Terör saldırısı paniği Süperstar'ı da vurdu

ABD uçağındaki bombacı paniği nedeniyle tüm dünyada güvenlik önlemleri artırıldı. ABD'den dönen Ajda Pekkan: Didik didik arandık. Yine paranoya başladı

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Nijerya uyruklu bir kişinin, Amsterdam- Detroit seferini yapan ABD uçağında bombalı saldırı girişiminin ardından, Atatürk Havalimanı'nda da özellikle ABD'ye giden uçaklara son biniş kapısındaki güvenlik önlemleri iki katına çıkarıldı. Amerika'dan dönen sanatçı Ajda Pekkan "Didik didik arandık. Yine paranoya başladı" diye konuştu.

'SİNİRLENMEMEK LAZIM'
New York'ta geçen cuma günü konser veren ve dün THY'nin tarifeli uçağıyla Türkiye'ye dönen süperstar Ajda Pekkan da, "Ayakkabılar çıkartılıyor. Metal olan her şey çıkartılıyor. Obama'nın özel talimatı olmuş galiba. Onlar da bizim güvencemiz, güvenliğimiz için bu uygulamaları yapıyorlar. Sinirlenmemek lazım" dedi.

'ABD ELLE ARAMA İSTEDİ'
Amerika'ya giden yolcuların, uçağa binmeden önceki pasaportları ve biniş kartları daha sıkı kontrol ediliyor. Yolcular, dedektörlü kapıdan geçip, sinyal vermese dahi ayakkabıları çıkartılarak X-Ray cihazından geçiriliyor. Dedektörlü kapıdan geçen tüm yolcular, önce özel güvenlik görevlilerince dedektörle, sonra polis tarafından elle aranıyor. İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, "Amerika, tüm havalimanlarından ABD yolcularının elle aranmasını istedi" dedi.

UÇAĞA SALDIRI GİRİŞİMİNİ EL KAİDE ÜSTLENDİ
Amsterdam-Detroit seferini yapan yolcu uçağına saldırı girişimini, El Kaide üstlendi. Örgütün Arap Yarımadası'nda faaliet gösteren kolu adına yayımlanan bildiride, saldırı girişiminin ABD'nin örgütün Yemen'deki grubuna yönelik saldırılarına yanıt olduğu savunuldu. Örgütle eşgüdümlü hareket ettiği ve ileri teknik donanım sundukları belirtilen Abdülmuttalip'in kimliği ise Ömer Faruk El Nijiri (Nijeryalı) olarak açıklandı. Bildiride saldırının teknik arıza nedeniyle başarısız olduğu savunuldu. Yemen güvenlik güçleri, ABD istihbaratının yardımıyla bu ay Yemen'deki El Kaide'ye yönelik iki hava saldırısı düzenlemişti.

YILIN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

ÜNLÜLERİN İLK FİLMLERİNİ HATIRLIYOR MUSUNUZ?

YURDUM İNSANINDAN İLGİNÇ İLANLAR

TÜRKİYE'DEN KIŞ MANZARALARI