Lodos uçak sürükledi

Lodos ve sağanak yağış batıda yaşamı aksattı. İstanbul'da kuvvetli rüzgâr park halindeki uçağı sürükledi

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Türkiye, lodos ve sağanak yağışın etkisi altına girdi, bir çok ilde hayat durma noktasına geldi. Kuvvetli rüzgâr, İstanbul'da park halindeki bir uçağı sürükledi, Marmara'da seyreden 21 şilep ve tanker, Şarköy'e sığındı, İzmir'de ilköğretim okuluna yıldırım düştü.

İSTANBUL- İstanbul'da saatteki hızı 85 kilometreye çıkan fırtına, Atatürk Havalimanı'nda Best Air'a ait MD-82 tipi yolcu uçağını sürükledi. 15 derecelik açıyla yana sürüklenen uçak, DHMİ ekiplerinin çabalarıyla bulunduğu yere sabitlendi. Yaklaşık 5 dakika etkili olan lodos Sarıyer Armutlu'da çatıları uçurup, elektrik direklerini devirdi. Şişli'de de bazı binaların çatısı uçtu. Pendik-Yalova, Kartal- Yalova deniz otobüsü seferleri iptal edildi. Marmara'da seyreden 32 gemi ve şilep ile düşük tonajlı 21 yük gemisi, Şarköy sahiline demir attı. Çanakkale'de araba vapuru seferleri, geçici olarak iptal edildi.

İZMİR- Bayraklı ilçesindeki Merkez İlköğretim Okulu'nun elektrik panosuna yıldırım düştü. Okulun alt kattaki trafo merkezinde yangın çıktı. Duman altında kalan 728 öğrenci tahliye edildi. Zarar gören okulda, 4 Ocak'a kadar eğitim ve öğretime ara verildi. Kordon ve arka sokakları su bastı. Buca ve Konak'ta bazı sokaklarda rögarların tıkanması sonucu su baskınları meydana geldi. Gaziemir'deki alt geçitlerde suların birikmesi sonucu trafik felç oldu.

MUĞLA- Fırtına nedeniyle dalga boyu yaklaşık 3 metreye ulaştı. Yat limanında demirli teknelerin zarar görmemesi için sahipleri büyük çaba gösterdi. Bodrum'da ise hızı saatte 65-70 kilometre olarak ölçülen fırtına etkili oldu. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen fırtına nedeniyle, Bodrum ile Yunanistan'ın İstanköy Adası arasındaki feribot seferi iptal edildi.

EDİRNE-Hava sıcaklığının 7 derece olarak ölçüldüğü kentte, son 6 saattir metrekareye 15 kilogram yağış düştü. Yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

KIRKLARELİ- Kırklareli'nde de sabah erken saatlerde başlayan sağanak yağışta 4 saatte metrekareye 27 kilogram yağmur düştü. Yağış nedeniyle Karakaş ve Pınar Mahallesi'nde 2 evi su bastığı, bazı iş yerlerinin de etkilendiği bildirildi. Ana arterler ve caddelerdeki su birikintileri ise 2 motopomp ve 6 ekiple temizlendi.

ANTALYA- Antalya'da şiddetli yağış nedeniyle bazı ev ve işyerlerini su basarken, çok sayıda otomobil de sular altında kaldı. Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali önünde meydana gelen sel nedeniyle sular altında kalan otomobilleri, itfaiye çekti.

ERZURUM- Ankara-Kars seferini yapan Anadolu Jet'e ait yolcu uçağı, Kars Havaalanındaki yoğun sis nedeniyle Erzurum'a indi. Yolcular Kars'a otobüsle gönderildi.

ÇANAKKALE- Kuzey Ege'de etkili lodos nedeniyle Geyikli-Bozcaada araba vapuru seferleri durduruldu. Zaman zaman hızını artıran fırtına nedeniyle Bozcaada'da ve Geyikli'den yapılması gereken araba vapuru seferleri geçici olarak iptal edildi.

Serdar CANIPEK- Deniz DERİN-Mustafa KAYAFatih ŞENDİL- Kadir KEMALOĞLU -Yakup ÖNAL


YILIN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

ÜNLÜLERİN İLK FİLMLERİNİ HATIRLIYOR MUSUNUZ?

YURDUM İNSANINDAN İLGİNÇ İLANLAR

TÜRKİYE'DEN KIŞ MANZARALARI