkezinde şiddetini zaman zaman artıran sağanak nedeniyle gecekonduların bulunduğu Yüksekalan, Barış, Konuksever, Beşkonaklar, Hüsnü Karakaş ve Yeşildere mahallelerindeki onlarca evden, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne su baskını ihbarları yapıldı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 50'ye yakın ihbar alırken, gecekondu ve alt katlardaki konutlarında mahsur kalan ailelerin can güvenliğinin sağlanması için bu yöndeki ihbarlara öncelik verdi. Çok sayıda ekip tarafından, su baskını yaşanan mahallelerde önlemler alındı ve su tahliye çalışmaları yapıldı.

TUNCA NEHRİ YENİDEN TAŞTI

YILBAŞINDA HAVA NASIL OLACAK? - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

Bu arada, yoğun yağış nedeniyle su basan iş yerleri arasında Antalya 15. Noterliği de bulunuyor. Noterlik bürosunun bodrum katındaki bazı evraklar sular altında kaldı. Buradaki tahliye çalışmaları devam ediyor.
Bazı caddelerdeki otomobiller yarıya kadar suya gömülürken, yetkililer, şimdiye kadar ulaşılan ihbarlara göre su baskınlarda can kaybı bulunmadığını bildirdi. İl merkezinde bazı bölgelerde etkisini de yitirmeye başlayan yağış, aralıklarla sürüyor.

KENT MERKEZİNE 9 SAATTE METREKAREYE 139 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Şiddetli yağışın etkili olduğu Antalya kent merkezinde 9 saatte metrekareye 139 kilogram yağış düştü. Antalya'da dün akşam saatlerinde başlayan ve etkili olan yağış, hayatı olumsuz etkiledi.

Yağışın etkisiyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, pek çok araç yollarda mahsur kaldı. Tarihi Kaleiçi semtinde bazı sokaklardaki parke taşları söküldü, su basan bazı işletmelerdeki el dokuması halılar zarar gördü. Kaleiçi'nde Selçuk Mahallesi Muhtarlığı ve Türkevi Otel'in giriş katını su bastı. Otelin giriş katındaki odalar, resepsiyon ve mutfak su altında kaldı. Suyu tahliye çalışmalarına otel müşterileri de destek verdi.

Demircikara Mahallesi 1432. Sokak'taki Melek Hanım Apartmanı'nın giriş katını da su bastı. Saat 03.00 sıralarında bahçe duvarının yıkılması üzerine pencere ve kapıdan eve su girmeye başladı. Su seviyesinin kısa sürede 1,5 metreye ulaşması üzerine, evde bulunan Asuman Klaja ve Fatma Elter, komşulardan yardım istedi. Mahalle sakinleri, penceredeki demir parmaklıkları keserek Elter ve Klaja'yı dışarı çıkardı. Yağış, Kemer ilçesinde de etkili oldu. Çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Toprak kayması sonucu trafiğe kapanan Kiriş dağ yolu, ekiplerin çalışmasıyla kısa sürede trafiğe açıldı.

10 SAATTE 470 BAŞVURU YAPILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, dün akşamdan itibaren itfaiyeye toplam 470 başvuru yapıldığını bildirdi. Başvuruların 30'unun iş yeri, 70'inin evle ilgili olduğunu belirten Pehlivan, geri kalan başvuruların ise caddelerde araçlarında mahsur kalan kişilerden geldiğini kaydetti.

İtfaiye ekiplerinin sabaha kadar çalıştığını ifade eden Pehlivan, yağışın daha çok Demircikara, Yeşilbahçe, Çağlayan, Kızıltoprak, Yeşildere, Düdenbaşı, Konuksever, Gebizli mahalleleri ile Aksu ilçesindeki Pınarlı bölgesinde etkili olduğunu söyledi. Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Yunus Demir de dün akşam 18.00 ile 03.00 saatleri arasında kent merkezinde metrekareye 139 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Yağış miktarı açısından bu rakamın Antalya için çok yüksek olmadığını belirten Demir, ''Ancak yağışın düştüğü süreye bakılırsa bu rakam yüksek'' dedi.

Kent merkezinde bugün, çarşamba ve perşembe günleri yağış beklenmediğine dikkati çeken Demir, yağışın cuma günü Antalya'nın doğu ilçelerinde yeniden etkili olacağını kaydetti. Yunus Demir, sıcaklıklarda önemli bir değişiklik beklenmediğini, bu akşamda itibaren bölgede poyrazın etkili olacağını sözlerine ekledi.

DENİZLİ'NİN ÇİVRİL İLÇESİNDE ŞİDDETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE BİR HAYVAN BARINAĞI ÇÖKTÜ

Denizli'nin Çivril ilçesi Belence köyünde, şiddetli yağış nedeniyle bir hayvan barınağının çökmesi sonucu 37 büyükbaş hayvanın telef oldu.

Şiddetli yağmurun oluşturduğu sular, Belence köyünün üst kısmındaki tepede bulunan İsmail Onk'un evinin önündeki hayvan barınağının çökmesine neden odu. Göçükte, barınakta bulunan 65 büyükbaş hayvandan 37'sinin telef olduğu, 9'unun yaralı olarak kurtarıldığı, 19'unun ise kayıp olduğu belirtildi.

Çivril'e bağlı Işıklı Belediyesine ait kepçelerle çöken barınağın kazıldığı, enkazdan çıkarılan hayvanların köyün dışında bir araziye gömülmeye başlandığı kaydedildi. İsmail Onk'un evinin önündeki traktör ve otomobilin de zarar gördüğü öğrenildi. Bu arada, Çivril Kaymakam Vekili Muzaffer Başıbüyük'ün, incelemelerde bulunmak üzere Belence köyüne gittiği bildirildi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ