15'inci yılında da elde var hüzün

Arkeolog Yasemin Cebenoyan, 30 Aralık 1994'te yazar Onat Kutlar'ın da can verdiği bombalı saldırıda yaşamını yitirmişti. Bir yıl sonra ağabeyi Cüneyt Cebenoyan'ın oğlu Ali doğdu Kızlarının yokluğunu torunlarıyla gidermeye çalışan anne-baba Cebenoyan, Ali'yi de alarak gittikleri Yalova'da depreme yakalandı. 3'ü de yaşamını yitirdi. Aileden geriye tek Cüneyt kaldı

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
Yazar Onat Kutlar ve arkeolog Yasemin Cebenoyan tam 15 yıl önce, 30 Aralık 1994'te The Marmara Oteli altındaki Cafe Marmara'da, vestiyere asılı bir paltonun cebinde patlayan bombanın kurbanı oldu. Olayda ağır yaralanan Kutlar, 11 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra kurtarılamayarak hayatını kaybetti. İlk anda ölen talihsiz genç kız Yasemin Cebenoyan, doğum günü olan 29 Aralık'tan 1 gün sonra hayata gözleri yumdu. İşte bu acı ölümün birinci yıldönümünde, yani 30 Aralık 1995'te, Cebenoyan'ın ekonomist ve sinema yazarı olan ağabeyi Cüneyt'in oğlu Ali doğdu. Anne-baba Cebenoyan kızlarının acısını torunlarıyla gidermeye çalışırken, bir başka felaket kapılarını çaldı. Yaşlı çiftin torunları Ali'yi de alarak gittiği Yalova'daki yazlık ev, Marmara depreminde başlarına göçtü, üçü de hayatını kaybetti.

'ÜSTÜNE GİTMEYİN' DEDİLER
Aileden hayatta kalan tek kişi olan Cüneyt Cebenoyan'ın daha sonra bir kızı daha oldu. Bir gün o küçük kızının resimlerini fotoğraf stüdyosundan almak üzere, Levent'te bulunan HSBC Bankası'nın binasının civarına doğru yola çıktı. Oraya çok yakın bir mesafedeyken korkunç bir patlama oldu, bina neredeyse tamamen yıkıldı, içeride ve çevresinde çok kişi öldü. Dün Cüneyt Cebenoyan'ı evinde ziyaret ettim. Hâlâ üzgün, hâlâ sitemli hallerde gördüm. Cüneyt Bey diyordu ki; "Bu ülkenin iki güzide insanı, çok iyi yetişmiş birer değer olan iki pırlantası gitti. Faillerin İBDA-C üyesi oldukları söyleniyordu. Sonra 3-4 PKK'lı yakalandı. Biz Yasemin'in katledilme olayının tüm detaylarıyla aydınlığa kavuşmasını beklerken, emniyetten babama telefonlar geldi: 'İşte katiller yakalandı. Daha fazla üstüne gitmeyin bu mevzunun' dediler. Susmamız isteniyordu. Sanki Münevver cinayetinin bir başka şekliydi. Orada da emniyet müdürü kızın babasına 'sus' demişti, hatırlayın. Sonra bir başka emniyet müdürü geldi ve fail yakalandı, olayın iç yüzü çorap söküğü gibi çıktı ortaya. Bombalamayı yaptığı söylenenler itiraf da ettiler ama pişmanlık yasasından da yararlandılar. Bu nedenle cezalarında büyük indirim yapıldı. Şu anda hepsi dışarıda, serbest geziyor. Acı bizim içimizde, katiller dışarıda yani. Soruyorum: 'Suçlananlar gerçek suçlular mıydı, cezalar nasıl verildi, nasıl indirildi, tahliye edilmeleri nasıl 2-3 satırlık haberlerle geçiştirildi?"

'ÇOK ÖZEL BİR KIZDI'
Yasemin Cebenoyan'ın biyografisine bakınca gerçekten de nasıl bir değerin yittiğini görmek mümkün. Liseyi Fransız okulu Saint- Benoit'da bitirmiş. Marmara Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, çok hevesi olduğu için sınavı kazanıp, bu defa da İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji'ye girmiş ve bitirmiş. Ardından Amerika'ya gidip Columbia Üniversitesi'nde İngilizce dil eğitimi görmüş. 1989'da İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü, Turizm İşletmeciliği Eğitim Bölümü'nde lisansüstü öğrenimini tamamlamış ve TÜRSAB Turist Rehberliği kursunu bitirmiş. Fransızca-İngilizce turist rehberliğinin yanı sıra, birçok yabancı devlet adamına VIP rehberliği de yapmış. Arkeolog olarak da Efes'te, Artemis kazılarında, Selçuk Efes Müzesi'nde ve Bodrum'da Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde yıllar boyu çalışmış.

ONAT KUTLAR EFSANESİ...

O korkunç olayın yitiklerinden olan Onat Kutlar'ı anlatmaya ise sayfalar yetmez. Tiyatro oyuncusu eşi Filiz Kutlar da, Cüneyt Cebenoyan gibi adaletin tecelli ettiğine inanmıyor. Filiz Kutlar, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şöyle diyor: "Bu dava zaten doğru dürüst açılmadı ki kapanmış olsun. Çok ses getirdiği için birilerini çıkarıp 'işte bunlar' diye teşhir edip, güya yargıladılar. Duruşmalarda anlattıklarını asla iyi ezberleyemediklerini gördük. Bu dava kaynadı gitti."

11 GÜN DAYANABİLDİ

Cafe Marmara'da patlayan bombanın kurbanlarından yazar Onat Kutlar, 11 gün yoğun bakımda kalmış, kurtarılamamıştı. Kutlar'ın eşi Filiz Kutlar da tıpkı Cüneyt Cebenoyan gibi adaletin tecelli ettiğine inanmıyor.

FELAKETLER ART ARDA
Kızlarını kaybeden anne-baba Cebenoyanlar, torunları Ali'yle teselli bulmaya çalışıyordu. Ancak bu kez de bir başka felaket kapılarını çaldı. Yaşlı çift, Yalova'da yakalandıkları Marmara depreminde 4 yaşındaki torunları Ali'yle birlikte can verdi.

Ünlülerin ilk evlilikleri

Ünlülerin gerçek isimleri

Ünlülerin doğum tarihleri

Dünyanın en güzel yüzleri

Dünyanın en esnek kadınları

Dünyanın en ilginç festivalleri