Olimpiyatta tek başına!

Milli patencimiz Kanada'da yapılacak Kış Olimpiyatları için Türk sponsor bulamadı. Ülkede haber oldu. Kanada firmaları sporcumuza sahip çıktı

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Kanada'nın Vancouver kentinde 12-28 Şubat arasında yapılacak Kış Olimpiyatları için geri sayım başladı. Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek buz patencimiz Tuğba Karademir ve ailesi ilgisizlikten şikayetçi. Türk firmalarından sponsor desteği göremeyen Karademir piste çıkacağı salon için ailesine bilet bulamamakla şok yaşadı.

KİMSENİN HABERİ YOK

Vancouver Olimpiyat Organizasyonu'nun kurayla verilen biletlerini alamayan ailenin çaresizliği geçen hafta Kanada'nın yüksek tirajlı gazetesi Globe and Mail'e manşet oldu. "Türkiye'deki ilgisizlikten şikâyet ederek Kanada'ya göç eden aile, kızlarının masraflarını uzun süre tuvalet temizleyerek, pizza dağıtarak kazandığı paralarla sağladı" ifadelerinin yer aldığı haber ertesi gün büyük ses getirdi. Kanadalı Petro Kanada şirketi yetkilisi ailenin durumuna acıdıklarını söyleyerek bilet ve diğer tüm ihtiyaçlarını karşılayacaklarını duyurdu. SABAH, Tuğba'nın annesi Sabit Karademir ile bilet polemiği ve yaşadıkları sorunlar üzerine konuştuk. Sabit Karademir "Bir futbolcuya verilen taransfer ücretiyle Türkiye'de 100 buz patenciye burs sağlanır. Dünya spor camiası Tuğba'ya büyük ilgi gösterirken maalesef ülkemizde olimpiyatların olacağından orada sporcumuz olduğundan bile kimsenin haberi yok. Hiçbir firma taleplerimize rağmen sponsor olmaya yanaşmıyor." diyor. Tuğba Karademir ise "Diğer ülkeleri temsil eden sporculara özeniyorum" sözleriyle oldukça dertli.

FEDERASYON'DAN YANIT

Türk yetkililere bilet için başvurduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını söyleyen Karademir "Diğer ülkelerin sporcularına ve ailelerine konaklamadan bilete kadar her türlü imkân sağlanıyor. Vancouver Olimpiyat Komitesi seyircilere biletleri çekilişle veriyor. Biz kendi olimpiyat komitemizden bilet istedik. Onlar bilet ayarlayamadı. Sonunda bize Kanada firmaları sahip çıktı" dedi. Kimya Mühendisi olan Sabit Karademir "Bu kadar ilgisizlik yeter, deyip bir gün kızınıza Kanada milli forması giydirir misiniz" sorumuza "Kesinlikle hayır. Türkiye bizim vatanımız" cevabını verdi. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Türkiye Buz Pateni Federasyonu Genel Sekreteri Abdurrahman Koral ise ailenin bilet başvurusunu kendilerine geç yaptığını söyleyerek "Kanada'daki komite 1 kafile başkanı, 2 sporcu ve 1 teknisyen için sınırlı sayıda akreditasyon yapıyor. Bilet konusu tenik bir mesele" dedi.

KANADA'YI REDDETMİŞTİ
Daha 8 yaşındayken ilk kez milli formayı giyen Tuğba Karademir Türkiye'den ilgi göremeyince 1996'da ailesi ile Kanada'ya yerleşti. Kanada şampiyonasında ilk 5'e girerek Kanada milli takımına girdi, ancak Türkiye'yi temsil etmeyi tercih edip ayrıldı. Tuğba Karademir artistik buz pateni dalında geçtiğimiz mart ayında Los Angeles'ta düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda aldığı sonuçla Vancouver finallerine kaldı.

YILIN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

ÜNLÜLERİN İLK FİLMLERİNİ HATIRLIYOR MUSUNUZ?

YURDUM İNSANINDAN İLGİNÇ İLANLAR

TÜRKİYE'DEN KIŞ MANZARALARI