Araçlar traktörlerle kurtarıldı

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi'ne ulaşımın sağlandığı yolda meydana gelen buzlanma nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 17:45
ABONE OL
Kartalkaya'da aralıklarla etkili olan yağmur ardından kayak merkezine giden yoldaki karlar eridi. Bölgede hava sıcaklığının da düşmesiyle birlikte buzlanma meydana geldi. Yolda meydana gelen buzlanma sonrası araçlarına zincir takmadan kayak merkezine gitmek isteyen tatilcilere ait çok sayıda araç buzlanma nedeniyle kayarak yoldan çıktı ve yol kenarındaki buz tutmuş dereye düştü.

TRAKTÖRLERLE KURTARDILAR

Buz turmuş dereye düşen araçları, bölgede yaşayan köylüler zincir bağladıkları traktörler yardımıyla dereden çıkardı. Kazalarda yaralananların olmadığı ve maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Yolda meydana gelen kazaların ardından kayak merkezine gitmek isteyen sürücüler yol kenarlarında araçlarına zincir taktı. Araçlarında zincir bulunmayan sürücüler ise köylülerden kiraladıkları zincirlerle yolculuklarına devam etti.

Yolda yaşanan buzlanma nedeniyle kaza yapan tatilciler, yolda alınan tedbirlerin yetersizliğine tepki göstererek, ''Kazalarda can kaybı ve yaralanmanın olmaması sevindirici. Her yıl binlerce kişinin tatil yapmak için geldiği Kartalkaya yolunun bu şekilde buzla kaplı olmaması gerekiyor. Kartalkaya'da tatil yapmak için yüzlerce kilometre uzaktan geliyoruz. Tatil merkezine bir kaç kilometre kala yaşanan sorunlara bakın. Yetkililerin bu yola acilen sahip çıkması gerekiyor'' diye konuştular.

Buzlanma nedeniyle çok sayıda aracın kayarak yoldan çıktığını ifade eden köylüler, ''Kayarak yoldan çıkan ve dereye uçan araçları bizler traktörler yardımıyla çıkartıyoruz. Öte yandan buzlanma nedeniyle dağa çıkamayan araçlara zincir takıyoruz.'' dediler.

Kartalkaya'ya bu sene yağan karın azlığına da işaret eden köylüler, ''Geçtiğimiz yıllarda aralık ayının ikinci haftasından itibaren Kartalkaya'da bir metre kar olurdu. Şu an kar yok denecek kadar az'' şeklinde konuştular.