3 taksitle satıldı

Adana'da, 5 yıl önce babası tarafından 3 taksitte 25 bin TL başlık parasına sevmediği ve kendisinden 15 yaşı büyük olan kocasıyla evlendirilen genç kadın, kızların parayla erkeklere satılmasına karşı olduğunu söyledi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 13:42
ABONE OL
Adana'ya Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç eden aileler hala başlık parası geleneğini sürdürüyor. Şanlıurfa'dan Adana'ya göç eden iki aile arasında 7 yıl önce yaşanan olayda, H.D. (37), A.Ç.'yi (22) babasından istedi. Babası, 15 yaşında olmasına rağmen A.'yı 25 bin TL başlık parası karşılığında kendinden 15 yaş büyük ve sevmediği H.D.'ye verdi. Üstelik kızını verdiği kişi hamallık yaparak geçimini sağladığı için 25 bin TL'nin hepsini bir defada ödeyemedi.

Baba başlık parasın 3 taksite böldü. H.D., evlendikten sonra başlık parasını ödeyebilmek için eşini de alıp çalışmak için Adana'ya geldi. Başlık parası borcunu çalışarak 3 yıl içinde ödedi. Borcu ödediklerinde 3 çocukları bulunan H.D. ve A.Ç çiftinin şu anda 5 çocuğu var.

Bu çağda genç kızların başlık parasıyla evlendirilmemesi gerektiğini söyleyen A.Ç., "Artık başlık parasıyla evlendirme dönemi geride kalsın. Ben evlendim ama insanlar birbirini severek evlensin. Benim artık geriye dönüşüm yok. Kocamdan 5 tane çocuğum var. Onu ilk başta sevmiyordum ama şimdi seviyorum. Benim 3 kızım var bunların hiçbirini başlık parasıyla vermeyeceğim. Artık başlık parasıyla kız verme dönemi bitmesi lazım" dedi.

Hiç okula gitmediğini, okul çağında evlendirilerek çocuk yaşta çocuğunun olduğunu anlatan A.Ç., "Ben de kocamda hiç okumadık. Kocam şimdi hamallık yapıyor. Evimizi öyle geçindiriyor. Ama ben okumak isterdim. Babam okutmadı. Beni kocaya verdi" diye konuştu.

7 yıl da 5 çocuk yaptığını ancak bundan sonra çocuk yapmayacağını belirten A.Ç., "Çok çocuğa bakacak gücümüz yok. Üstelik ben çocuklarımın okumasını istiyorum. Benim gibi kocam gibi cahil kalmasını istemiyorum" diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...